A vy jste kdo? Kristýna Chalupníková, Jachtařka roku 2021

Vítězka ankety Jachtař roku 2021 je sedmnáctiletá studentka víceletého gymnázia Kristýna Chalupníková.

Jméno Chalupník,  Chalupníková je v jachtařské komunitě známé,  protože Kristýna Chalupníková  pochází z jachtařské rodiny. Kristýnka coby osmiletá začala závodit začala na Optimistu, ale už od jedenácti let se věnuje závodnímu windsurfingu. K jejím největším úspěchům patří především titul mistryně Evropy, dva tituly vice mistryně světa a 11 titulů z Mistrovství Česka. V roce 2018 se stala juniorskou Jachtařkou roku, v roce 2019 skončila v této anketě druhá a v roce 2020 anketu opět vyhrála. Za rok 2021 ji patří rovněž vítězství, ale už v té hlavní kategorii mezi muži a ženami jachtařského sportu je totiž jedničkou.

Jak říkám..

Jaký to je pocit vyhrát v necelých sedmnácti letech anketu Jachtař roku a porazit i trojnásobného olympionika?

"Mám pocit velkého štěstí, když  cítím, že všichni ocenili  úspěchy, kterých jsem v minulém roce dosáhla."

Jaký byl pro  Kristýnu Chalupníkovou  loňský rok? Co ji dal a naopak vzal?

"Můj rok začal covidem, proto zimní příprava nebyla úplně ideální. Naštěstí jsme ale na jaře mohli trénovat na Gardě v Itálii i doma na Brněnské přehradě. Vrcholů sezony bylo několik, jsem ráda, že jsme dokázali dobře vyladit formu. Zároveň jsme také začali s olympijským iQFoilem. Obětovala jsem tomu veškerý svůj čas a získala jsem mnoho nových zkušeností."

Vloni jste  dosáhla četných úspěchů nejen u nás, ale hlavně na mezinárodním poli. Kterého si ceníte nejvíc a proč?

"Nejvíce si cením titulu vicemistryně světa z Youth Sailing World Championships, který se jel v prosinci 2021 v Ománu. Pro mladé jachtaře z celého světa je to nejvýznamnější závod, kterého se mohou zúčastnit. Vyjet medaili pro Česko bylo opravdu skvělé a celou akci jsem si moc užila."

Kde vidíte příčinu toho, že naši mladí windsurfaři dosahují nyní  tak skvělých výsledků?

"Máme silnou generaci a před několika lety nás Český svaz jachtingu začal velmi podporovat. Máme trenéry a celý tým perfektně funguje. Všichni se o nás starají, abychom mohli trénovat co nejvíc, a to nás posouvá dál."

Podporuje vás  také rodina?

"To ano. Oba rodiče jsou jachtaři, jezdí i na windsurfingu a tak mne podporují především  finančně, ale také časově. Za jejich přízeň jsem jim moc vděčná."

A jak prožívají vaše úspěchy?

"Oba to velmi prožívají, a to jak šťastné chvíle, tak ty méně šťastné. Vždycky mi moc fandí a jsou první mezi gratulanty, když vyhraju nebo se umístím na pěkném místě. Jsem ráda, že s nimi  jako s prvními mohu sdílet radost."

Pro letošní sezonu jste opustila juniorskou třídu Techno 293 a přešla na olympijský iQFoil. Je to velká změna? V čem je to jiné?

"Létáme teď metr nad hladinou, takže změna to určitě je. Také nastavení vybavení je jiné a jezdíme víc disciplín – slalom a kurz. Pro windsurfing je to velký krok kupředu. Pro mě to znamená nabrat víc svalů, zlepšit fyzičku a trénovat víc a víc. Je třeba tomu obětovat úplně všechno, protože uspět mezi dospělými je samozřejmě mnohem těžší než mezi juniory."

Co vás  letos čeká nejen ve windsurfingu, ale i v životě?

"Ve windsurfingu mě čeká další rok plný tréninku a závodů, samozřejmě mistrovství světa a Evropy. Jinak bych si přála úspěšně pokračovat dál ve studiu na osmiletém gymnáziu Matyáše Lercha v Brně."

Máte své příznivce i mezi spolužáky?

"To asi ano i když s ohledem na covid jsme se moc osobně ve škole nepotkávali. Závodím bohužel mimo Brno a většinou to je  v zahraničí a tak mne mohou vidět, ale  jen na videu pořízeném na závodech."







Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu zde.



(Petr Skála s využitím článku na Sailing.cz pro SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)

Seminář ČFOKK – Okinawa Kobudo

16.4.2024 08:10:08

Okinawa Kobudo je velmi staré bojové umění z ostrova Okinawa, které vzniklo oddělením od Karate, a tak karate se stalo systémem boje beze zbraně a kobudo systémem boje se zbraněmi. Tyto zbraně v m...