Radek Jaroš: Pravidla ragby znám, naučil mne je ve Francii Petr Giacintov


Radek Jaroš, profesionální horolezec, který stanul jako první Čech a zároveň patnáctý na celém světě na všech čtrnácti osmitisícových vrcholech planety bez pomoci výškových nosičů a použití umělého kyslíku, čímž se stal držitelem tzv. Koruny Himaláje.  Po zisku Ceny Jiřího Gutha-Jarkovského, kterou mu v roce 2015 udělil Českým olympijský výbor, získal Radek ještě další ocenění. Česká mincovna z Jablonce nad Nisou mu vyrazila zlaté a stříbrné pamětní medaile.

 Koruna Himálaje Radka Jaroše vychází knižně a na zlatých a stříbrných medailích

Jezdíte po celém světě. Znáte ragby?  
"Znám ragby už asi pětadvacet let a pamatuji si dokonce, kdo mne naučil znát ragbyová pravidla. Bylo to v roce 1990, kdy jsme byli poprvé ve Francii a tam jsem se seznámil s Petrem Giacintovem. Ten  tam tehdy hrál za jeden francouzský ragbyový klub  a protože se současně věnoval i vysokohorskému lyžování, poznali jsme se na horách. Tehdy  pozval naši malou výpravu na ragbyové utkání a protože on sám pro zranění nehrál, tak nám celé utkání vysvětloval, proč a co se zrovna hraje. Vím tedy, že je  to skvělá kontaktní hra, kterou nemohou hrát žádné bábovky, ale  chlapíci, kteří mají odvahu."

Díváte se na televizní přenosy z MS v ragby?
"Nestíhám v současné době sledovat žádné televizní přenosy a bohužel ani přenosy z MS v ragby, ale věřím, že to musí být zážitek pro ty, kteří  jsou přímo v hledišti."


Sportovnilisty & Českeragby.cz již uveřejnily o ragby tyto ohlasy ...

Dušan Uhrin: Ragby jsem sledoval v Gruzii i v Rumunsku a navíc mám doma dva ragbyové míče
Vladimír Šmicer: Ragby je úžasný sport, který jsem měl možnost poznat ve Francii i v Anglii 
Antonín Panenka: Aby ragby bylo u nás více populárnější, museli by lidé znát lépe ragbyová pravidla
Miroslav Jansta: Ragby je úžasný sport a dívat se něj je stejný zážitek jako sledovat basketbal
Ladislav Jakl: Vím, že ragby není sport pro manekýny a simulanty


(ps, sportovnilisty,cz, Foto: Petr Skála)