Sportovci ve vlastní anketě Radku Jarošovi udělili Cenu Gutha-Jarkovského

Pod nejhodnotnější sportovní výkon minulého roku se podepsal Radek Jaroš. Rozhodli o tom vůbec poprvé účastníci olympijských a světových her, kteří českému horolezci udělili Cenu Jiřího Stanislava Gutha-Jarkovského. Nejstarší české a československé sportovní ocenění tak získal Čech, který jako patnáctý na světě vystoupil na všech 14 osmitisícovek bez použití kyslíku. „Být zvolen samotnými sportovci je pocta, moc děkuji a velmi si toho cením,“ reagoval Radek Jaroš.

Cenu Jiřího Stanislava Gutha-Jarkovského obdržel za vynikající výkon jako první v roce 1934 vzpěrač Václav Pšenička. Letos vůbec poprvé o vítězi místo výkonného výboru ČOV rozhodovali sami sportovci, konkrétně účastnici olympijský her z Londýna 2012, Soči 2014 a světových her v Cali 2013. „Ocenění po osmdesáti letech získává díky hlasování sportovců zcela jinou prestiž. Letos o vítězi rozhodovala taková jména jako Zuzka Hejnová, Pavel Maslák, Eva Samková, Štěpánka Hilgertová, Barbora Špotáková, Veronika Vítková, Lukáš Krpálek, Vavřinec Hradilek, David Svoboda a mnoho dalších,“ vyzdvihl sportovní ředitel ČOV Martin Doktor a místopředseda ČOV František Kolář ho doplnil: „Většina sportovních anket je založená převážně na výčtu dosažených výsledků. My ale chceme vyzdvihnout zejména hodnotu a výjimečnost výkonu.“

„Někdy to může být to, co dokáže člověk během celé sezony, jednou to může být jediný vynikající výkon, který se postaví nade všechno ostatní. Právě sportovci vědí a dokážou odhadnout to, co bylo v daném roce nejlepší," řekl držitel ceny Gutha-Jarkovského za rok 1998 a také majitel mnoha trofejí pro hráče hokejové NHL Dominik Hašek.
 
 Král Himálaje i českých sportovců

„Chci zdolat všechny vrcholy, které mají nad osm tisíc metrů,“ nechal se v roce 2006 slyšet rodák z Nového Města na Moravě. V té době měl zdoláno šest osmitisícovek. Na tu nejtěžší ze čtrnácti, pověstnou K2, vylezl bez kyslíkového přístroje 26. července 2014 a získal Korunu Himálaje. „Pro mě je to šok. Vůbec bych nečekal, že já, zástupce takového sportu jako je horolezectví, můžu být oceněn olympioniky nebo mistry světa. Vůbec nevím, co bych měl říct. Opravdu moc děkuju,“ řekl Radek Jaroš.

Radek Jaroš převzal pražský kříšťálový cepín 2014

„Hluboce se před výkonem Radka Jaroše klaním. Dokázal něco opravdu výjimečného a je vidět, že to stejně vnímají i profesionální sportovci, kteří nejlépe vědí, jak těžké a náročné je nevzdat cestu za snem, jenž se mnohým může zdát nereálná,“ gratuloval Jarošovi předseda ČOV Jiří Kejval.

Rozjezd Mezinárodního festivalu alpinismu v Praze na Smíchově

„Sportovci vybrali člověka, který jako jediný Čech v historii dokázal něco, co se povedlo už jen dalším čtrnácti lidem na celém světě. S touto volbou mohu jen souhlasit, Radek Jaroš si Cenu Jiřího Stanislava Gutha-Jarkovského právem zaslouží,“ komentoval výsledky vyrovnaného hlasování Martin Doktor, který ocenění v jeho původní podobě získal v roce 1996 za dva triumfy na hrách v Atlantě.

Nový koncept Ceny Jiřího Stanislava Gutha-Jarkovského

1. krok: sportovní svazy, složky a Komise ČOV (kromě Komise sportovců) dodají náměty nejhodnotnějších výkonů kalendářního roku

2. krok: Komise sportovců ČOV z dodaných námětů skládá finálový shortlist

3. krok: účastníci posledních letních a zimních olympijských her a poslední edice světových her hlasují online o vítězi, přičemž každý může udělit jen jediný hlas

(ps, Sportovnilisty.cz, Foto: Český olympijský výbor)