Kanoista Martin Fuksa doplnil medailovou sbírku z kilometru na ME stříbrem

[ title]
Kanoista Martin Fuksa získal na mistrovství Evropy v Plovdivu stříbrnou medaili na kilometrové trati. Ve finále jej přepádloval  pouze Němec Sebastian Brendel, který  předvedl skvělý závěr závodu. Fuksa tak má z evropského šampionátu z olympijské trati kompletní medailovou sbírku, stříbrem doplnil zlato z Portugalska 2013 a bronz z Moskvy 2016. Posádka čtyřkajaku Jakub Špicar, Daniel Havel, Radek Šlouf a Jan Štěrba byla ve finále pětistovky čtvrtá, stejně jako kajakářka Anna Kožíšková na kilometrové trati.

Martin Fuksa  po většinu finále vedl, zvolil stejnou taktiku jako v závodech Světového poháru, které třikrát v řadě na kilometru vyhrál. Ovšem tentokrát to nevyšlo. Fuksa ještě bude v neděli 16. července 2017 útočit na pátý titul z pětistovky v řadě a navíc se  pokoušel vybojovat i  finále dvoustovky.

Naopak Jakub Špicar, Daniel Havel, Radek Šlouf a Jan Štěrba byli po finále čtyřkajaků na pětistovce zklamaní. V pátek 14. července 2017 vyhráli rozjížďku časem lepším, než je současný nejlepší světový výkon na nové olympijské trati. Navazovali i na dva bronzy ze závodů Světového poháru. Tentokrát však dojeli čtvrtí, od bronzu je dělilo 168 tisícin sekundy. Ve finále například chyběli Španělé a Rusové, Němci dojeli až pátí. Čtyřkajak čeká v neděli 16. července 2017 dopoledne finále na kilometrové trati, kde Češi pravidelně získávali medaile.


Čtvrté místo na neolympijském kilometru si podruhé v řadě připsala kajakářka Anna Kožíšková, kterou trápila bolest ramene.

Jak říkám ..."Jsem spokojený, stříbrná medaile je skvělá. Je to můj druhý nejlepší výsledek na kilometru z mistrovství Evropy. Nasadil jsem tempo a jel jsem hned od začátku. Počítal jsem s tím, že Sebastian Brendel klasicky pojede svůj finiš. On je výjimečný tím, kolik z kilometru sbírá medailí. Je skvělý. Když jsem ho na svěťáku dvakrát předjel, byl to perfektní pocit. Tady zase ukázal svou sílu. A já doufám, že ji někdy příště ukážu já. Tentokrát jsem na něj bohužel nestačil a trochu mě i mrzelo, že foukal protivítr a závod se tak prodloužil. Klidně bych tu svoji sbírku doplnil dalším zlatem, ale jsem za stříbro rád. Každá medaile a stupně vítězů jsou pro mě motivace. Mistrovství Evropy pro mě ještě nekončí, těším se na další závody. ,““ řekl čtyřiadvacetiletý kanoista Martin Fuksa.
Zatím má Fuksa z mistrovství Evropy osm medailí. "Tady bych nejradši ještě přidal dvě. Budu se prostě snažit přidat jich co nejvíc.“

"Bohužel nám to ve finále nesedlo jako v  rozjížďce. Nedokázali jsme do jízdy dát to, co umíme a co v nás je. Čtvrté místo není špatný výsledky, ale moc nepotěší, že jsme byli kousek od medaile. Jenže finálová jízda od nás byla špatná. Budeme se snažit vyladit vše do mistrovství světa v Račicích, abychom se tam vyvarovali chyb, které jsme teď udělali. Nedokázali jsme chytit rytmus, aby loď odjížděla,"  popisoval Daniel Havel.

"Trefili jsme na startu blok, viklali jsme se, nesešli jsme se. Nemělo to tah, na jaký jsme zvyklí. Asi jsme byli přemotivovaní z rozjížďky. Ale je dobré, že i z takové jízdy jsme byli čtvrtí v těsném závodě. I když to samozřejmě mrzí," dodal háček posádky Jakub Špicar.

Závod vyhráli Maďaři, druhá dojela slovenská posádka, třetí byli Bělorusové. "Evropský šampionát ukázal, jak nevyzpytatelná bude nová olympijská disciplína, kde se uplatní sprinteři i závodníci z kilometru," řekl reprezentační trenér Pavel Hottmar.

"Je možné, že jsme po rozjížďce měli v hlavě, že je šance vyhrát. Ale pětistovka je ohromně vyrovnaná. Němci se Španěly, kteří byli suverénní ve Světových pohárech, tady byli za námi. Každý závod bude úplně jiný a nebude se dát spoléhat na to, že když jednou získáte medaili, budete je mít pořád,“ řekl Daniel Havel.

"Na kilák se těším, ještě jsme ho v téhle sestavě nejeli. Bude to buď, anebo. Snad s lepším koncem než pětistovka," dodal Havel.

"Jsem ráda, že jsem za téhle situace obhájila čtvrté místo z loňska z Moskvy. S bolavým ramenem mi starty moc nejdou, takže jsem nějak vyjela. Závod se pro mě pak vyvíjel fantasticky, protože jsem jela mezi Maďarkou a Polkou a mohla jsem tak využít vlnu," líčila své dojmy Anna Kožíšková.

Plodiv 15. července 2017
Mistrovství Evropy v rychlostní kanoistice

Muži C1 1000 m: 1. Brendel (Něm.) 3:51,671, 2. FUKSA 3:53,667, 3. Šamšurin (Rus.) 3:55,171,
Muži K4 500 m: 1. Maďarsko 1:18,556, 2. Slovensko 1:18,640, 3. Bělorusko 1:19,112, 4. ŠPICAR, HAVEL, ŠLOUF, ŠTĚRBA 1:19,280,
Muži finále B, K1 1000 m: 1. Kirčev (Bul.) 3:36,624, ... 5. VESELÝ 3:39,756,
Ženy, K1 1000 m: 1. Bodonyiová (Maď.) 3:57,984, 2. Mikolajczyková (Pol.) 3:59,744, 3. Cawthornová (Brit.) 4:00,264, 4. KOŽÍŠKOVÁ 4:02,944.

(ps, SportovniListy.cz, foto: Petr Skála)