Aeroklub ČR na letišti v Roudnici vyhlásil parašutisty nejlepšími leteckými sportovci roku 2022

Za nejlepší letecké sportovce roku 2022  vyhlásil Aeroklub ČR v pondělí 6. února 2023 na letišti v Roudnici české parašutisty. 

V této anketě se vítězi stali  parašutisté Dukly Prostějov v sestavě P. Chládek, J. Gečnuk, M. Kříž, H. Tábor a O. Šorf), kteří potřetí v řadě získali titul mistrů světa družstev. Na druhém místě byl oceněn tým mistrů světa bezmotorové letecké akrobacie Advanced GLD (O. Adamy, J. Adam a A. Klenka) a pomyslný bronz si odnáší mladá letecká modelářka (T. Vosejpková). Kompletní pořadí na prvních deseti místech viz příloha.

Zvláštní ocenění za celoživotní přínos sportu převzala plachtařka Jana Vepřeková, která se v průběhu 41 reprezentačních let zúčastnila historicky nejvíce mistrovství světa a Evropy, z kterých přivezla 10 medailí.

Součástí programu akce, kterou živě vysílala Česká televize, byly i ukázky jednotlivých odvětví leteckého sportu.

Pozvání na zajímavou akci přijala také celá řada významných hostů, oceněným přijeli pogratulovat např. nově zvolený prezident Petr Pavel, ministr dopravy Martin Kupka, velitel vzdušných sil Armády ČR Petr Čepelka, generální ředitel Řízení letového provozu Jan Klas, předseda NSA Ondřej Šebek, předseda Sdružení sportovních svazů ČR Zdeněk Ertl, předseda ČUS Miroslav Jansta, ředitel ASC Dukla Pavel Benc, europoslanec Alexandr Vondra, poslanec Jakub Janda, starosta Roudnice nad Labem František Padělek, ale také herec Ondřej Vetchý, zpěvák Mirai Navrátil, režisér a producent Václav Marhoul a další.


Aeroklub České republiky je jediným zástupcem ČR v Mezinárodní letecké federaci (FAI). Zastupuje veškeré letecké sporty na území naší republiky. Sdružuje 111 klubů a v nich téměř 7 tisíc členů, z nichž více než 1 tisíc spadá do kategorie mládeže. Propůjčuje licenci také leteckým a raketovým modelářům spadajícím pod Svaz modelářů ČR a také Letecké amatérské asociaci ČR. AeČR je jedním z členských svazů Sdružení sportovních svazů ČR a současně je členem Českého olympijského výboru. Pořádá a účastní se soutěží v těchto odvětvích: plachtění, akrobacie, parašutismus, všeobecné letectví, vrtulníkové létání a balónové létání.(Podle zprávy na sporty-cz.cz pro SportovniListy.cz, foto: sporty-cz.cz)