Valná hromada zvolí předsedu České unie sportu. Jediným kandidátem je Miroslav Jansta


Po čtyřech letech se zvolí nové vedení Česká unie sportu, největšího sportovního spolku v zemi s více než milionem členů. Jediným kandidátem na pozici předsedy je Miroslav Jansta, nikdo jiný se do této funkce v požadovaném termínu nepřihlásil. Volba se uskuteční v rámci 38. valné hromady ČUS, která proběhne ve středu 25. června 2020 ve Sportovním centru Nymburk a delegáti budou vybírat také členy Výkonného výboru a Revizní komise ČUS.

Jak říkám...„Určitě se do nejvyšších orgánů dostanou noví členové. Když bude nová čtvrtina výboru, přinese to práci ČUS oživení i kontinuitu,“ prohlásil Jan Boháč, generální sekretář ČUS.

Dosavadní předseda Miroslav Jansta se chystá vstoupit do svého třetího volebního období v čele České unie sportu. Poprvé se ucházel o vedení největší české sportovní organizace v roce 2012 a na pozici předsedy chce být také pro následující čtyři roky. V současné době disponuje před volební valnou hromadou více než 40 nominacemi.

Jak říkám...„Dvacet nominačních hlasů má od sportovních svazů, mezi nimiž jsou například fotbal, lední hokej, basketbal nebo tenis. Zbytek jsou získané nominace od zástupců tělovýchovných jednot a sportovních klubů,“ upřesnil Jan Boháč.

Volit se bude také do šestnáctičlenného Výkonného výboru ČUS. V něm jsou nyní například Libor Varhaník, předseda Českého atletického svazu, Ivo Kaderka z Českého tenisového svazu, Filip Hobza z České asociace amerického fotbalu nebo Filip Šuman z České florbalové unie.

Jak říkám...„Očekáváme, že se čtvrtina výkonného výboru obmění,“ prohlásil Jan Boháč. Nově zvolený výbor si pak zvolí dva místopředsedy. Na této pozici jsou v současné době Miroslav Pelta a Marek Hájek.

Valná hromada bude také projednávat hospodaření ČUS a informace o stavu majetku. Zároveň se očekávají dotazy ke skutečnosti, že Česká unie sportu doposud nemá informaci o letošní dotaci na svoji činnost od Ministerstva školství, ačkoliv žádost byla řádně podána v říjnu loňského roku a ČUS v ní uplatnila i požadavek ve výši 93 milionů korun na činnost územních pracovišť – Servisních center sportu. Podmínky pro práci ČUS proto letos nejsou ideální, přitom centra jsou stále vyhledávanější sportovními kluby k asistenci s rostoucí administrativou.

V pořadí 38. Valná hromada ČUS se uskuteční ve středu 25. června od 10 hodin v kongresové hale ve Sportovním centru Nymburk. Probíhat bude za hygienických předpisů, tedy účastníci budou muset mít na sobě roušky.

Jak říkám...„Připraveni budeme mít také ochranné štíty na obličej pro delegáty, kteří by měli s rouškou problémy a cítili by se nekomfortně,“ doplnil Jan Boháč.

(ju, SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)