České akvabely před odletem na olympijskou kvalifikaci do Rio de Janeira prozradily...

[ title]
K olympijské kvalifikaci čtvrtou únorovou středu brzy ráno letí česká reprezentace v synchronizovaném plavání v sestavě, kterou uvádíme podle křestních jmen, Soňa, Bětka, náhradnice Eliška a trenérka  Libuše. V Riu se všechny ženy setkají se Stephanem a aby to nebylo jednoduché, tak poslední únorovou neděli za všemi přiletí ještě fyzioterapeutka Centra sportů Bára a mezinárodní rozhodčí Ivona.

Pokud neznáte příjmení sportovců a těch, kteří tvoří  jejich zázemí, tak určitě nepatříte k příznivcům českého synchronizované plavání.

A tak si vše více rozmotejme. Hlavní trenérem na kvalifikaci bude Stephan Miermont, asistovat mu bude Libuše Zídková, která je klubová domácí  trenérka.

Březnová OLYMPIJSKÁ KVALIFIKACE akvabel pro srpnové OH 2016 v Riu

Ví se, že jistou účast na LOH mají podle kontinentálního klíče Rusko, Kanada, Egypt, Čína, Austrálie a podle olympijského pravidla i pořadatelská země Brazílie.

Na kvalifikaci pak čeká přibližně 70 nejlepších párů světa. Pro ČR je důležité uhájit patnáctou  příčku z MS 2015 v Kazani.

V Riu české závodnice čeká:

2. března 2016 závod technických duet

3. března 2016 závod volných duet

Případně, pokud by naše duo skončilo mezi 4 posledními možnými v kvalifikaci, ještě:

5. března 2016 druhé kolo

K sestavám českého dua a na jakou hudbou plavou

Technická sestava: hudba z filmu Kmotr, dramatická - na technickou sestavu velice svižná. Tvrdíme, že jsme mezi našimi konkurentkami zvolily nejostřejší tempo.

Volná sestava:na hudbu L. v. Beethovena, velice náročná, umělecká.

Choreografii obou sestav vymyslel  Stephan Miermont ve spolupráci s Laurou de Renzis.

Co je nejtěžší je u všech sestav?

Konec, kdy se nahromadí únava, ale je třeba vydržet bez jediné chybičky či zaváhání se svalovou únavou i dechovým deficitem až do konce.  I když… tentokrát závodnice u volného dua zvolily i extrémně dlouhou první figuru, kdy jsou  na začátku sestavy asi minutu v pohybu pod vodou. Což je dost riskantní, bere to hodně sil do zbytku dua - ale plavkyně věří, že to rozhodčí ocení. Trochu s nadsázkou to závodnice komentují, že v nynějším duu jsou přidušené už v první části, ale musí vydržet až do konce…

Na olympijskou kvalifikaci samozřejmě nové plavky…

Prezentace proběhla o víkendu  v Brně, před přátelskou návštěvou fanoušků, při tréninku v městském bazénu za Lužánkami…

Záludnost Ria nyní?

Kvalifikaci na OH se bude nyní plavat ve venkovním bazénu a ještě k tomu v horkém brazilském létě, opravdu ve vedru… Plavkyně na to nyní samozřejmě nejsou zvyklé, proto sází na trošku delší aklimatizaci, než kdy jindy.

Co mj. překonávaly během přípravy?

Eliška měla už během loňské sezóny docela zásadní problém v podobě natrženého vazu v rameni. Doteď intenzívně rehabilituje a nemůže se tak účastnit tréninků stoprocentně. Třebaže Soňa už zvažovala, že období kvalifikace pro Rio asi stráví nově v „suché“ pozici trenéra, nakonec český duet odtrénoval vše ve vodě tak jaksi spolu. V únoru 2015 měla navíc Soňa zlomenou ruku. Plánované soustředění v USA tak absolvovaly v Americe jen Alžběta s Eliškou a Soňa na skypu…. Po návratu se však Elišce zhoršilo rameno. A tak hodně rychle naskočila ještě s dlahou do vody opět Soňa. Učily se nové olympijské sestavy…

Připomeňme si, že hlavní akcí roku  2015 bylo MS v létě v Kazani. Podzimní příprava pak už probíhala ve znamení jak individuální práce všech, kdy každá z děvčat pracovala na svých rezervách, tak společných tréninků. Během podzimu 2015 a zimy 2015/2016 české akvabely absolvovaly tréninky jak se Stephanem Miermontem z USA, tak s Laurou de Renzis z Itálie. Na jedno soustředění přijela předat svoje zkušenosti i Berangere Andres z Francie. Všichni tito trenéři českého dua patří opravdu mezi světovou špičku.

A ještě osoby a obsazení, které jsou zapojeny do přípravy na OH v Riu 2016 ...

Závodnice:
Mgr. Soňa Bernardová (OH 2012, 0H 2008, OH 2004, OH 2000), TJ Tesla Brno,
Bc. Alžběta Dufková (OH 2012, OH 2008), TJ Tesla Brno,
Eliška Skácalová (nar. 7. 12. 1994, v Olomouci, juniorská mistryně ČR 2013; studentka, odchovankyně plaveckého klubu SK UP Olomouc)
Trenérka Libuše Zídková (všechny TJ TESLA BRNO, plavecký oddíl, synchronizované plavání)

Další důležité osoby:
Iveta Suková (asistent trenéra)
Petra Saturková (asistent trenéra)
Milan Vácha (suchá příprava)
Ivoš Dočkal (kondiční plavání)
Rudolf Charvát (suchá příprava)
Choreograf: Stephan Miermont (FRA/USA) a Laura de Renzis (USA)
Masér, fyzioterapeut: Jakub Radima
Lékařské zabezpečení: Ústav sportovní medicíny Brno (MUDr. Drahuška Bláhová a tým)
Fyzioterapeutka Centra sportů Bára Morávková
Mezinárodní rozhodčí Ivona Králíková

(ps, Petr Trávníček, SportovniListy.cz, foto: Petr Skála)