"Informaci bych zahájil pozdravem Čus!" zavtipkoval ministr školství, mládeže a tělovýchovy Stanislav Štech

Na programu Senátu první prosincový čtvrtek byl bod nazvaný: Informace o aktuální situaci v rámci státní podpory sportu ze strany Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Stanislav Štech úvodem zavtipkoval pozdravem "Čus!"
Ovšem nejdříve promluvil  navrhovatel tohoto bodu senátor Jaroslav Větrovský:

"Já se pokusím být velmi stručný v tomto pozdním čase, nicméně se skupinou senátorů, tedy s kolegy Zemanem a Ivo Valentou, se kterými jsme vám dali na stůl návrh usnesení, jsme si dovolili dát na program, a jsme rádi, že tedy jsme na program dnešního jednání zařadili, i informace o tom, jakým způsobem je v současné době financován sport, protože určitě drtivá většina z vás má informace o problémech, které s touto věcí souvisí.

Na úvod mi tedy dovolte říci, že o problému s financováním sportu jednal podvýbor pro sport na svém jednání před minulým jednáním pléna Senátu, bohužel, na program pléna Senátu se problematika nepodařila zařadit, tudíž jsme o ní nejednali.

Ve stručnosti, o co nám jde. Jde nám o to, že v současné době ministerstvo školství vypisuje zhruba 10 dotačních programů, jsou problémy ve dvou dotačních programech, v tzv. programu 4 a programu 5. Zejména program 4 je problematický. Jedná se, starostové určitě budou vědět, o program, ve kterém prostřednictvím České unie sportu střešních sportovních organizací, tedy jednotlivých sportovních svazů, plynou prostředky na kluby, na jejich provoz a údržbu, a to zejména u těch klubů, které mají svá sportoviště v majetku či v dlouhodobém nájmu či ve správě.

Chci jenom říci, že třeba pro Jihočeský kraj činily tyto prostředky, tyto dotační prostředky na provoz a údržbu tělovýchovných zařízení, v roce 2015 pro Českou unii sportu zhruba 1,4 milionu korun, pro Fotbalovou asociaci 1,18 milionu korun. V roce 2016 pro Českou unii sportu zhruba 1,5 milionu a pro Fotbalovou asociaci 800 tisíc korun. Jedná se o prostředky, které jsou dále distribuovány na ty nejmenší prvky sportovního prostředí, to je tedy zejména na venkovské tělovýchovné jednoty, které z nich hradí své provozy, svoji údržbu. Ve chvíli, kdy tento dotační program je zastaven a není vyplácen, jsou tedy ohroženy právě ty nejmenší tělovýchovné jednoty, které působí na venkově v té první linii sportu. Proč že program 4, který právě tady zmiňuji, to je tedy ten program, který řeší provoz a údržbu tělovýchovných zařízení, proč že není vyplácen. Není vyplácen proto, že ministerstvo školství disponuje ještě expertním stanoviskem ministerstva financí a právními rozbory o tom, že v podstatě prostředky nelze posílat jednotlivým klubům prostřednictvím takzvaných střešních sportovních organizací, to znamená, že ve své podstatě ministerstvo školství nemůže poslat prostředky České unii sportu či třeba Fotbalové asociace, a ta je nemůže posílat zpátky nebo distribuovat dále na jednotlivé kluby. Toto je možné pouze z tzv. pobočných spolků, které jsou zejména součástí České obce sokolské, ale v drtivé většina sportovních střešních organizací, jako je Česká unie sportu či Fotbalová asociace, Český svaz ledního hokeje a tak dále, zkrátka toto možné není.

Jak jsem říkal, jednotlivým tělovýchovným jednotám, jednotlivým sportovním klubům tyto prostředky schází, jsou to prostředky, se kterými počítaly. Přináší poměrně značné problémy. Ještě si dovolím říci, že třeba Fotbalová asociace pro letošní rok žádala o 68 mil. korun pro 334 klubů, to jsou obrovské sumy peněz a obrovské kvantum jednotlivých sportovních subjektů, které o prostředky žádaly.

Samozřejmě, že ministerstvo školství, určitě pan ministr bude chtít vystoupit, určitě si myslím, že slovo dostane, disponuje právním názorem, že není možné ty prostředky prostřednictvím střešních sportovních organizací distribuovat, samozřejmě, že jednotlivé sportovní střešní organizace, jako je unie sportu či Fotbalová asociace, mají své právní posudky, že toto možné je. Já tady mám k dispozici právní rozbor advokátní kanceláře, která ho zpracovávala pro Fotbalovou asociaci ČR, ze které vyplývá, že ve své podstatě, když to řeknu zjednodušeně, je možno poskytnout prostředky z ministerstva školství prostřednictvím unie sportu či Fotbalové asociace na kluby za předpokladu, že respondentem té smlouvy o poskytnutí dotace budou právě ty tři dotčené subjekty.

Myslím si, že to zatím stačí pro tuto chvíli. Návrh usnesení, tak jak jsme jej s kolegy připravili, máte na svých stolech a další návrh usnesení ještě připravil Míra Nenutil, rovněž ho máte na svých lavicích.

Ode mne je to zatím všechno a budu očekávat rozpravu k tomuto bodu.

Ještě prosím poslední věc, na tu jsem zapomněl, a to je, že celá patálie s financováním sportovních aktivit nedopadá pouze na sportovce, ale začíná dopadat i na představitele měst a obcí, protože žádný osvícený starosta – a věřím, že starostové mi to potvrdí – nenechá padnout své sportovce a ve své podstatě tito sportovci přijdou za svými představiteli měst a obcí a budou žádat o zvýšení příspěvků a prostředků na provoz a údržbu sportovních zařízení," uzavřel své vystoupení senátor Jaroslav Větrovský.

Poté plénum Senátu odhlasovalo Miloše Vystrčila  zpravodajem tohoto bodu a řídící místopředseda Senátu Jaroslav kubera poprosil podle svých slov "nejpovolanějšího o úvodní slovo,"  a to ministra školství, mládeže a tělovýchovy Stanislava Štecha.

Ten úvodem poděkoval, že mu senátoři  poskytli unikátní možnost se rozloučit čtyři nebo pět dní před ukončením  mise jako ministra školství. "Já jsem si právě docela i vybojoval, abych tady mohl být, protože jsem si říkal, že to je moje poslední příležitost, kdy mohu takto veřejně vystoupit," prohodil ministr.


"Informaci bych zahájil jinak, zahájil bych ji pozdravem Čus!" zavtipkoval Stanislav Štech.

"To, co tady zaznělo, se velmi podobá tomu, co slýchám už dva měsíce od představitelů České unie sportu, přičemž některé údaje jsou silně zkreslené, přátelé!" řekl úvodem šéf rezortu školství a tak trochu i tělovýchovy.

"Jenom na okraj. Zastavení programu IV. spočívá v tom, že bylo vyplaceno 130 mil. Kč k dnešnímu dni v programu IV, z žádosti, které byly v souladu se zákonem, a těchto žádostí bylo za 148 mil. Kč. Jinde tam byly ještě jiné nedostatky. A problém je v tom, že v roce 2005 bylo rozhodnuto o tom, že řekl bych skončí zlatá léta devadesátá a skončí praktiky ještě z uplynulé dekády a budeme stále více směřovat prostředky k přímé podpoře klubů, jednot, organizací, sportování dětí a mládeže. To samozřejmě vyvolává jisté zneklidnění v organizacích, které přerozdělují tyto prostředky," pokračoval dál Štech.

"Jenom na okraj. Už minule jsem argumentoval na Podvýboru, že například tyto střešní organizace a některé svazy, jako FAČR, si i před touto změnou, která nastala, žádaly třeba prostředky pouze pro 9 % svých klubů a jednot. Ptal jsem se několikrát, co těch ostatních 91 %? Nedostal jsem nikdy odpověď," řekl dál.

"Chtěl bych říci, že pokud jde o prostředky, ministerstvo školství v roce 2016 z desítky neinvestičních programů státní podpory sportu poskytlo 2 mld. 65 mil. Kč, v letošním roce bylo již vyplaceno 3 mld. 838 mil. Kč," argumentoval Štech.

"Každý program má svůj cíl, ale účel dotace je bohužel někdy podobný. Některé svazy mají velké problémy s respektováním zákona č. 218 o rozpočtových pravidlech, že dotaci spotřebovává příjemce a svaz se nemůže chovat jako zprostředkovatel dotace, ale ani nemůže pomyslně sloučit dotace z různých programů a ad hoc je užívat pro podporu sportovních činnosti," sdělil ještě ministr.

"Jsem rád, že to tady pan předkladatel zmínil, protože jsem se nenechal ukolébat stanovisky pouze našich právníků a vyžádal jsem si je tedy úplně u kováře, nikoliv u kováříčka, tedy u právníků ministerstva financí. Byli jsme velmi důrazně upozorněni, a byly i nálezy NKÚ. A já jsem velmi nerad na vládě před třemi týdny stál proti nálezu NKÚ o pochybení financování českého sportu v letech 2012 až 2015. Těžko se mi zdůvodňovalo, že nebylo respektováno asi pět nebo šest základních pravidel," řekl Štech v Senátu.

"Z toho chci říci. Ano, já rozumím tomu, že v situaci, kdy se pořád čekalo, že všechno půjde postaru, velmi zneklidní chování toho, že jsem to nakonec zrušil po velkém váhání. Pořád jsem hledal cestu, jak by šlo financovat provoz ještě za těch pravidel, jaká byla vyhlášena před mým nástupem, ale prostě to nešlo. Čili jinými slovy, proto tam bylo takové to rychlé znovuvyhlášení, protože jsme prostě chtěli být konformní s nálezem NKÚ a s nálezy právníků," prohlásil Štech.

"K programu č. IV. Provoz a údržba. Tento program je dotačně relativně malý. Říkám, relativně malý, tam bylo 130 milionů, jinde byly miliardy. Ale abychom tady úplně nezamačkávali všechny slzy nad tím, jak to bylo všechno vyhubeno atd. Program č. V. na činnost svazů, o kterém se také mluví, byl zvýšen z roku na rok ze 739 mil. Kč na vyplacení 1 mld. 300 mil. Kč. I kritizovaný program IV. na provoz, jak jsem již říkal, na 130 mil. Kč. Program VIII. na činnost klubů z 313 mil. Kč v roce 2016 na 690 mil. Kč v roce 2017. Celkový nárůst jenom neinvestic je tedy asi o 1 mld. 700 mil. Kč," vyčíslil svá čísla senátorům ministr Štech.

"V situaci, kdy jsem se ptal těchto představitelů, jak to dělají s těmi 91 procenty a kde tedy ta bída, vychladnoucí tělocvičny za 10 tisíc korun apod., tak nastal povzdech jednoho z představitelů, tenkrát ještě jediné neobviněné právnické osoby, tak on mi řekl, že to budeme muset z nějakých prostředků, které teď přece jen svazy ještě nějak mají," s odkazem na probíhající šestření českou policií v řadách činovníku České unie sportu Stanislav Štech.

"Já tomu rozumím. Ano, tento program byl určen na provoz, měly se z toho platit provozy přímo i jednot. Ale jsme v situaci, která je situací krizového řízení. A chci vám říct jednu věc. Jsem velmi spokojen se svými kolegy, se zcela obměněným týmem na sekci sportu, co dokázal za pět měsíců. Prosím vás, nemyslete jenom na investice a na akci Pelta v této chvíli. Těchto problematických věcí je víc, a víc nemohu říkat. Jenom chci říci, že jsme museli začít od nuly s programy. A jsem velmi spokojen s tím, jak kolegové tyto věci zvládli, přičemž velmi rozumí oddílům, jednotám a všem, co tady bylo popsáno, že když se jim sděluje z jejich svazů a střešních organizací, netopí se proto, že to zlé ministerstvo ... Rozumím. Ale buďme také trochu realističtější," vyzval asi senátory Stanislav Štech.

"Pokud jde o program VIII., chci se k tomu obrátit a obrátit se k tomu, co je možné a rychle udělat pro rok 2018 a roky další. Přátelé, nesněme, pokud zrovna spíme, protože máme 7. prosince a něco vyplácet znovu znamená opět nějak vyhlásit. Tak to ani náhodou. Nemůžeme řešit zpětně něco, co, jak vidíte, nezavání ani zdaleka katastrofou. Ale to, co musíme, aby se tato věc neopakovala, " vyzval ministr.

"A musím říct, že intenzivní jednání, vyjednávací tým, který byl sestaven, ingerence nových poslanců, za ingerence nového budoucího ministra školství ukazuje, že my jsme schopni při navyšování dotace programu 8 a 5 dostat tam takové prostředky, aby bylo možné právě předejít problémům, se kterými jsme se setkali v tomto roce. Jenom na okraj. Ta osmička má činnost klubů a organizací se zvyšuje v roce 2016 350 mil., v roce 2017 700 mil. a v roce 2018 navrhujeme sportovnímu prostředí, se kterým právě jednáme, aby to byla 1 200 mil. Kč. Totéž se týká programu 5 a je možné prostředky na provoz tam úplně hladce najít, pokud vidíte, že i dnes žádají o 130 mil. nebo je tam alokace 200, 250 mil. Čili problém by rozhodně neměl nastat. Bude to samozřejmě práce obtížná, představy nového premiéra a budoucí vlády jsou možná nějaké jiné, reorganizační apod., ale v tom problém vůbec není. Ten problém je v pravidlech, ten problém je v lidech, v transparentnosti celého procesu. V tom je problém. A tady já si myslím, že pokud chceme řešit a my tady nevím, proč bychom vedli s kolegou Větrovským spory, co je členský spolek, proč není v občanském zákoníku, proč? To ať si právníci vyřeší a ať tedy podají novelu zákona o podpoře sportu. A pak nemusí. Ne já. Já jsem si celkem užil půl roku. Ale nový ministr pak nebude muset řešit to, že on bude interpretem práva a vykladačem toho, jestli tam je to spolek a může dostat.   a nemůže a kdo ho bude kontrolovat," uzavřel své vystoupení v Senátu ministr Stanislav Štech.
Poté vystoupil ještě senátor Miroslav Nenutil.
"Přestože jste dostali na lavici ode mne druhý papír, neberte to, prosím vás, jako alternativu, nýbrž – a teď bych to vysvětlil. Chci říct, že si vážím iniciativy kolegů z podvýboru pro sport a z 90 % bych se pod návrhy usnesení podepsal. A možná mi potom i dáte za pravdu po vystoupení teď pana ministra a přečtete-li si první verzi, tak ta jasně a věcně reaguje na současný stav. Sám pan ministr říkal, že za 4 dny končí, ten nový možná bude jmenován. Bude mu určitě nějakou dobu trvat. Rok 2017, o kterém se mluví v prvním usnesení, v tom prvním návrhu usnesení, je už pasé. Návrh toho druhého usnesení řekněme toho mého v uvozovkách, i když samozřejmě nejsem jediným autorem, nahlíží trošku do budoucnosti na rok 2018 a ty další. Inspirovala mě tolik z toho důvodu, že v prvním návrhu jsou některé – no, minimálně jeden legislativní nedostatek, takže by stejně nemohlo dojít k tomu, co bylo asi primárně záměrem toho prvního usnesení. Neříkám vám, že můj návrh usnesení je jediný správný a naopak ten první, že by měl znít úplně jinak. Zkuste se nad tím zamyslet, " vyzval senátory Miroslav Nenutil.

Pak ještě promluvil senátor Jaroslav Větrovský:

"Pane ministře, já fakt nesním, já normálně žiji na maloměstě a žiji v realitě, takže vím, jaké problémy jsou. Když spím, fakt nesním. To pokládám trochu tedy za unfér. Další věc je ta, že je dobře. My program 4 nevyplatíme pro rok 2017, že to nejde, tu kuchařku jsme nenašli, tak se s tím smíříme a necháme to být. Dobře. I to je možnost. A myslím, že se nám podařila ještě jedna věc, a to je nádherně tady smíchat jablka a hrušky. My jsme tady dali do jedné množiny programy na činnost a programy na provoz a já tady hovořím o programu 4, který je ten problematický, který jednoty nedostaly a očekávaly ho. To je moje reakce," uzavřel své druhé vstoupení k tomu bodu senátor Jaroslav Větrovský.

Pak povovořil ještě zpravodaj senátor Miloš Vystrčil ...
"Musím se vyjádřit, neboť mým úkolem je nyní navrhnout, jakým způsobem budeme hlasovat a informovat o proběhlé rozpravě. V rozpravě vystoupily dvě osoby, jednak pan ministr školství Štech a pan senátor Nenutil," řekl zpravodaj senátor Miloš Vystrčil a pak po dlouhém dohadování byly schváleny tyto závěry ...



Senát Parlamentu České republiky vyzývá MŠMT ČR, aby změnilo podmínky dotačního programu IV a V tak, aby bylo zabezpečeno financování provozu a údržby tělovýchovných jednot a sportovních klubů, bez ohledu na to, zdali se jedná o pobočné nebo členské spolky.

Senát Parlamentu České republiky vyzývá MŠMT ČR, aby zabezpečilo vyplacení veškerých dotací z programu IV – údržba a provoz sportovních zařízení zpětně pro celý rok 2017!


(ps, Senát, Prvnízpravy.cz  & SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)