Babiš: Horácký stadión v Jihlavě připomíná spíše továrnu na čpavek než hokejovou halu

V Praze v památné budově České obce sokolské v Tyršově domě byla za přítomnosti premiéra Andreje Babiše představena Národní sportovní agentura (NSA), která  má nově na starosti financování českého sportu. Agentura sportovní záležitosti  včetně dotací převezme od ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. 


SportovniListy.cz byly na místě děje ...




Jak říkám ...



„Nacházíme se ve vakuu, neboť sport z rozpočtu 2020 řeší ministerstvo školství a až teprve rozpočet 2021 bude už řešit agentura,“ upozornil na současný stav financování sportu  premiér Andrej Babiš, který se zdržel, neboť byl na Ministerstvu školství projednat problémy v systému financování klíčového programu  Můj klub, jehož prostřednictvím se posílají dotace na děti a trenéry přímo do oddílů. 

"Považuju to za absurdní, protože to byla naše koncepce, aby se dostaly peníze k dětem. Považuju to za neuvěřitelné, že kvůli byrokracii to nedostali," řekl premiér Andrej Babiš a jedním dechem dodal, že  loni administrativní chyby připravily 337 klubů celkem o 80 milionů korun.


Z připravovaných letošních programů Agentury je zajímavý ten, co sleduje rozvoj sportovišť. Jedním z nich je například program „Kabina“, který se zaměřuje na obce do 3 tisíc obyvatel.

Program počítá s tím, že na každou obec do 3 000 obyvatel bude připraveno  500 tisíc korun, které obce využijí pro opravy  kabin svých sportovišť.

"Byl jsem si prohlédnout Horácký zimní stadion v Jihlavě, který spíše připomíná  továrnu na čpavek než sportoviště s ledovou plochou," řekl premiér, když se zniňoval o svých návštěvách hokejových hal a dalších sportovišť. 


Nyní čekají představitele  Národní sportovní agentury výjezdy do krajů, kde chtějí sportovním funkcionářům,  trenérům a zastupitelům kraje, měst a obcí vysvětlit význam Agentury a naopak  od nich pak získat zpětnou vazbu.

Rozjezd úřadu státní správy pro sport není snadný. Teprve 14. února 2020 se dosavadní necelé čtyři desítky pracovníků Agentury budou stěhovat z prozatimních prostor  do oficiálního prostoru kanceláří v Praze na Harfě.

V roce 2021 bude mít Agentra 60 zaměstnanců, zatím jich je 39. Šéf agentury Milan Hnilička kromě dvou místopředsedů jmenoval také členy Národní rady pro sport jako svého poradního orgánu.

(ps, SportovniListy.cz,  foto: Petr Skála)