V Táboře se 4. a 5. listopadu 2017 utáboří cykloklosaři z celé Evropy

[ title]
První listopadový víkend se stane dalším svátkem cyklokrosu na českých okruzích. V Táboře se uskuteční 4. - 5. listopadu 2017 evropský šampionát. Pro české, ale i většinu nejlepších světových krosařů, to bude první vrchol letošní sezony.

"Mistrovství Evropy je pro nás prestižní akce. Uspořádat ji právě v Táboře svědčí nejen o velké popularitě cyklokrosu, ale i tradičně vysoké pořadatelské úrovni," prohlásil v úvodu prezentace pro zástupce médií Slavomír Svoboda z Českého svazu cyklistiky.

SportovníListy.cz byly na místě děje...

Šampionát začíná již v sobotu 4. listopadu 2017, kdy se o tituly utkají muži a ženy sedmnácti věkových kategorií Masters. O den později se do programu ME zapojí nejdříve junioři, poté muži a ženy kategorie U23 a muži a ženy kategorie Elite.


Reprezentační kouč Petr Dlask i organizátoři mistrovství se nevzdávají naděje na účast Kateřiny Nash. Zkušené reprezentantce sice souboj o evropský titul nezapadá do programu celé sezony, všichni zainteresovaní ale věří v dobrý konec.

"Katka by ráda jela, ale pořád je to otazník. Přihlášky končí 26. října 2017 o půlnoci. Katka má svůj rámcový plán na sezonu, teď tam stále ještě nějaké věci řeší, co a jak v tomto termínu. Pravdou je, že s účastí původně nepočítala, ale po těch výsledcích, na něž dosáhla na americkém turné, trošku situaci přehodnotila," prozradil něco ze zákulisí příprav reprezentantky Kateřiny Nash kouč Dlask.

Nadšen z pořadatelství je i starosta města Tábora Jiří Fišer.

"Jsme za to vděční, je to pro nás nejvýznamnější sportovní akce roku. Pro zkušený tým pořadatelů a početné řady dobrovolníků je ctí uspořádat v Táboře další vrcholný sportovní podnik,“ prohlásil velký příznivec cyklokrosu, který se sám aktivně věnuje mezinárodní cykloturistice.

Nakonec Tábor už má s pořadatelstvím cenné a bohaté zkušenosti. V minulosti jsme zde pořádali tři světové šampionáty, v roce 2003 dokonce premiérové mistrovství Evropy.

"Letošní novinkou evropského šampionátu budou závody kategorie Masters. Pět závodů sedmnácti věkových kategorií proběhne už v sobotu," zmínil se o novinkách v programu  šampionátu předseda cyklokrosové komise svazu Petr Balogh.

Pro ty, kteří se do Tábora nedostanou, pomůže událost přiblížit televize. Evropský šampionát bude k vidění na ČT SPORT a to tak, že poprvé v celé parádě všechny nedělní závody budou vysílány v přímém přenosu. "Ve studiu Sport by neměly chybět ani významné osobnosti tohoto sportu," dodal Balogh.

Pamětníci si vzpomenou, že česká reprezentace sbírala v minulosti pravidelně cenné kovy, ale ty by mohly zacinkat i tentokrát. Má Česko medailové ambice? 

"Je těžké předvídat. Ale myslím, že reálné je zisk dvou medailí," nastínil možnosti české reprezentace Dlask. Spoléhat bude v kategorii mužů Elite na Michaela Boroše a Tomáše Paprstku.
"Boroš umí zajet velké závody, Paprstka má momentálně skvělou formu. Útočit na medaile by měla Pavla Havlíková i  Adam Ťoupalík. Velkou neznámou a dost otevřený bude závod žen kategorie U23, protože jezdí společně s kategorií Elite. Šance má i vedoucí junior žebříčku UCI Jakub Schierl," jmenoval kouč Dlask medailové kandidáty.

Cyklokrosovou horečku žhaví Český svaz i vydáním knihy Cyklokros – studnice medailí, kterou napsali společně  Jindřich Pulman a Jaroslav Cícha.

(ps, SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)