Hloubkové MS v tureckém Kasu ve freedivingu vyneslo ČR čtyři medaile a dva světové rekordy

[ title]
Alena Konečná, Michal Rišian a Michal Švadlenka – tato trojice z týmu Apneaman úspěšně  reprezentovala na začátku října 2016 Českou republiku v potápění na nádech na CMAS Mistrovství světa v hloubkových disciplínách freedivingu.

Světový šampionát hostilo od 2. do 9. října 2016 turecké město Kas. Soutěžilo se ve čtyřech hloubkových disciplínách – konstantní váze s monoploutví (CWT), konstantní váze s dvěma ploutvemi (CWT-BIFIN), jump blue (JB) a konstantní váze bez ploutví (CNF).


Hned první závodní den se Alena Konečná ponořila s monoploutví do hloubky 85 metru a suverénně získala stříbrnou medaili a národní rekord. Ke zlatu jí chyběl pouhý metr. Michal Rišian se s 96 metry umístil na krásném čtvrtém místě, ačkoli se specializuje na jinou disciplínu a konstantní váhu s ploutví prakticky netrénoval. Také Michal Švadlenka předvedl velmi dobrý výkon a se 73 metry (je to jeho osobní rekord v závodu) se umístil na 12. příčce.

Následující den se konal závod v disciplíně jump blue. V této disciplíně se potápěč zanoří do 10 m a v hloubce „opisuje“ čtverec o délce jedné strany 15 m. Čeští reprezentanti se rozhodli v této části nestartovat a raději šetřit síly na závod v konstantní váze s dvěma ploutvemi, který byl na programu mistrovství o den později. A tato strategie se vyplatila. Alena Konečná si v disciplíně CWT-BIFINS, která je s ohledem na efektivitu kopu s dvěma ploutvemi oproti monoploutvi náročnější, nahlásila konzervativní hloubku 70 metrů, vynořila se s úsměvem na rtech a mohla se radovat ze své druhé stříbrné medaile. Michal Švadlenka s přehledem zvládl hloubku 65 metrů a skončil osmý. Oba závodníci zároveň vytvořili národní rekordy v této disciplíně.

Po dni volna přišla na řadu poslední, fyzicky nejnáročnější disciplína – konstantní váha bez ploutví, kde patřil k favoritům Michal Rišian. V létě vytvořil světový rekord v této disciplíně ve sladké vodě a do Turecka odjížděl s tím, že se bude soustředit primárně na tuto disciplínu a pokusí se o světový rekord CMAS i v moři. Michal Rišian si nahlásil hloubku 78 metru, tedy o sedm metrů více, než byl stávající světový rekord CMAS. Tuto hloubku zvládl a získal tak na šampionátu nejen první zlato pro Českou republiku, ale zapsal si i nový světový rekord.

Na stejné zlaté vlně pokračovala také Alena Konečná, která se ze zlaté medaile doplněné rovněž o zapsání nového světového rekordu radovala po zdolání hloubky 60 metrů. Dosavadní rekord přitom překonala o dva metry. Michal Švadlenka skončil s 50 metry devátý.

Česká výprava se se čtyřmi medailemi stala druhou nejúspěšnější výpravou tohoto mistrovství, předčili ji pouze Italové se šesti cennými kovy. Opět se potvrdilo, že i s absencí vlastního moře patří čeští reprezentanti ke špičce světového freedivingu.


CMAS Mistrovství světa v hloubkových disciplínách freedivingu
Kas (Turecko): 2. do 9. října 2016

Zrcadlo výsledků


Ženy CWT: 1. místo ARTNIK Alenka – 86 m Slovinsko, 2. místo KONEČNÁ Alena – 85 m Česká republika, 3. místo GOCEN Derya – 78 m Turecko,

Muži CWT:  1. místo LEUCI Homar – 104 m Itálie, 2. místo TOURREAU Stéphane – 103 m Francie, 3. místo STECHMANN Jesper – 100 m Dánsko, 4. místo RIŠIAN Michal – 96 m Česká republika, 12. místo ŠVADLENKA Michal – 73 m Česká republika

Ženy CWT-BIFINS: 1. místo (svetový rekord) ARTNIK Alenka – 82 m Slovinsko, 2. místo KONEČNÁ Alena – 70 m Česká republika, 3. místo ERCUMEN Sahika – 68 m Turecko

Muži CWT-BIFINS:  1. místo TOMASI Michele – 91 m Itálie, 2. místo FERRI Vincenzo – 86 m Itálie, 3. místo STECHMANN Jesper – 85 Dánsko, 8. místo ŠVADLENKA Michal – 65 m Česká republika

Ženy CNF: 1. místo (světový rekord) KONEČNÁ Alena – 60 m Česká republika, 2. místo ERCUMEN Sahika – 50 m Turecko, 3. místo VILA CATALA Gemma – 50 m Španělsko.

Muži CNF:  1. místo (světový rekord) RIŠIAN Michal – 78 m Česká republika, 2. místo LEUCI Homar – 74 m Itálie, 3. místo GIURGOLA Michele – 68 m Itálie, 9. místo ŠVADLENKA Michal – 50 m Česká republika.

Ženy JB:  1. místo OVODOVA Natalia – 162,53 m Rusko, 2. místo LIJIC VUJIC Lidija – 158,18 m Chorvatsko, 3. místo RODDA Cristina – 155,26 m Itálie,

Muži JB:  1. místo GUERIN BOERI Arthur – 200,95 m Francie, 2. místo ROSADO ESTRADA Alfredo Leonidas – 185 m Ekvádor,3. místo ARIAS CORDOVA Hector Daniel – 112,15 m Chile.

(Apneman, SportovníListy.cz, foto: archív Aleny Konečné)