Zlatý hattrick Zabystřana, první zlato pro biatlonistku Otcovskou a bronz českých hokejistek

Dvě zlaté a jednu bronzovou medaili přidali čeští sportovci předposlední den
21. ledna 2023   Zimních světových univerzitních her. Třetí zlatou a celkově čtvrtou medaili vybojoval sjezdař Jan Zabystřan, který po třetím místě z 1. kola slalomu zajel skvělou jízdu i ve druhém kole a vybojoval další zlato!  V odpoledním zápase se Slovenskem vybojovaly české hokejistky bronz  a další zlato přidala biatlonistka Kristýna Otcovská.

Neexistuje lepší způsob, jak zakončit působení na univerzitních hrách, než zvítězit v posledním závodě. Biatlonistka Kristýna Otcovská, studentka Univerzity Karlovy, si spravila chuť a po závodě ve stíhačce, v němž skončila těsně pod stupni vítězů, vystoupala v sobotním závodě s hromadným startem na stupínek nejvyšší.

Na trati dlouhé 12,5 km se nejprve trochu potrápila na první střelecké položce, kde udělala tři chyby, pak ale postupně stoupala startovním polem vzhůru, odmazávala náskok soupeřek a bezchybnou střelbou na dalších položkách se probojovala až na celkové první místo s cílovým časem 41:11,6! Na stupních vítězů doplnily českou závodnici dvě Francouzky, druhá skončila Pauline Machut s odstupem 21,1 s a třetí příčku brala Anna Blanc s časem 41:41,1.

V závodě nestartovala dalšími úspěchy ověnčená Tereza Jandová kvůli přetrvávajícím bolestem holení.

Jak říkám ...

„Zkusila to během nástřelu, moc chtěla závodit, ale nešlo to. Věříme, že tyto problémy brzy odezní a Terka bude moct nastoupit do dalších biatlonových klání. Předvedla zde, že patří mezi biatlonovou elitu v této kategorii,“ objasnil Michal Žák.

Zbývající dvě české závodnice, obě studentky Masarykovy univerzity, se v závodě rozhodně neztratily. Veronika Novotná zakončila své působení na univerzitních hrách osmou příčkou (42:41,1) a Lenka Bártová dojela hned vzápětí na devátém místě (42:52,2).

Muži měli závod s hromadným startem dlouhý 15 km a nejlépe si v něm z českých biatlonistů vedl Luděk Abrahám, který dojel v čase 40:53,7 na pátém místě s odstupem rovné jedné minuty na vítěze. O zisk cenného kovu se připravil dvěma chybami v závěrečné střelecké položce. Vítězem se stal Axel Garnier z Francie, který zde ziskem zlata za čas 39:53,7 skompletoval svou sbírku medailí. Druhý skončil Alexandr Mukhin z Kazachstánu (40:18,5) a třetí byl Nor Oerjan Moseng (40:26,0). Další naši reprezentanti se umístili následovně – 13. Michal Zaoral (Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava, 42:33,9), 15. Josef Kabrda (Masarykova univerzita, 43:08,3) a 18. Jakub Kocián (Česká zemědělská univerzita v Praze, 43:49,0).

Pro Český biatlon shrnul závěrečný závod také vedoucí výpravy Michal Žák.

„Tohle byl skutečný biatlon. Po první položce nás u Týny lehce zamrazilo, nicméně to kompenzovaly vynikajícím výkonem Lenka Bártová s Veronikou Novotnou. Celý závod jsme prožívali v napětí až do poslední položky. Byla to krásná, úžasná tečka za naší studentskou zaoceánskou misí. Všechny holky zaslouží pochvalu za předvedené výkony. U kluků to bylo podobné, jen Luďovi chyběla koncovka. Běžecky má určitě navíc, ale mě deset dnů pauzu kvůli nemoci. A tak nejdůležitější je, že se dal zdravotně do pořádku. Pepa Kabrda dobře běžel, chyběla přesnost na střelnici. Michal Zaoral předvedl velmi pěkné výkony v roli nejmladšího člena výpravy. Kuba Kocián zaslouží pochvalu za všechny předvedené výkony. V masáku mu sice chyběly síly na trati po náročném programu, ale čtyři nuly dal jako jediný ve startovním poli. Za celé Světové zimní univerzitní hry patří velký dík realizačnímu týmu především servisu – jmenovitě Milanu Faltusovi, Jaroslavu Bedrníkovi a trenéru Zdeňku Vítkovi,“ řekl vedoucí výpravy Michal Žák.

31. Světové zimní univerzitní hry byly včera slavnostně zakončeny. Česká republika se ziskem dvanácti medailí zařadila na celkové sedmé místo mezi 24 státy. Akademičtí sportovci získali 5 zlatých medailí, 1 stříbro a 6 bronzových medailí. V posledních dnech přidal zlato kromě Kristýny Otcovské také Jan Zabystřan ve slalomu, bronz pak lyžař Vojtěch Břeský v disciplíně Big Air a české hokejistky zakončily své působení v turnaji vítězstvím nad Slovenkami 3:1 a odměnou jim byly bronzové medaile.

Výsledkové listiny všech disciplin mužů i žen ze Světových zimních univerzitních her  jsou k dispozici .... zde

(Podle zprávy na biatlon.cz pro SportovniListy.cz, foto: biatlon.cz)