Rychle a zběsile! V Ústí odstartuje honba za rekordy a vyvrcholí prestižní série EuroHeroes

Hned osm závodníků s osobním maximem lepším než současný evropský rekord závodu, obhájkyně vítězství přijíždějící s touhou vylepšit hodnotu jejího stávajícího nejlepšího času. Taková sestava se sejde už 21. září 2019 na 9. ročníku Mattoni 1/2Maratonu Ústí nad Labem, závodu oceněného zlatou známkou IAAF a deváté akci RunCzech sezony. Ve městě vyvrcholí čtvrtým a posledním závodem EuroHeroes Challenge.

Největším papírovým favoritem půlmaratonu na severu Čech bude bleskurychlý Polák Marcin Chabowski, jenž si z loňského závodu v Glasgow přiváží osobní rekord 1:02:24, odkud si tehdy odvezl druhé místo. Silný je hlavně na závodech doma. Ovládl půlmaratony v Poznani i ve Varšavě a jako druhý doběhl na 10 kilometrech v Gdaňsku.

O vítězství se zkušeným třiatřicetiletým atletem budou bojovat Jaume Leiva Beato a Chabowského krajan Arkadius Gardzielewski. Šestatřicetiletý Beato už letos závodil v Českých Budějovicích, kde skončil třetí a stále má reálnou šanci promluvit do konečného pódiového pořadí v EuroHeroes Challenge, pokud v Ústí nad Labem zaběhne na hranici svého nejlepšího výkonu 1:02:29. Gardzielewského  zdobí  osobní  rekord  1  hodina  3  minuty  a  17vteřin. Stejně jako Chabowski je zároveň kondičním a běžeckým trenérem a také se vůbec poprvé letos představí v seriálu EuroHeroes. Proto mají oba šanci jen na dílčí úspěch bez nároku na celkové pořadí.  Zato mohou zamíchat kartami v případě těch, kteří ještě o vavříny bojují - Ukrajinci Roman Romanenko a Ihor Olefirenko.

Potvrdit titul královny letošního ročníku přijede moldavská vytrvalkyně Lilia Fisikovici. Ta nemá v letošní sezoně konkurenci a doposud vyhrála všechny tři předchozí závody v Karlových Varech, Českých Budějovicích i Olomouci. Bojovat se však nadále bude o prestiž i pódiové body do EuroHeroes. Organizátoři pozvali Darii Mykhailove (osobní rekord 1:12:28) k vydatnému souboji výborně běhající Britku Jess Piasecki (1:11:36), kterou koučuje Robert Hawkins, otec současného nejrychlejšího Evropana na půlmaratonu Calluma Hawkinse. Do hry chce stejně tak vstoupit  Polka  Izabela  Trzaskalska (1:11:33), která se na maratonské trati zúčastnila i předloňského světového atletického šampionátu.

Českou mužskou špičku tvoří trio půlmaratonských stálic. O další prvenství přijede čerstvě po osobním rekordu na Birell Grand Prix Praha 5&10 km bojovat liberecký Vít Pavlišta (1:05:09), jehož se budou chtít držet českobudějovický mladík David Vaš (1:07:42) a Pavlištův čtyřiatřicetiletý vrstevník z Brna Jan Kohut (1:06:18). Pavlišta navíc v mezinárodní konkurenci bojuje o skvělé celkové umístění v EuroHeroes Challenge.

Hodně vyrovnaně na tom budou všechny Češky, kde hned čtyři dámy mají šanci být na stupních vítězů pronejlepší tuzemské závodnice. Ve velké pohodě po zisku svého nejlepšího výkonu na Birell Grand Prix Praha 5&10 km přijede novoměstská Hana Homolková (1:18:28), ale k favoritkám se zařadí i Kristýna Dvořáková. Nabitou domácí soupisku doplní ještě plzeňská Tereza Hrochová (1:16:12), která své maximum zlepšila letos v Pardubicích. Na stejné trati letos běžela i tradičně velmi silná a zkušená Ivana Sekyrová (1:14:06).Mattoni 1/2Maraton Ústí nad Labem odstartuje v sobotu 21. září 2019 od 15 hodin. Jeho součástí je také dm Rodinný běh (již od 13.30) s kapacitou 3400 závodních míst.

Hlavního závodu se pak může zúčastnit 3 700 běžců a běžkyň, dohromady tedy ve městě poběží až 7 100 lidí. Předvojem soutěžního dne bude také Spolchemie Český pohár v handbiku, jenž se letos jede také jako MČR juniorů (od 11.40)

(bs, runczech.com, SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)