Ve stopě Jizerské padesátky se v únoru 2018 proběhne až 6400 lyžařů

[ title]
Jizerská padesátka 2018  se rozeběhne o něco později, než tomu bývalo v minulosti. Důvodem budou  olympijské hry a kolize televizního programu konkrétně hokejového utkání Švýcarsko - Česko s lyžařským maratonem v Jizerských horách.

Legendární závod ze seriálu dálkových běhů Ski Classics, který se pojede po jednapadesáté, bude  v přímém přenosu vysílat  program ČT 2 a web ctsport.cz a posléze až skončí hokej i ČT sport.

Pořadatelé čtvrté lednové úterý na prezentaci Jizerské padesátky  v Praze novinářům oznámili, že hlavní závod na 50 km klasickou technikou má kapacitu 4800 běžců a 31. ledna 2018 končí registrace.

SportovníListy.cz byly na místě děje...

"A ještě pět set míst zbývá. Pořád je padesátka chlapskou záležitostí, ale roste počet žen a aktuálně jich je asi pětina z přihlášených," oznámil  David Douša, zástupce pořádající agentury Raul!.

Největší zájem o start na ČEZ Jizerské padesátce je mezi tuzemskými běžci ovšem zájem je i ze zahraničí. Do Bedřichova ke startu přijedou lyžaři  z 27 států nejvíce Němců, Švédů, Norů a Finů.

Už víte, že závod se uskuteční během olympiády v Pchjongčchangu a proto také pořadatelé posunuli start o půl hodiny. Elitní vlna žen vyrazí na trať v 9:15hodin  a muži v 9:30 hodin.

"Posunutí startu bylo jednoduché rozhodnutí. Tohle byla jediná šance, jak být i na programu ČT sport," vysvětlil David Douša. Celý přenos závodu bude na programu ČT2 a jeho konec zároveň poběží také na kanálu ČT sport po skončení hokejového utkání se Švýcarskem.

A jaké šance na úspěch mají čeští lyžaři? Výhru mezi ženami bude obhajovat třeba Kateřina Smutná. Loni sice už byla českou reprezentantkou, ale  zvítězila ještě v dresu norského týmu. Nu a  letos už nosí Kateřina barvy uskupení Lukáše Bauera.

"Nemůžeme mít nižší cíl než to zopakovat. Obecně bych si přál, aby forma našich běžců vygradovala, protože padesátka je pro nás šance se ukázat divákům i partnerům," řekl Lukáš Bauer.

O závodníky bude  pečováno  velkou měrou. Třeba nově bude pro ně připravena mobilní aplikace, která běžkařům přinese informace o dopravě a nasměruje je na vybrané parkoviště nebo nabídne autobusový spoj. Ukáže jim i počasí, jak namazat lyže, program a když dojedou tak získají výsledky závodu i fotky z tratě.


A to není všechno. Součástí programu Jizerské padesátky bude  tradičně kratší trať třicítka volnou technikou, klasická pětadvacítka a desetikilometrová trať jako rodinný závod. 

Program v Bedřichově je načasovaný do tří dnů od pátku 16. do neděle 18. února 2018. Na všechny závody je přihlášeno aktuálně 6400 běžců.

Vyjde počasí?

Přejeme si, aby tomu tak bylo. Zatím je všude sníh a vyrábíme ještě do zásoby další. Jak bude, nám řeknou meteorologové až pět dnů před startem," řekl pro SportovníListy.cz David Douša.

(ps, SportovníListy.,cz, foto: Petr Skála)