České akvabely z Ria hlásí: Máme obrovskou radost. Postoupily jsme na olympiádu 2016

[ title]
Vybojovaly rázný postup v olympijském městě, zatím v náhradním bazénu. Soňa Bernardová bude v srpnu 2016 reprezentovat na OH popáté, Alžběta Dufková potřetí.

Dvě věrné fanynky synchronizovaného plavání, které je doprovodily zkraje týdne z Čech až na olympijskou kvalifikaci do brazilského Rio de Janeira, českým  nejlepším akvabelám jako by nestačily, A tak radost nad úspěšným postupem na srpnové OH hned jedna z dua, ta mladší, studentka, dala najevo na sociální síti.

„Jedeme na OLYMPIAAAADUUU!!!!! Juhuuuuuu!!!!!!!!!! Ty hodiny driny, ranniho vstavani, vikendovych i dalších soustředění se vyplatily.. Diky moc všem, co jste stali při nás a pomohli nas dovest az sem.. Postupujeme z devátého místa v prvním kole!!! a čekaji nas ted tři dny paradniho volna v Riu!!!! At žije Brazílie 2016!!!!!!!!!!!“

Ta starší, pár let už mimo sport denně zařezávající v advokacii, což se jaksi s každodenními hodinami tréninků ve vodě moc nesnoubí, se šla raději dospat. Ale radost měla nemenší. Protože takhle rychle a úspěšně ještě žádnou olympijskou kvalifikací neprošla. Ani s předchozími dvěma partnerkami. A to letos – až se bude v srpnu 2016  do Ria vracet – poletí už na svoje páté olympijské hry: Soňa BERNARDOVÁ.

Tvoří už OH 2008 v Pekingu synchronizovaný pár spolu s Alžbětou DUFKOVOU. Obě závodí za TJ TESLA BRNO, obě jsou členky Centra sportů MV. Díky vytrvalosti Bernardové, a od pekingských Her i Dufkové, díky pozoruhodně mezinárodnímu týmu, který si dokážou pokaždé kolem sebe seskládat (Američanka, Italka, Kanaďan původem z Francie a česká část), má české plavání v akvabelách z Moravy jistotu, pro spoustu sportů záviděníhodnou. Na OH bude v soutěži akvabel zastoupeno nepřetržitě od Atén 2000 až po Rio 2016.

Není tajemstvím, že Bernardová, bojující loni se zlomeninou ruky a pořád s dělbou času mezi prací a sportem, už po dva roky zaučuje za sebe několik mladších akvabel. Nejzkušenější z nich, Eliška Skácalová, byla připravena pro všechny případy i na místě, v dějišti olympijské kvalifikace v Riu. Měly cosi v plánu, kdyby se jim nepovedlo husarsky obsadit mezi 27 dvojicemi devátou příčku už po prvním předvedení technické i volné sestavy.

„A přesně to naše 9. místo znamenalo, že už má ČR od čtvrtka 3. března 2016  místo pro duet akvabel na OH 2016 jisté. Spolu s těmi zeměmi před námi,“ vyjadřuje se k úspěchu Soňa Bernardová po následném   probuzení.

„Další týmy, ty za námi, které mají ještě šanci kvalifikovat se, čeká o prvním březnovém víkendu druhé závodní kolo kdo s koho. Zatímco my se už těšíme, že vyrazíme do města. Pokud se k horku přidá i sluníčko, chtěly bychom pokřtít olympijské plavky na věhlasné pláži Copacabana. Mořem, samozřejmě...“

V moři ještě soutěž v synchronním plavání neabsolvovaly. A nynější olympijskou kvalifikaci musely poprvé plavat v bazénu pod širým nebem. Z ČR přiletěly do brazilských vedřin.

„Přiznávám, měly jsme z toho docela obavy. Když plaveme doma, orientujeme se při cvičení i podle stropů nad bazénem. Ale na nebi se není čeho chytit… Jenže tyhle úvahy před závodem přebila  docela jiná starost: bazén k tréninkům v rámci aklimatizace nám Brazilci sice nabídli, ale k pronájmu nejdřív za 9 a půl tisíce euro… To tedy byla síla! Přitom se ani nejednalo o bazén, ve kterém se poplave při OH v srpnu – ten ještě ani nestojí. Nejednalo se dokonce ani o ten, ve kterém jsme závodily nyní. Tak musela zapracovat naše diplomacie. A povedlo se. Šest dnů před kvalifikací jsme měly potřebnou vodu, podělily jsme se o ni se dvěma dalšími týmy. Docela nás to celé zdravě nakoplo,“ poznamenala Soňa Bernardová.

V ráži pak zacvičily Bernardová s Dufkovou obě sestavy, stavěné choreografem proslulého kanadského moderního Cirque du Soleil Stephanem Miermontem, výtečně. S chutí, hravě, dravě. Rychlý postup na letní OH 2016 si zajistily zcela po zásluze.

Podle experta, který kvalifikaci sledoval: „Jen tři týmy předvedly skutečné lahůdky pro diváky: Italky, Španělky, Češky. Ostatní, to byla řež…“

„Do sestavy Španělek se po porodu vrátila moje kamarádka, skoro vrstevnice, a ty zkušenosti byly hned znát. Krása! Rozhodují samozřejmě rozhodčí, ale já za sebe to vidím takto: ve špičce kvalifikačního turnaje duet jsou Itálie, Španělsko, Francie, Řecko,“ poznamenala ještě Bernardová.


Světové a kontinentální šampiónky mají start na srpnových OH v synchronizovaném plavání jistý, a Brazílie coby hostitelská země.

Naopak nejistý je osud Mexičanek, které skončily úspěšně těsně před Češkami. Ve startovní i výsledkové listině mají místo jejich vlasti zapsánu zkratku mezinárodní plavecké federace FINA. Mexiko totiž dluží doplatit FINA pokutu za to, že slíbilo, ale neuspořádalo jeden z plaveckých šampionátů. A o peníze, jak je zjevné, jde už i při synchronizovaném plavání v neposlední řadě. Když Mexické plavání světové federaci nedoplatí, mexické akvabely budou mít po OH…

České akvabely se z kvalifikace, která proběhla první březnový týden v Riu,  vracejí domů.  Do té doby, už s potřebným klidem kvalifikovaných olympioniček  zpřesní plán přípravy k OH 2016. V dubnu 2016 se předvedou na mistrovství republiky a v květnu 2016 ještě na londýnském šampionátu Evropy.

Soňa BERNARDOVÁ (40) – reprezentovala ČR už na OH 2000, 2004, 2008, 2012

Alžběta DUFKOVÁ (25) – reprezentovala ČR už na OH 2008, 2012

(ps, ptr, SportovniListy.cz, foto: od akvabel z tréninků před olympijskou kvalifikací)