Srdeční záležitost horolezkyně Markéty Hanákové. Překoná s kardiostimulátorem rekord?

[ title]
V takové výšce 7492 m n. m. leží cíl životní výzvy olomoucké horolezkyně Markéty Hanákové, která se už v létě pokusí zdolat afghánskou horu Noshaq i přesto, že má implantovaný kardiostimulátor. Pokud se jí to podaří, stane se prvním člověkem s kardiostimulátorem na světě, který se dostal tak vysoko.

"Mám sice budík, ale výzvy mě lákají. Navíc jimi inspiruji i další lidi, kterým dávají naději a sílu uskutečňovat jejich vlastní sny," vysvětluje Markéta Hanáková, proč se do nebezpečných a pro mnohé až bláznivých expedic vlastně pouští. V roce 2013 stanula jako první člověk na světě s kardiostimulátorem v nadmořské výšce 7219 metrů. Dokázala to vlastními silami a bez použití umělého kyslíku. Namířeno přitom měla ještě o tři sta metrů výš, souhra nešťastných náhod ji však tenkrát až na vrchol pamírské velehory Muztagh Ata nepustila.

Nyní chce dvaačtyřicetiletá horolezkyně vlastní laťku opět posunout, a to na druhé nejvyšší hoře Hindúkuše a zároveň nejvyšší hoře Afghánistánu Noshaq. Díky pokroku techniky mohou lékaři Hanákovou sledovat prakticky kdekoliv na světě. Data z kardiostimulátoru lze totiž prostřednictvím mobilní telefonní sítě posílat na internetové úložiště, kam se lékař může podívat a vyhodnotit situaci. V případě Noshaqu však bude situace jiná.

"Podmínkou je totiž telefonní signál, který v základním táboře ani na celé hoře bohužel není. Budu se muset spolehnout jen sama na sebe a poslouchat své tělo a srdce,”"směje  se drobná tmavovláska.

S financováním náročné expedice pomáhá Markétě Hanákové český crowdfundingový portál Sportstarter.cz, jenž funguje na principu odměňování podporovatelů originálními dárky přímo od sportovců. V případě olomoucké horolezkyně se přispěvovatelé mohou těšit například na uzel uvázaný na laně, které bude Hanáková během expedice využívat či na zdokumentovaný osobní pozdrav přímo z vrcholu Noshaqu.

Unikátní expedice, na kterou Markéta Hanáková opět vyrazí s horolezcem Zdeňkem Hodinářem, se uskuteční v červenci a srpnu 2016.

Markéta Hanáková

Horolezectví se věnuje už mnoho let, ty největší výzvy však přišly až po implantaci kardiostimulátoru v roce 2009. Mezi nejzářivější úspěchy olomoucké rodačky patří dobytí himálajského vrcholu Mera Peak (6476 m), expedice na pamírskou velehoru Pik Lenina (7134 m, dosažená výška 6200 m), či výstup na pamírského obra Muztagh Ata (7546 m, dosažená výška 7219 m), kde si Hanáková připsala světový rekord.

Sportstarter.cz

Platforma Sportstarter.cz funguje na systému kampaní - “Výzev”, které si sportovci sami vytváří. V nich představují sami sebe, svůj sport i svůj cíl a nabízí originální odměny pro podporovatele. Dosud nejúspěšnější výzvou byla účast jabloneckých novomanželů Franckeových na nejmrazivějším ultramaratonu světa Yucon Arctic Ultra. Podporovatelé nadšeným běžcům přispěli částkou 73 300 Kč.

(ps, SportovniListy.cz, foto: Archív Markéty Hanákové)