Šachista David Navara skončil osmý na mistrovství Evropy

David Navara skončil osmý na šachovém mistrovství Evropy v běloruském Minsku. Celkem hrálo 395 účastníků, z toho bylo 9 českých reprezentantů. Fanoušci pochopitelně vkládali největší naděje do Davida Navary, v současnosti 21. šachisty světového žebříčku. Navarovi se příliš nepodařil vstup do turnaje, ale ve vydařeném finiši bojoval o medaile. Remíza v posledním kole mu přisoudila konečné osmé místo. Mistrem Evropy se stal Rus Matlakov.

"V první polovině soutěže jsem hrál spíše slabě, ve druhé většinou silně a v předposledním kole jsem měl velké štěstí. Celkově jsem dosáhl normálního výsledku." – zhodnotil své vystoupení David Navara.

Moment, kdy David Navara hovoří o svém velkém štěstí, nastal v partii s talentovaným Arméncem Mikaelyanem. Český  hráč byl pod velkým tlakem, ovšem v časové tísni soupeř nekorektně obětoval dámu. Toho Navara krásně využil svým čtyřicátým tahem králem na h7 a karta se obrátila. Celou napínavou partii včetně počítačového hodnocení najdete na online přenosu chess24.

Další naši hráči podali solidní výkon, který ale nestačil na postup na Světový pohár – ten byl zajištěn pro prvních 22 hráčů celkového pořadí. Zbyněk Hráček obsadil 48. místo a Vojtěch Plát skončil 87., přitom ale oba za mistrovství Evropy připíšou kladné body do svého ELO ratingu. David Navara měl postup na Světový pohár zajištěn již z loňského Mistrovství Evropy.