Ohrožují rozsáhlé australské požáry trénink českých vodních slalomářů?

[ title]
Přestože Austrálií zmítají obrovské požáry, většina vodních slalomářů se i letos znovu vydala  trénovat do Penrithu, 15–20 km vzdáleného od nejbližšího požáru. Světový šampion Jiří Prskavec zde trénuje už od poloviny prosince 2019 a musí počítat s tím, že kvůli smogu a kouři musí některé dny trénink venku vynechat. Pokud se situace nezhorší, během ledna 2020 se k němu přidají další.

Jak říkám ...„Při tréninku nás to zatím moc neomezuje. Když se otočí vítr a je tady smog, tak trénink venku omezím, nahradím ho plaváním nebo posilovnou, ale nejvíce mě to sráží psychicky. Krize je opravdu veliká a je to smutné,“ zhodnotí situaci Jiří Prskavec, který v Austrálii trénuje už od poloviny prosince 2019.

Slalomová trať v Penrithu, vybudovaná pro olympijské hry v Sydney 2000, leží cca 45 km západně od Sydney, blízko rozsáhlého pohoří Blue mountains, které už téměř z 80 % shořelo. I když nejbližší požár je zhruba 15–20 km daleko, je pod kontrolou hasičů a slalomářům zatím žádné nebezpečí nehrozí.

Během ledna se na trénink do Austrálie chystají i další čeští kajakáři.

Jak říkám ...„Pořád je to v plánu, ale stále sledujeme ‚air pollution index‘. Podle něho se budeme řídit, protože se nechceme vystavovat žádným zdravotním rizikům,“ sdělila  aktuální evropská šampionka Amálie Hilgertová.

Do australského Penrithu se každoročně vydávají čeští vodní slalomáři za výbornými tréninkovými podmínkami. Letos je vzhledem k blížící se olympiádě tzv. „zimní příprava v teple“ o to více důležitá.

Jak říkám ...„Věřím, že se počasí umoudří a rozsah požárů se dostane pod kontrolu,“ přeje si trenér Jiří Prskavec starší, i když podle místní slalomářky Foxové bychom potřebovali několikatýdenní deště, aby se situace zlepšila. A ty se do března 2020, konce australského léta, neočekávají.

(tp, Kanoe.cz, SportovniListy.cz, foto: Petr Skála)