Startuje nejstarší ragbyový turnaj ve světě - Pohár šesti národů

[ title]
První únorový víkend zahajuje nejstarší světový mezinárodní ragbyový turnaj Pohár šesti národů.

Turnaj šesti týmů, ale dříve se dlouhá léta hrálo pouze pět týmů a teprve podevatenácté se hraje o šesti účastnících. Itálie jako druhý tým z evropské pevniny se do té doby k pěti nejlepším týmům Evropy (Anglie, Irsko, Skotsko, Wales a Francie) připojila až v roce 1999. Přispělo to k rozšíření počtu odehraných utkání v každém kole ze dvou na tři duely a také k popularizaci hry se šiškou v Itálii. Do té doby hrála Itálie soutěž evropské ragbyové federace FIRA a jejími soupeři byly týmy Rumunska, Gruzie, Španělska, Portugalska, Ruska a jistou dobu i Česko. 

Počátky historie turnaje hledejme už v roce 1883. Turnaj se nehrál jen v průběhu první i druhé světové války a ještě v roce 1972 turnaj nedohrálo Irsko pro nepokoje, které v tu dobu probíhaly v Irsku.


Očekávaný ročník nabídne divákům dramatickou a vyrovnanou podívanou. Favoritem je sice Anglie, která je na druhém místě světového žebříčku, ale bez šance na úspěch nejsou ani Irové na třetím místě žebříčku a Skoti na pátém. Také vysoko je hodnocený i Wales, který je na sedmém místě. Postavení  britských týmů je o něco lepší než ragbyových týmů z pevniny France a Itálie.

Anglii, Irsko a Wales trénují trenéři z jižní polokoule Eddie Jones, Joe Schmidt a Warren Gatland. Skotsko nově vede bývalý skvělý hráč Glasgow Warriors, Gregor Townsend, který navazuje na úspěšné působení Novozélanďana Verna Cottera. 

Francii nově povede Jacques Brunel, který nahradil Guy Novese, který u týmu galského kohouta působil  dva roky. Nový kouč chce dat příležitost mladým hráčům. Itálii povede opět Ir Conor O´Shea, který u týmu působí druhou sezónu.

Souběžně s duely mužských reprezentací, se hrají ve stejných termínech i zápasy U20, akademiků a žen. 

V ženském poháru šesti národů jsou stejně jako u mužské soutěže největší favoritky Angličanky, které hrály na loňském mistrovství světa ve finále proti vítěznému týmu Nového Zélandu. Turnaj žen  se v této podobě hraje od roku 2002. Výkony jednotlivých účastnic a kvalita hry všech týmů se neustále zlepšují.Zápasy bude vysílat stanice Nova sport:

Pátek 2. února 2018
18:55 Wales – Skotsko (ženy)

Sobota 3. února 2018
15:10 Wales – Skotsko
17:40 Francie - Irsko

(ps, SportovniListy.cz, obrázek loga účastníků turnaje)