Bez lodí Dukly 108. UNIQA Primátorky vyhrála osma mužů VK Slavie. Závod žen vyhrál Hamr

Dlouho očekávaný veslařský souboj na Vltavě bez osmiveslice Dukly zná vítěze. Vítězem 108. ročníku UNIQA Primátorek se stala osma VK Slavie, která prvenství  slaví po dlouhých 83 letech! Naposledy totiž dojeli červenobílí veslaři do cíle jako první před válkou, v roce 1938.

SportovníListy. cz byly na místě děje...

Osma Slavie si zapsala  šesté vítězství v historii pražských Primátorek. Po zavedení  nového pravidla, stanovující, že  resortní posádky nemohou samostatně startovat, se dlouho ve veslařských kruzích diskutovalo, kdo bude favoritem letošních UNIQA Primátorek. Jasný favorit nebyl, ale bylo již od začátku zřejmé, že to bude souboj do posledních metrů. Veslaři Slavie nakonec zvítězili před druhou osmou, složenou z VK Přerov a VK Slavia, o 3,3 sekundy. Posádka vedená kormidelnicí Martinou Součkovou tak jistě zanechala nesmazatelný zápis v historii Primátorek.

Dvojnásobnou radost projevil  veslař Filip Zima, který tak porazil ve finále své parťáky z Dukly sedících na jiných lodích. Od partnera Primátorek, společnosti Lexus Česká republika, navíc získal vůz Lexus na víkend zdarma, což pro veslaře, který zatím  nemá řidičský průkaz, znamená další starost, zajistit si na víkendovou projížďku třeba spolehlivou řidičku.

Mezi ženskými osmami překvapivě kralovala posádka složená ze SK Hamr a Canottieri Lario. Ta měla na osmiveslici medailistky ze světových i evropských šampionátů juniorek, svěřenkyně českého emigranta, úspěšného italského veslařského trenéra Jaroslava „Jaro“ Ročka, Elisu Grisoni a Gretu Parravicini. Česko-italské společenství se ukázalo jako zajímavá volba a proto za sebou nechalo posádku pořadatelského klubu VK Blesk o celých 13,2 sekund. Blesk byl přitom velkým favoritem ženského závodu.

Výbornou formu slavistických veslařů podtrhla třetím vítězstvím v řadě také skifařka Lenka Antošová. Ve stejném stylu start-cíl vyhrál mezi muži skifaři Jan Potůček, který reprezentuje Duklu.

Jako první se  19. září 2021 na nedělní  Vltavě představily osmy starších žákyň, kde jasně zvítězila posádka společenství VK VAJGAR Jindřichův Hradec a SK Hamr. Vzápětí dojela do cíle také osma starších žáků, v čele s vítěznou posádkou složenou ze SLAVOJ Litoměřice a ČVK Pardubice.

Vítězství mezi dorostenkami si zajistila posádka složená z VK Olomouc a Slovácký VK Břeclav. Cenu Vltavy, která připadá vítězné posádce osmy dorostenců, převzala vítězná posádka pořadatelského klubu VK Blesk.

Své želízko v ohni měl také pražský klub ČVK Praha, což se potvrdilo vítězstvím jejich osmy juniorů. Kdo ví, jestli někteří z těchto veslařů již brzy nezvednou nad hlavu rovnou Primátorský štít.

K atmosféře  108. UNIQA Primátorkám patří také koupání nováčků veslujících ve vítězné osmiveslici. Posádka lodi červenobílé síly to vyřešila po samostatných vrzích do vody, nakonec kolektivním skokem všech a najednou. Po loňských a letošních zářijových Primátorkách  z důvodu covidu  by měl tento tradiční závod veslařů v roce 2022 proběhnout opět v červnu. Pokud ovšem nenastanou povodně, což bylo také jednou důvodem, proč  veslaři soutěžili o Primátorský štít jako letos na podzim.

Praha 19. září  2021

PRAHA - 108. ROČNÍK VESLAŘSKÉ REGATY PRIMÁTORKY

Muži skif (Jarní skulérský závod Rösslera-Ořovského): 1. Potůček 7:54,9, 2. Diblík (oba Dukla Praha) 8:03,8, 3. Baldinus (Děčín) 8:05,6.

Muži osma: 1. Slavia Praha (Zima, Vikol, Kulhánek, Chlebovský, Melichar, Nosek, Zobal, Hájek, korm. Součková) 6:13,9, 2. Přerov/Slavia (Gajdušek, Sedlák, Šišma, Ouředníček, Bruncvík, Šágr, Řimák, Mařík, korm. Pěkná) 6:17,2, 3. ČVK Praha/Mělník (Humpolec, Mach, Nový, Slavík, Šimánek, Oppitz, Keller, Helešic, korm. Perglerová) 6:19,8.

Ženy skif (O Stuhu Podolí): 1. L. Antošová 8:41,0, 2. Jurková 8:43,2, 3. Neuhortová (všechny Slavia) 8:46,0.

Ženy  osma: 1. Hamr/Cano (Grisoniová, Solařová, P. Žižková, Parraviciniová, Hartmanová, Šantrůčková, Zámostrná, Hajníčková, korm. Matoušová) 7:08,0, 2. Blesk Praha (Skálová, Pašková, Klimková, Howeová, Vičíková, Kropáčková, B. Podrazilová, E. Podrazilová, korm. Vyhnalová) 7:21,2, 3. Pardubice (Stoklasová, Příhodová, Kiacová, Flamíková, Činková, Štěpánková, Vlastníková, Novotná, korm. Lukošik) 7:24,2.

Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu? Více na facebookovém profilu webu SportovníListy.cz  ZDE.

(Petr Skála podle tiskové zprávy, SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)