Stříbrná tečka Ondřeje Moravce za MS v biatlonu

Mistrovství světa v biatlonu zakončily třetí březnovou  neděli závody s hromadným startem. A česká výprava zásluhou Ondřeje Moravce získala čtvrtou medaili! Tentokráte ze stříbrného kovu. Po "nevydařených" štafetách - ženy skončily osmé, muži na šestém místě - tak mohli čeští fanoušci opět slavit!

V mužském závodě byli na startu hned tři čeští reprezentanti - Ondřej Moravec, Michal Šlesingr a Jaroslav Soukup. První střelbu zvládli všichni čeští reprezentanti shodně s jednou chybou a po výjezdu ze střelnice se zařadili až do třetí desítky. Čelo závodu se ale nikam moc nehnalo a umožnilo českým závodníkům dotáhnout zpátky do boje o medaile.

I druhou položku měli Češi jako přes kopírák a připsali si čistou střelbu. Ondřej Moravec a Michal Šlesingr odjížděli pospolu s patnácti sekundovým mankem na první místo. Na čele závodu ale byla stále velká skupina závodníků, kteří toužili po úspěchu.

V posledním závodě na MS získal Ondřej Moravec stříbro!

Třetí střeleckou položku z Čechů zvládl čistě jen Ondřej Moravec, který se tak zařadil do prořídnuté skupiny, která bojovala o medaile. Michal Šlesingr a Jaroslav Soukup shodně dvakrát zaváhali a z boje o pódium tak vypadli.

Na poslední střelbě zastřílel Ondřej Moravec opět čistě a vydal se na trať v doprovodu tří pronásledovatelů. Jediným, kdo měl v posledním kole více sil než český reprezentant, byl Slovinec Fak, který si dojel pro mistrovský titul. Ondřej Moravec se v cíli zařadil hned za něj a doběhl si pro stříbrnou medaili. Třetí skončil Nor T. Bö. Ondřej Moravec si tak z Finska odváží kompletní sadu medailí - zlato ze smíšené štafety, stříbro ze závodu s hromadným startem a bronz z vytrvalostního závodu.

Chyby na střelnici určitě velice mrzí Michala Šlesingra, který se třemi chybami doběhl na pátém místě se ztrátou pouhých osmnácti sekund. Jaroslav Soukup byl v cíli dvacátý sedmý.

V závodě žen se představily dvě české reprezentantky - Veronika Vítková a Gabriela Soukalová - které se obě řadily k širšímu okruhu favoritek na medaili.

Veronika Vítková z tohoto okruhu vypadla hned na první střelbě, když třikrát chybovala a musela tedy na tři trestná kola. V dalším průběhu závodu chybovala ještě třikrát a se šesti trestnými koly do cíle doběhla na předposledním místě, tedy dvacátá devátá.

Zato Gabriela Soukalová o medaili bojovala až do posledního kola a po celý závod potvrzovala, že si do Finska přivezla skvělou formu. Tři první položky zvládla Gabriela Soukalová bezchybně. Jediné střelecké zaváhání přišlo pro Gabrielu Soukalovou v tu nejméně vhodnou chvíli. Poslední ránu závodu minula a musela na trestné kolo. Ze střelnice vybíhala čtvrtá se čtyř sekundovým mankem na medaili. Za sebou si ovšem vezla Italku Oberhoferovou a Bělorusku Domračevovou. Po boji na trati si česká závodnice nakonec dojela pro páté místo.

Mistrovství světa ve Finsku skončilo pro české barvy ziskem čtyř medailí (1 - 2 - 1) a v celkovém hodnocení zemí se Češi umístili na čtvrtém místě. V každém závodě se čeští reprezentanti zařadili do elitní světové desítky a potvrdili, že patří k té nejužší světové špičce.

Mistrovství světa
Kontiolahti (Finsko) 15. března 2015

Zrcadlo výsledků  ze závodů s hromadným startem
Muži (15 km): 1. Fak (Slovin.) 36:24,9 (1 tr. okruh), 2. Moravec (ČR) -1,0 (1), 3. T. Bö -3,7 (1), 4. Björndalen (oba Nor.) -10,2 (0), 5. Šlesingr (ČR) -18,4 (3), 6. J. Bö (Nor.) -18,7 (2), 7. Šipulin (Rus.) -22,8 (3), 8. Schempp (Něm.) -25,6 (2), 9. S. Fourcade -27,9 (1), 10. M. Fourcade (oba Fr.) -30,9 (4), ...28. Soukup (ČR) -1:57,0 (3).
Průběžné pořadí SP (po 22 z 25 závodů): 1. M. Fourcade 933, 2. Šipulin 822, 3. Fak 800, 4. Schempp 767, 5. J. Bö 696, 6. Moravec 632, ...10. Šlesingr 556, 39. Soukup 145, 47. Krčmář 99, 63. Krupčík (oba ČR) 43.
Ženy (12,5 km): 1. Valj Semerenková (Ukr.) 34:32,9 (0 tr. okruhů), 2. Preussová (Něm.) -6,2 (1), 3. Oberhoferová (It.) -12,6 (2), 4. Domračevová (Běl.) -14,7 (2), 5. Soukalová (ČR) -26,2 (1), 6. Hildebrandová -31,7 (0), 7. Dahlmeierová (obě Něm.) -39,9 (2), 8. Dorinová-Habertová -41,0 (3), 9. Bescondová (obě Fr.) -41,5 (1), 10. Šumilovová (Rus.) -41,8 (1), ...29. Vítková (ČR) -4:07,7 (6).
Průběžné pořadí SP (po 22 z 25 závodů): 1. Domračevová 957 b., 2. Mäkäräinenová (Fin.) 936, 3. Valj Semerenková 766, 4. Vítková 714, 5. Hildebrandová 691, 6. Soukalová 646, ...39. Puskarčíková 160, 51. Landová 112, 72. Tomešová 22.

(ps,  Daniela Markupová, Sportovnilisty.cz, Foto: Facebook Český biatlon)