Na začátek sezóny krasobruslař Michal Březina vybojoval v Salt Lake City druhé místo

[ title]
Od 13. do 15. září 2018 probíhaly v americkém Salt Lake City krasobruslařské závody 2018 U.S. International Figure Skating Classic. Českou republiku reprezentovala naše krasobruslařská esa, sourozenci Březinovi.

Michal Březina krátký program odjel s 79.57 body a umístil se na 2. místě, následovala volná jízda, ve které se projevila nadmořská výška a 4. místo s 128.7 body. Celkově v konečném pořadí Michal udržel výborné 2. místo s 208.27 body a ukázal na začátku sezóny, že je s ním nutno ve světových soutěžích počítat. Příznivci krasobruslení věří, že Michal Březina naváže na úspěchy z minulé sezóny, kterou zakončil na MS v Miláně 10. místem.

Michalova 22letá sestra Eliška Březinová, která se na sezónu mj. připravovala po boku svého bratra ve skupině Rafaela Arutyunyana, odstartovala sezónu rovněž na tomto závodu. V krátkém programu obsadila výborné 8. místo s 51.82 body. Následovala volná jízda, ve které Eliška statečně vybojovala 11. místo s 87.95 body. V celkovém pořadí se 139.77 body skončila na 10. místě. (Pozn. kompletní výsledky a finální pořadí na 2018 U.S. International Figure Skating Classic.)

Svůj nový letošní program Eliška dále představí za několik dní, a to v závodě ISU CS Autumn Classic International 2018 v kanadském Oakville, který proběhne 20. až 22. září 2018. Dle slov Eliščina otce a trenéra v jedné osobě, chce Eliška plynule navázat na úspěšnou loňskou sezónu.

"Eliška je na letošní sezónu připravená s perfektním krátkým programem. Našim cílem je vylepšit umístění na závodech jako je ME a MS, a to nejlépe do 10. místa," řekl  Rudolf Březina.

Nastávající mistrovství Evropy proběhne v termínu od 21. do 27. ledna 2019 v běloruském Minsku, mistrovství světa se uskuteční v japonském Saitama city od 18. do 24. března 2019. Tam může Česko obsadit dvě místa v kategorii mužů, a to díky výbornému výsledku Michala Březiny na loňském MS. Další český závodník si musí svou účast ještě vybojovat a splnit náročná kritéria Mezinárodní bruslařské federace (ISU).

Velmi napjatě očekáváme zahájení krasobruslařské sezóny v kategorii sportovních dvojic.

Martin Bidař by ji mohl odstartovat s novou partnerkou. Tou by měla být Běloruska Hanna Abrazhevich. Momentálně jsou vyřízeny důležité formality z Bruslařského svazu Běloruska a zahájilo se vyřizování dalších nezbytných povolení startu v mezinárodních soutěžích ze strany ISU. První důležitou soutěží, kde by se nová sportovní dvojice mohla objevit je prosincové mezinárodní mistrovství České republiky.

Bývalá partnerka Martina Bidaře, 18letá Anička Dušková, má start sezóny, díky svému zranění, zatím odložen. Do plného tréninku se vrátí až po novém roce, a to se svým novým sportovním partnerem Radkem Jakubkou, který se momentálně připravuje a bude soutěžit v kategorii mužů. On by měl zahájit sezónu na ISU JGP v Ostravě.

Olympijský taneční pár z Pchongjangu Michal Češka a Courtney Mansourová se na startovní listině letos neobjeví, a to z důvodu ukončení jejich společné závodní kariéry.
(pš, SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)