Předseda ČUS Jansta: Situaci je potřeba zklidnit, zaměřme se na podporu českých sportovců

Předseda České unie sportu Miroslav Jansta se vyjádřil z Prahy k událostem před startem olympijských her v Tokiu. Události s nákazou v českém týmu před startem olympijských her v Tokiu se mě osobně velmi dotkly. Chyby v preventivních opatřeních ČOV zazdily mnohaletou práci části sportovců, jejich trenérů, realizačních týmů a také jednotlivých svazů či klubů. Doteď jsem z toho otřesený a je mi to obrovsky a upřímně líto…

Olympijské hry jsou především oslavou sportu a lidí, kteří zasvětili svůj dosavadní život pohybu, soutěžení a překonávání překážek. Ke hrám patří také vrcholná úroveň organizace a logistiky, což jsou oblasti, které se u nás teď rozebírají přednostně. Rád bych ale vyzval, abychom se nyní zaměřili na naše sportovce, kteří mohou být z vývoje událostí již nadmíru nervózní. Změňme atmosféru ostudy v povzbuzování a podporu! Apeluji na zklidnění situace, nehoňme se teď za viníky situace vzniklé v českém týmu. Věnujme prostor sportovcům, kteří jsou připraveni bojovat za Česko na jedné z nejvíce sledovaných světových akcí. Připravovali se na tuto několik let. Nechci, aby jim jejich VELKOU chvíli a příležitost zkazil tento covidový průšvih. 

Zároveň trvejme na důsledném prošetření chyb. Nic podobného se už nesmí nikdy opakovat. Je jasné, že vzniklý problém nemůže objektivně prošetřit a vyhodnotit komise ČOV včele s Jiřím Kejvalem, který za nastavení podmínek pro české olympioniky jako jediný statutární zástupce nese za vše zodpovědnost. Rád bych, aby se vyšetřilo, proč do Tokia mohl cestovat nenaočkovaný doprovod, jaká pravidla pro přípravu a přesun do Japonska byla přijata a jak byla dodržována. Vzniklou situaci by měli vyhodnotit především hygienici a představitelé sportovních svazů, které olympijskému výboru připravené sportovce svěřily. 

Teď však musí být pozornost upřena hlavně na sportovce. Pro mnohé z nich jde o vrcholné okamžiky jejich sportovních kariér. Pojďme jim v jejich úsilí pomoci, podpořme je, pojďme si to s nimi užít! Jsou to přece nádherné okamžiky, když český sportovec uspěje na sledovaných mezinárodních akcích. Přeji si, aby jich na olympiádě v Tokiu bylo co nejvíce. Každé finálové umístění bude cenné, každá medaile fantastická! Dále přeji organizátorům a Českému olympijskému výboru, který to teď rozhodně nemá lehké a evidentně pochybil, aby připravil pro sportovce na místě ty nejlepší možné podmínky a atmosféru.                                                                                                                               
                                                                                                                                                       
Miroslav Jansta, předseda České unie sportu


 

(Jiří Uhlíř, Česká unie sportu, SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)