Cyklokrosový TOI TOI Cup startuje již 28.září 2022 na trati Holé Vrchy na Mladoboleslavsku

Ve středu 28. září 2022 odstartuje letošní TOI TOI Cup cyklokrosařů. Po loňské odmlce se seriál vrátí na tradiční zastávku do Holých Vrchů.

Jak říkám...

„Těšíme se, že se k nám cyklokros zase vrátí. I proto, že TJ Sokol Holé Vrchy letos slaví sedmdesát let cyklistiky na Holých Vrších,“ uvedla ředitelka závodu Olga Šimůnková, jejíž otec byl u zrodu nestaršího a stále provozovaného cyklokrosového závodu v zemi, na setkání s novináři, s fotografy a kameramany, které se konalo ve čtvrtek 22. září 2022 v Praze. 
Po prvním závodu na  Mladoboleslavsku bude následovat dalších šest závodů. Závěrečný díl pohárové série je naplánován na 10. prosince 2022 do Rýmařova, o domácí mistrovské tituly se pojede v polovině ledna 2023 v Mladé Boleslavi.

Jak říkám...

„Podařilo se nám i v nelehké finanční situaci navýšit ceny v jednotlivých závodech mužů i žen. Novinkou je také to, že kategorie juniorek bude sloučená s kategorií žen, a to s cílem, aby juniorky měly větší konkurenci a byly tak lépe připravené na mistrovství světa,“ řekl  v Praze předseda komise cyklokrosu Petr Balogh.

Celkový vítěz domácího poháru získá i tentokrát 30 tisíc korun, nejlepší žena si odnese 14 tisíc. Pro vítěze jednotlivých závodů je připraveno shodně 10 tisíc korun. Prvenství obhajují Michael Boroš a Kristýna Zemanová.

Jak říkáme...

„Holé Vrchy, to je určitě nejtěžší trať, která v Česku vůbec je. Když jsem byla malá, tak jsem se tam nikdy netěšila, protože mi to tam nikdy nejelo a nešlo mi to, ale letos mám z těch kopcovitých tratí ať už na silnici nebo v cyklokrosu dobrý pocit, protože jsem toho v kopcích hodně natrénovala a cítím se dobře. Je to první rok, kdy se tam opravdu těším,“ uvedla mistryně ČR a reprezentantka Kristýna Zemanová.

„Pro mnohé závodníky to bude první velká sezona, taková zkušební sezona, kdy se zúčastní závodů Světového poháru a počítáme s nimi pro příští sezonu na mistrovství světa, které nás čeká už za rok a čtvrt. O to důležitější pro nás tahle sezony bude. Proto také chceme se všemi těmi mladými kategoriemi – juniory a třiadvacítkou – objet všechny ty hlavní závody, které jsou pro ně vypsané, tedy Světový pohár, mistrovství Evropy a samozřejmě i mistrovství světa. Čím více zkušeností nasbírají mladí závodníci, tím lépe,“ s upozornění, že TOI TOI Cup bude důležitou součástí kalendáře i pro adepty reprezentace dodal Balogh.

„V neposlední řadě je třeba nasbírat nějaké body do žebříčku UCI, aby potom startovali z nějakých dobrých pozic,“ doplnil reprezentační trenér Petr Klouček.

Vrcholem krosové sezony bude pro reprezentanty světový šampionát v nizozemském Hoogerheide, který se pojede začátkem února 2023.

Čeští diváci se zato v Táboře mohou těšit na silničního profesionála Zdeňka Štybara, který opět výrazně uvažuje cyklokrosovém návratu. Trojnásobný mistr světa v tomto odvětví počítá se startem v domácím závodě Světového poháru v Táboře v neděli 23. října 2022, jak potvrdil měsíc před startem závodu  v Praze  reprezentační šéftrenér Petr Klouček.

Jak říkám...

„Se Zdeňkem není žádná konkrétní dohoda, nicméně jsme se domlouvali, že letos v Táboře by měl startovat určitě. Co bude potom v sezoně, to se rozhodne až podle toho, jak se mu bude dařit. Program si udělá potom. Určitě by však nějaké další cyklokrosy asi jet chtěl. Má chuť se do cyklokrosu alespoň částečně vrátit. A počítá s účastí na světovém šampionátu v Táboře v roce 2024,“ uvedl Klouček.

Šestatřicetiletý Štybar se stal tváří šampionátu, který se pojede za rok a čtvrt na jihu Čech. Velkou pozornost ale bude poutat jeho start už letos na SP.

Jak říkám...

„Ta propagace závodu je sice asi na prvním místě, ale zase z druhé strany Zdeněk určitě nepojede jen se zúčastnit. Musíme vzít v potaz ale i to, že cyklokros pár let nejezdil a už také není junior. Šampionát se pojede asi nějakých dvacet kilometrů od Zdeňkova baráku. Takže šance tam určitě nějaké jsou, víc bych to nechtěl v tuhle chvíli komentovat,“ také ještě řekl s úsměvem Klouček, který tak nevyloučil, že by mohl být Štybar členem reprezentačního týmu už i pro MS v této sezoně.

Zcela definitivně se zkušený kouč nevzdal ani naděje, že by se ještě objevila v reprezentačním dresu i Kateřina Nash, ačkoliv se koncem ledna 2022 na MS v americkém Fayetteville s cyklokrosem definitivně loučila. Čtyřiačtyřicetiletou Nash, viceprezidentku Mezinárodní cyklistické unie (UCI), přitom čeká v sobotu 24. září 2022 v australském Wollongongu start v závodě s hromadným startem na MS silničářů.

Jak říkám...

„Katka se oficiálně rozloučila s tím, že to byl její poslední závod, nicméně letos se věnovala silnici výrazně více než roky předtím. A obrazně řečeno řekla, že když bude v Austrálii, tak si tam objede i ten závod. Každý den tam ale předává ceny, takřka každý den má UCI zasedání, takže tam má úplně jiné starosti. Ale zase kdyby si nevěřila, že bude schopna ten závod nějak slušně objet, tak by do toho určitě nešla,“ řekl Petr Klouček.

„O cyklokrosu se zatím nezmínila, ale určitě tam pak jako viceprezidentka UCI bude, tak třeba řekne, že si vezme kolo s sebou. Možná v to i tajně doufáme, i když si myslím, že s cyklokrosem už se opravdu rozloučila definitivně,“ dodal Klouček.

Domácí cyklokrosový kalendář 2022
Český pohár (TOI TOI Cup)

28. září 2022: Holé Vrchy,

1. října 2022:Hlinsko,

8. října 2022: Jičín,

12. listopadu 2022: Veselí nad Lužnicí,

17. listopadu 2022: Slaný,

3. prosince 2022:Kolín,

10. prosince 2022:Rýmařov.

Mistrovství Česka

15. ledna 2023: Mladá Boleslav (není součástí TOI TOI Cupu).

Světový pohár


23. října 2022: Tábor.

(Petr Skála podle zprávy na czechcyclingfederation.com pro SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)

Marek Prchal posiluje Slavii

5.2.2023 09:00:00

Deset let byl Marek Prchal spojován s volebními úspěchy Andreje Babiše, kterému k dominanci na české politické scéně výrazně dopomohla právě marketingová podpora manžela autorky populárních kuchař...