Sportovci legendární gymnastce v Národním divadle zazpívali československou hymnu

[ title]
Poslední rozloučení s jedenáctinásobnou olympijskou šampionkou Věrou Čáslavskou v Národním divadle nebylo vůbec uplakané. Na sportovní legendu se naopak vzpomínalo zvesela.

Akce byla složena z úryvků z baletního a divadelního představení, jež sama Věra Čáslavská navštěvovala, a vzpomínek současných i bývalých sportovců, kteří měli k legendě blízko.

Piety se zúčastnili přátelé Čáslavské, její sportovní vrstevníci i současní reprezentanti, stejně tak zahraniční hosté ze sportovního prostředí.

Marek Eben, který program uváděl, řekl, že nepůjde o tryznu, což by si Věra Čáslavská sama nepřála, ale o „vzpomínání na krásného člověka“.

Za gymnastky promluvila  Bohumila Řimnáčová-Řešátková, která znala Čáslavskou, jak sama řekla  od jedenácti let. "Byla především ženou a takových, jako byla ona, je opravdu na světě minimum," uzavřela  své vzpomínání její kolegyně z reprezentace.

Skifař Ondřej Synek připomenul, že ho paní Čáslavská naučila věřit v talismany, a sojčí pírko, které od ní dostal, má dodnes v pouzdře od brýlí. 

"Před závodem se ho vždy dotknu,“ řekl veslař, jemuž Věra Čáslavská do Ria poslala esemesku, v které stálo: ‚Milý Ondro, jel jsi srdcem.‘ "Ona by si přála, aby všichni v životě bojovali srdcem," dodal trojnásobný olympijský medailista Synek, který, jak prohlásil, i kvůli Čáslavské pojede na LOH do Tokia 2020.

V podobném duchu hovořila i snowboardistka Eva Samková, která však znala nejlepší sportovkyni světa z roku 1968 jen krátce.

Bývalý sprinter a nynější ekonom ČOV Jiří Kynos pojal vzpomínku na Čáslavskou do podoby představy, že mu cestou do Národního divadla Čáslavská jakoby volala.

"Ahoj kluku, jak se máš?“ ptala se ho. Dozvěděl se, že sama se má dobře, nic ji nebolí a sedí u kulatého olympijského stolu spolu s Emilem Zátopkem, Stanislavem Jungwirthem, Ludvíkem Daňkem či Jiřím Raškou. Ve smyšleném rozhovoru mu Čáslavská z nebe také vzkázala: „Pozdravuj naše přátele, ale i ty, kteří mě neměli rádi. A žádný smutek, žádná nostalgie. Máme se tu dobře, ale nemusíte za námi spěchat.“

Na prknech Zlaté kapličky promluvili i slovenská gymnastka Marika Némethová-Krajčírová, předseda Slovenského olympijského výboru František Chmelár a anglicky Japonec Šigeo Okinaka, bývalý zástupce CzechTourismu v Japonsku.

Dvojnásobná olympijská vítězka v hodu oštěpem Barbora Špotáková ve vzpomínce zarecitovala báseň, kterou jí Čáslavská přednesla před cestou za zlatem do Londýna 2012.
.
Na gymnastku zavzpomínal také olympijský vítěz ve sportovní střelbě Jan Kůrka, který byl v Mexiku jedním ze svědků na svatbě s Josefem Odložilem. "Když jsme ji ještě neznali, tak jsme si československé gymnastky vystřihovali z časopisu Stadion a vystavovali si je podobně jako zahraniční herečky," připomenul krásu československých gymnastek.

Osobní vzpomínku měl i televizní komentátor Štěpán Škorpil a také Michael Žantovský, který byl stejně jako Čáslavská poradcem bývalého prezidenta Václava Havla

"Říkali jsme jí šipka, protože se do všeho vrhala bez váhání a střemhlav,“ poznamenal Žantovský.

Zlatí kluci z Londýna moderní pětibojař David Svoboda a biker Jaroslav Kulhavý zavzpomínali, jak jim Čáslavská dodala kuráž k cestě za olympijským zlatem z Londýna.

"Věru zajímal veškerý život v Čechách a vždycky si přála mít lepší společnost, aby se nám líp žilo. Tak bych byl rád, abychom si Věru pamatovali,“ řekl předseda ČOV Jiří Kejval pro kterého byla Čáslavská výjimečný člověk.

Jako poslední hovořila režisérka  Olga Sommerová, která o Čáslavské natočila dokument „Věra 68“. Sestřih z něj byl jako rekviem za Věru Čáslavskou závěrem vzpomínání.

Sympatické bylo, že hosté v sále poté za potlesku povstali a spontánně zazpívali českou a hned po ní slovenskou hymnu... tedy československou hymnu.

V televizním přenosu diváci viděli v sále sedící úspěšné sportovce. Mezi nimi byli například oštěpařka Dana Zátopková, diskař Imrich Bugár, desetibojaři Roman Šebrle a Robert Změlík, běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová či vodní slalomářka Štěpánka Hilgertová, ale i  tenista Jan Kodeš či olympijský vítěz z Ria judista Lukáš Krpálek.

Předseda Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach se omluvil stejně jako český prezident Miloš Zeman. Přítomen však byl premiér Bohuslav Sobotka a další členové vlády, která  kvůli události zasedala až odpoledne.

(ps, SportovníListy.cz, foto: mozaika ze snímků ČOV a Petr Skála)