Akademické osmiveslice žen i mužů vyhrála Univerzita Karlova

Jedenáctý ročník závodu  Univerzitních osem vyhrála mezi studentkami i studenty Univerzita Karlova. Nutno poznamenat, že ani v jedné finálové jízdě nebyl vítěz zcela jednoznačný, především u mužů se o vítězné osmiveslici rozhodlo až při posledních záběrech osmi vesel na lodích. Proto teprve až za cílovou rovinkou se mohli studenti Karlovy univerzity radovat z prvenství. 

Ostatně posádky složené ze studentů Univerzity Karlovy byly před závodem favoritní. Do finále totiž postavila nejstarší česká univerzita  hned dvě posádky, a především ta první budila respekt, protože byla posílena závodníky z Dukly.

Na vítězství se však mužská univerzitní osma musela pořádně nadřít, neboť druhému lodi ČVUT ujela jen o pouhou vteřinu. Stačilo tedy pár pomalejších temp a pohár by se stěhoval do Dejvic.

To finále mezi studentkami bylo jasné už ve stínu železničního mostu. V cílové rovince sice vítězky bojovaly o prvenství, ovšem se svou druhou univerzitní posádkou. Univerzita Karlova tak měla na pomyslných stupních vítězů první dvě místa. Devět vteřin za vítězkami se umístila posádka České zemědělské univerzity.

Kromě dramatických závodů univerzitních posádek mohli diváci na náplavce Rašínova nábřeží fandit také posádce zrakově postižených z Nadace Leontinka, která každý rok svou jízdou dokazuje, že hendikep není žádnou překážkou. Po jejich jízdě následovaly souboje na vodě těch nejmladších veslařů, a to v rámci párových osem mladšího žactva v závodu „O cenu starostky MČ Praha 2“. První finále vyhrál VK Lysá nad Labem, to druhé pak ovládli mladí veslaři z ČVK Pardubice.

Závěr dne patřil pro změnu kultuře. Náplavku roztančila kapela Ending.

Program veslařských soubojů na Vltavě pokračuje i v sobotu 18. září 2021 a v neděli 19. září 2021 vrcholí hlavním závodem mužských Osem v pravé poledne.


 Praha 17. září  2021


11. ročník univerzitních osmiveslic

(Petr Skála podle tiskové zprávy,  SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)