Northerly Wind v Pardubicích proměnil letošní premiéru ve Zlatém poháru ve vítězství

[ title]
V Pardubicích tentokrát druhou černovou sobotu hráli prim především klasičtí steepleři, hodně zajímavé momenty nabídly ale i pardubické krosy. Vrcholem programu byl Zlatý pohár – Cena předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, který – pro mnohé překvapivě – získal sedmiletý Northerly Wind. Reprezentanta stáje Dr. Charvát pro žokeje Jana Faltejska nasedlal trenér Pavel Tůma.

Northerly Wind letos startoval poprvé, naposledy se na dráze představil vloni v říjnu v rámci velkopardubického víkendu, když byl druhý ve Stříbrné trofeji. Tentokrát se postavil na start klasické steeplechase na 4 400 metrů spolu s další pěticí koní. Chyběl loňský vítěz Mustamir a tak byl největším favoritem vítěz květnové předzkoušky Lamum. Tempo od začátku ale udával vítěz předloňský – Dangerous Gleam vedený žokejem Niklasem Lovénem. Těsně za ním se držel Lamum s žokejem Andrewem Glassonburym, který se v Pardubicích začíná zabydlovat. Northerly Wind se na chvíli propadl až na poslední místo, ale Faltejsek ve finiši našel optimální stopu a společně zvítězili s náskokem 4 a půl délky.

Jak říkám..."Bylo to přeci jen o 500 metrů dále než přípravka, nebyl rozběhaný – to mu trošku chybělo, proto z toho na chvilku trošku vycouval. Ale dal jsem mu šanci a on mi to vrátil. Ze začátku to nebylo úplně rychlé, rozjelo se až když jsme zaběhli za les. Ale je pravda, že druhé kolo už jsme fakt jeli. V menším poli je větší klid, ale stejně jsme namačkaní a toho místa tam stejně tolik není. Ale myslím, že tohle byl hodně krásný dostih,“ řekl vítězný žokej Jan Faltejsek.

"Je to dobrý kůň, to víme všichni. S hodnocením ale počkám. Teď je všechno zbytečné, důležité je, aby byl kůň zdravý a pak se uvidí, co dál,“ s hodnocením dostihu byl ale opatrný trenér Pavel Tůma.

Dvanáct délek za druhým Lamumem cválal třetí Accelerator s žokejem Josefem Bartošem, za ním pak vítěz Zlatého poháru 2017 Dangerous Gleam. Jediná klisna v poli Yara ztratila svého jezdce Martina Lišku už v první polovině dostihu, Mister Westminster pak chyboval na předposlední překážce a žokeje Jana Kratochvíla čekal podobný osud jako předtím Lišku.

Vrcholem krosového programu byla Cena města Pardubic na 4 500 metrů. Jednoznačným favoritem byl pětiletý Evžen připravovaný Štěpánkou Myškovou, který se předvedl už v letošní Úvodní cross country Koroka. Svou roli potvrdil, když s žokejem Jaroslavem Myškou vybojovali vítězství nad desetiletým Mazhilisem (ž. Josef Bartoš). Pro Myšku to byl jediný start dne.

"Přijeli jsme a zase jedeme domů, dneska to bylo OK. Letos se nám až tak nedaří, zranění koně… Musíme počkat, až ta smůla z nás spadne a pak zase budeme závodit. Tohle vítězství nám pomůže. Měli jsme plán, že Evžena budeme učit držet se za koňmi, ale nikdo moc nechtěl dopředu, tak jsme to zkusili my. Pepa Bartoš v půlce dostihu šel razantně dopředu, když mu Mazhilis tak dobře šel. Evžen si tak trošku odpočinul a pak spolu svedli pěkný souboj,“ řekl po dostihu Jaroslav Myška.

Za Evženem a Mazhilisem si další příčky rozdělili Modřín (Pavel Složil ml.), Poinsettia (ž. Lukáš Matuský) a s velkým odstupem pátý Sweet Red Wine (Jan Odložil).

Na programu dostihového dne bylo celkem osm dostihů. Mítink tradičně otevíraly proutěné překážky. V nich zvítězila favoritka Dylanka připravovaná rodinou Vocáskových, v sedle s žokejem Josefem Bartošem.

V prvním handicapu dne, Ceně OHD Pardubice, vítězství vybojoval Randy v tréninku Pavla Odložila a v sedle s Janem Odložilem.

Cenu za podpory Jezdeckých potřeb Mauricio s přehledem vyhrál Laverno s žokejem Marcelem Novákem v tréninku Lenky Kvapilové.

V dostihu vypsaném pouze pro klisny, v Ceně Registany, zvítězila sedmiletá ryzka Rideri Cross v sedle s Pavlem Složilem ml. Připravuje ji Jana Junková.

V Ceně za podpory Sportovního parku Pardubice v napínavém finiši vítězství vybojoval Casper, kterého pro DS Pegas připravuje Čestmír Olehla. V sedle byl žokej Lukáš Matuský.

Na výsledky posledního dostihu dne, Ceny za podpory Martina Bešeho, se muselo chvíli čekat. Proti výsledku dostihu byl podán protest ex-offo. Dostihová komise nakonec „prohodila“ pořadí druhého a třetí koně, na vítězství Big Maga a žokeje Josefa Bartoše se nic ale neměnilo. Big Mago je v tréninku Pavla Polese.


    Pardubice  8. června 2019PARDUBICE - Dostihový mítink

Zlatý pohár, steeplechase (4 400 m, pětiletí a starší koně; dotace 500 000 Kč): 1. Northerly Wind (ž. Faltejsek, tr. Tůma, stáj Dr. Charvát), 2. Lamum, 3. Accelerator. Čas: 5:28,97. Výrok: lehce 4 1/2 - 12 - 1/2.

Další dostihy ...

I. Dylanka (ž. Bartoš) - Fantasticadventure - Black Bard,
II. Randy (Odložil) - Apas Rocka - Taras,
III. Laverno (ž. Novák) - Del Rey - Poetik,
IV. Rideri Cross (Složil ml.) - Silk - Dunáta,
V. Casper (ž. Matuský) - Libertin - Turoni,
VII. Evžen (ž. Myška) - Mazhilis - Modřín,
VIII. Big Mago (ž. Bartoš) - Heliostat - Mintaka.


(kan, Dostihový spolek Pardubice, SportovniListy.cz, Foto: Milan Křiček)