Kanoista Martin Fuksa bude na mistrovství světa startovat i s bratrem Petrem

[ title]
Na probíhajícím Mistrovství Česka v rychlostní kanoistice se plánují cíle pro toho ročný světový šampionát. Kanoista Martin Fuksa bude například na srpnovém mistrovství světa v Portugalsku závodit nejen na dvou individuálních tratích, ale také na deblkanoi s mladším bratrem Petrem. Společně totiž vyhráli závod na pětistovce na mistrovství republiky, který byl nominačním pro světový šampionát. Starší ze sourozenců Martin zvítězil i na singlu na kilometru a získal tak první dvě zlata ze sedmi, na která na domácím mistrovství cílí. Vrcholem prvního dne byl závod čtyřkajaků, který v silné konkurenci vyhrála posádka pro mistrovství světa Jakub Zavřel, Radek Šlouf, Josef Dostál a Jan Štěrba.

Nejnáročnější závod na mistrovství republiky prožil Martin Fuksa úplně na začátku.

"Závod na deblu na pětistovce byl nejtěžší z pohledu psychického. Kdybychom nevyhráli, Peťa na mistrovství světa nepojede," řekl Martin Fuksa, který v Montemoru vynechá individuální dvoustovku, aby mohl závodit s mladším bratrem.

V souboji o nominaci na světový šampionát porazili Filipa Dvořáka s Tomášem Jandou.

"Získali jsme zlato i nominaci, které jsme chtěli, což je super. Mě osobně trochu mrzí pocit z jízdy, protože v tréninku jsme jeli lepší než tady. Věřím, že se nám podaří vypilovat a vychytat nějaké detaily. Ale je fajn, že dokážeme vyhrát, i když výkon není stoprocentní," dodal Martin Fuksa, pozdější jasný vítěz kilometru.

Na něm mezi kajakáři výrazným odstupem vyhrál Josef Dostál před Jakubem Špicarem, třetí byl Tomáš Veselý.

"Mám za sebou vysokohorské soustředění. Dlouho jsme nejezdili traťové tempo. Na tréninku nejezdím časy, co bych měl. Závodil jsem z plné přípravy, ještě ve čtvrtek jsem měl těžké tréninky, takže jsem toho měl plné zuby a v rozjížďce šetřil síly na finále. V něm jsem vyrazil stejně jako na mezinárodních závodech, pak jsem klukům trochu odjel. Věděl jsem, že Kuba Špicar bude finišovat, hlídal jsem si ho, nechal jsem se dojet a potom jsem to odpálil," líčil Josef Dostál.

MCR K4Dostál slavil vítězství i ve čtyřkajaku s Jakubem Zavřelem, Radkem Šloufem a Janem Štěrbou. Posádka pro mistrovství světa předčila o více než sekundu tým Dukly ve složení Jakub Špicar, Daniel Havel, Lukáš Nepraš, Lukáš Trefil, přičemž tato čtveřice tvoří dva deblkajaky pro světový šampionát. Třetí byla úspěšná juniorská posádka Tomáš Sobíšek, Ondřej Mašek, Vilém Kukačka a Jakub Brabec.

"Jsme spokojení. Moc jsme toho zatím spolu nenajezdili a nevěděli jsme pak sami, jaké to bude, až se potkáme s konkurencí, která letos na republice byla silná. Mimo jiné startovali kluci z bývalého čtyráku. Šli jsme do toho naplno. Byla to zdařilá jízda. Jsou tam určitě rezervy ke zlepšování, ale s průběhem jízdy můžeme být spokojení. Po mistrovství Evropy jsme zkoušeli, že tahle loď jede. Tohle byl druhý ostrý test a bylo důležité ho zvládnout s tímhle rozdílem, aby to mělo smysl vzhledem k ambicím, které by měl mít český čtyřkajak na mistrovství světa,“ řekl zadák posádky Jan Štěrba.

Závod kajakářek na pětistovce vyhrála Anna Kožíšková, která však na mistrovství světa bude startovat na tratích 1000 a 5000 metrů.

"Rozhodli jsme se, že do toho pětistovku kombinovat nebudeme. Takže mi šlo o mistrovský titul. Loni jsem tady nezávodila kvůli zánětu v rameni, tak jsem si to chtěla obhájit i vůči mladým závodnicím," řekla Anna Kožíšková, za kterou dojely Kateřina Slivanská a Sofie Kinclová.

Na pětistovce kanoistek s přehledem triumfovala Jana Ježová před dvojnásobnou medailistkou z juniorského mistrovství Evropy Denisou Řáhovou a Martinou Malíkovou.

"Bylo to dobrý závod, start se mi povedl, jelo se mi fajn, loď mi odjížděla. Jen jsem si říkala, že jsem to mohla na poslední dvoustovku trochu zvednout, ale uvědomila jsem si to až sto metrů před cílem," řekla pro kanoistický svazový web Ježová.

Na deblkajaku na kilometru triumfovaly Štěpánka Sobíšková s Barborou Galádovou.(bž, Kanoe.cz, SportovníListy.cz, foto: Ivana Roháčková, ASC Dukla Praha)