Smutná zpráva i o Vánocích... zemřel stříbrný medailista z MS 1962 v Chile Jozef Adamec

Ve věku 76 let zemřel bývalý útočník Jozef Adamec, legenda československého fotbalu, člen stříbrného týmu na mistrovství světa 1962 v Chile. Byl členem  Klubu ligových kanonýrů i Síně slávy slovenského fotbalu. Po ukončení hráčské kariéry byl i úspěšným trenérem, který působil i v Praze. Informaci o jeho  úmrtí na Štědrý den 24. prosince 2018 přinesla česká i slovenská média.

Fotbalista a později trenér Jozef Adamec, který 24. prosince 2018  zemřel ve věku 76 let, patřil k největším postavám československého fotbalu. Od mládí spojil kariéru zejména se Spartakem Trnava, se kterým získal z celkových sedmi pět ligových titulů a kde byl  později  i na trenérské lavičce. Autor 170 ligových branek, který na hřišti kromě gólů poutal pozornost i nezkrotným temperamentem a bojovností, získal  také stříbro z mistrovství světa 1962.

Nejmladší hráč chilského výběru trenéra Rudolfa Vytlačila rád vzpomínal na davy, které fotbalisty čekaly v Praze. "Návrat byl fantastický. To ani na 1. máje nebývalo, kdy museli jít lidi do ulic. Na nás nemuseli, ale přišly zástupy lidí. To je věc, která se nezapomíná," vzpomínal na rok 1962  Adamec, který hrál i na světovém šampionátu v roce 1970. Celkem absolvoval v čs. dresu 44 zápasů a dal 14 gólů.

První góly podle nekrologu, který uveřejnily webové stránky FAČR, začal střílet za žáky v rodném městečku ve Vrbové. V šestnácti letech odešel do Spartaku v nedaleké Trnavě. V té strávil většinu své hráčské kariéry (dva roky hrál za Duklu Praha, se kterou v letech 1962 a 1963 získal první dva tituly, a mezi roky 1963 a 1965 zkusil štěstí ve Slovanu Bratislava). Jako pětatřicátník získal Adamec angažmá ve Slovanu Vídeň, kde strávil tři roky jako hrající kouč. Poté se již definitivně dal na trenérskou dráhu.

Adamec trénoval i Trenčín a  všechny tří bratislavské  prvoligové kluby (Interu, Slovanu a naposledy Artmedie), v 90. letech vedl i české týmy Bohemians a Zlín. V roce 1993 se stal asistentem Václava Ježka u československého týmu, kterému po rozpadu federace těsně unikl postup na MS 1994 v USA, a v letech 1999 až 2001 vedl reprezentaci samostatného Slovenska. I na lavičce přitom Adamec, který trenérskou kariéru ukončil v roce 2008 v Trnavě, proslul svým temperamentem.

Čtyřnásobný nejlepší střelec československé  ligy získal řadu ocenění. Je členem Síně slávy slovenského fotbalu i Klubu ligových kanonýrů. Umístil se na druhém místě za Jánem Popluhárem v anketě o nejlepšího slovenského fotbalistu minulého století.

(ps, FAČR, SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)