Turisté si v Senátu připomenuli 130 let od vyznačení nejstarší turistické trasy

Turisté 11. června 2019 slavili a měli k tomu důvod. Přesně  ve stejný den, ale před 130 lety byla vyznačena nejstarší turistická trasa Klubem českých turistů, který už tehdy  byl rok ustanovený na území tehdejšího Rakouska - Uherska. V roce 1889 rovněž začal vycházet i časopis Turista. Nu a  tato dvě výročí byla příležitostí k uskutečnění setkání  a k ocenění zasloužilých členů klubu.

SportovníListy.cz byly na místě děje...


Zdravici  přednesl i senátor, který je předsedou Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Zbyněk Linhart. Sám přiznal, že není v Klubu českých turistů jen několik let pouhým členem, ale dokonce už i samostatným značkařem. Vyjádřil se i k tomu, že turisté všeobecně pohybem v přírodě nedělají žádné ekologické škody a proto by jejich pohyb právě v té přírodě neměl být omezovaný zbytečnými  zákazy a uzávěrami, které stejně nezabrání ničení přírody vandaly a dalšími lidmi zanechávající za sebou odpadky a další škody.

Předseda Klubu českých turistů Vratislav Chvátal poděkoval těm, kteří desítky let pracují pro Klub. Na setkání v Senátu bylo připomenuto i výročí časopisu a význam udržování turistického značení.

Dlouholetým dopisovatelům a značkařům byly předány plakety vyrobené s využitím  turistických směrovníků symbolicky pro červenou dálkovou trasu.

Oceněni dopisovatelé časopisu Turista

Michal Bařinka, Petr David, Jan Havelka, Rostislav Novák, Josef Sedláček, Petr Sofroňk a Jan Vítek.

Ocenění značkaři


Josef Bakule, Ivo Cír, Karel Hlaváček, Jan Jiříček, Václav Kousek, Milan Kratochvíl, Václav Nič, Ladislav Novák, Bohuslav Nunvař, Milan Pernica, Jiří Rohlík, Jiří Řezníček, Michal Sedláček, Jiří Ulmann a Pravoslav Vebr. Všichni ocenění obdrželi z rukou senátora Linharta a předsedy KČT Chvátala dřevěné směrovky s osobním věnováním. Setkání přišel také pozdravit předseda Klubu slovenských turistů Peter Dragúň a na závěr s vizí do budoucnosti vystoupil čestný předseda KČT Jan Havelka.

Pozdravit české turisty přijel do Prahy i předseda slovenských turistů Peter Dragúň a setkání uzavřel nečteným proslovem  čestný předseda KČT Jan Havelka.

O hudební pohlazení, jak se vyjádřila moderátorka akce Světlana Lavičková z Dvojky Českého rozhlasu, se postarala  členka KČT Barbora Přechová s klavírním doprovodem v podání Václava Blahunky. Barbora zazpívala písně Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany a Leoše Janáčka.

Turisté v Česku udržují 43 000 kilometrů značených turistických pěších cest a k tomu další určené pro cyklisty, lyžaře ale i jezdce na koních a vozíčkáře. Každý rok je třetina z těchto tras pravidelně  udržována a tak jednou za tři roky jsou značení turistikých tras v celém Česku prověřena.

(ps, SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)

Drahá oslava slavistického titulu

12.7.2020 09:00:00

O možnosti, že by Slavie nevyhrála mistrovský titul, nepochyboval od zimní přestávky nikdo, snad kromě vybrané skupiny epidemiologů a hygieniků, kteří mohli oslavy narušit svými administrativními...