V Mnichově na mistrovství Evropy budou atleti Česka závodit znovu v národních barvách

Na mistrovství Evropy v Mnichově poprvé vyrazí česká reprezentace v nových dresech. Design od společnosti Joma se vrací k národním barvám s převažující bílou a modrými i červenými prvky.

Český atletický svaz od letošního roku navázal spolupráci se společností Joma. Jde o nejvýznamnější španělskou značku sportovního vybavení, která stále více expanduje i do světa atletiky. V současnosti závodí v jejích dresech například atleti ze Španělska, Slovinska, Srbska nebo Irska. Nyní se k nim přidává i Česká republika.

Nové dresy předvedli novinářům, fotografům, kameramanům  v úterý 9. srpna 2022 někteří z 55 českých  atletů a atletek, kteří se zúčastnili mistrovství Evropy v Mnichově.Vůbec první akcí s novým partnerem bylo dubnové mistrovství České republiky v půlmaratonu, kde dostali tričko Joma všichni účastníci tohoto závodu, a to i veřejného. Podobně jej obdrží i startující na tradičním zářijovém závodě Běchovice–Praha.

První reprezentační akcí pak bude nadcházející mistrovství Evropy v Mnichově, kde atletický program zahájí v pondělí 15. a bude pokračovat až do neděle 21. srpna 2022. V akci by měl být vidět na rekordním počtu více než pěti desítek atletů.

Pokud jde o design, dosavadní dominantní červenou střídá bílá, na níž ostatní barvy trikolóry nejsou potlačené, ale naopak vynikají.

Jak říkám...

„Moc mě těší, že se vracíme zpět k národním barvám, jelikož ty přechozí byly zaměnitelné s jinými zeměmi. A protože náš dosavadní partner firma Nike postupně vyklízí pozice z evropského atletického dění, hledali jsme tak někoho, kdo by se snažil vytvořit takovou reprezentační kolekci, se kterou bychom se chtěli ztotožnit a toto spojení jsme našli u rodinné firmy Joma, která výrazně expanduje nejen po Evropě, ale do celého světa. Na mistrovství světa v Eugene v jejím dresu závodily například federace Mexika nebo Ekvádoru. Chtěli jsme se vrátit k podobným dresům, ve kterých závodily ikony, kterými jsou například Jan Železný nebo Barbora Špotáková. Od spolupráce s Jomou si hodně slibujeme a pevně věřím, že se bude nadále rozvíjet,“ uvedl  k novým dresům  předseda Českého atletického svazu Libor  Varhaník.


První velkou mezinárodní akci, kde se čeští atleti představí v nové kolekci Joma, je právě nadcházející evropský šampionát v Mnichově.

Jak říkám...

„Věřím, že do Mnichova dorazí hodně českých fanoušků. Je do blízko a jedná se o snadno dostupnou destinaci. Ještě není zdaleka vyprodáno, takže lístky jsou stále k mání. Bude to svátek evropské atletiky a výsledky evropských atletů na MS v Eugene nebo na Hrách Commonwealthu naznačily, že se rozhodně máme na co těšit,“ dodal Libor  Varhaník.

„Na velké mezinárodní akci je vždy složité uspět, ale věřím, že všichni nominovaní atleti jsou co nejlépe připraveni. Doufám v co nejvyšší počet finálových umístění a byl bych rád, kdybychom přivezli alespoň dvě medaile,“ sdělil své přání také šéftrenér reprezentace Pavel Sluka.

V roli modelů a modelek se na setkání s novináři  představili atleti a atletky v počtu půl tuctu a to mílařky Kristiina Mäki s Dianou Mezuliáníkovou, překážkářky Nikoleta Jíchova s Helenou Jiranovou, čtvrtkař Patrik Šorm a mílař Jan Friš.

Jak říkám...

„Měl jsem možnost si v novém reprezentační kolekci i zaběhat a jsem spokojený jak s designem, tak i materiálem,“ pochvaloval si možnost si vyzkoušet i funkčnost materiálu mílař Jan Friš.

„Kolekce je slušivá. Věřím, že v Mnichově bude na co koukat, a snad dobrý estetický dojem podpoříme také kvalitními výkony. Startovní listina patnáctky je hodně nabitá, ale věřím, že obě s Kristiinou postoupíme do finále,“ řekla za souhlasného přikyvování Kristiiny Mäki také mílařka  Diana Mezuliáníková..

„Štafeta je vždy loterie. Musí se tam sejít čtyři borci s dobrou formou. Rádi bychom bojovali o medaile. Eugene nám ukázalo, že se nejedná o nereálný cíl. Osobně se cítím skvěle. Mám formu, což naznačily i poslední tréninky. Jasným cílem na individuální čtvrtce je pro mě postup do finále,“ sdělil své finálové ambice i Patrik Šorm, kterého navíc čeká i štafeta, které se dařilo už na světovém šampionátu v Eugene.

První skupina českých atletů odcestuje do Mnichova autobusem v sobotu 13. srpna 2022. Sedmidenní program samotného šampionátu pak odstartuje v pondělí 15. srpna 2022.Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu? Více na facebookovém profilu webu SportovníListy.cz zde.
(Petr Skála s využitím zprávy na webu atletika.cz pro SportovniListy.cz, foto: Petr Skála)