Mistry světa v ragby jsou Jihoafričané, kteří se jimi tradičné stávají vždy po dvanácti letech

Ragbisté Jihoafrické republiky potřetí vyhráli mistrovství světa a v historické tabulce dostihli  Nový Zéland. Není bez zajímavosti, že  se jim to stává vždy po dvanácti letech, neboť první titul získali v roce 1995 na šampionátu, který sami pořádali, dále druhý titul vybojovali v roce 2007 ve Francii a ten třetí nyní tedy opět po dvanácti letech v Japonsku.

Jihoafričané ve finále v Jokohamě porazili stejně jako v roce 2007 Anglii, tentokrát však k tomu ještě přidali položené pětky. Proto utkání Jižní Afrika - Anglie skončilo v porovnání s výsledky osmi předchozích  finálových utkání nejvyšší rozdílem dvaceti bodů  32:12.

Za mistry světa jen kopáč Handre Pollard zajistil  22 bodů a pětky položili jeho spoluhráči  Makazole Mapimpi a Cheslin Kolbe. Anglie bodovala jen zdálky, protože  skóroval pouze anglický kopáč Owen Farrell, který proměnil čtyři trestné kopy.  Nutno dodat,  že šampionát poprvé pořádaný v Asii, se vydařil po všech stránkách až na počasí. Tajfun poprvé na MS totiž způsobil, že pořadatelé kontumovali  tři utkání, kde byly připsány nerozhodné výsledky 0:0. Od poloviny turnaje proto diváci a nastoupené patnáctky ragbistů před hymnami minutou ticha uctili oběti tohoto přírodního živlu. 





Jihoafričané, kteří v prvním turnajovém utkání ve skupině prohráli  s Novým Zélandem, pak už všechna střetnutí vyhráli včetně finále. Proto se muži z jihu Afriky stali členy  prvního  týmu, i když jen s jedinou porážkou přesto, získali Pohár Webba Ellise.

Proč se ve finále  více dařilo Jihoafričanům než Angličanům, kteří po výhře nad Novým Zélandem byli před finálovým duelem favority?

"Ve finále chybující  Angličany noví mistři světa předčili důraznou hrou a také díky výkonu kopáče Pollard, který proměnil trestný kop vykopnutý za polovinou hřiště asi ze vzdálenosti 52 metrů.  Průběh zápasu rozhodly chyby anglických rojníků, kteří dokonce prohráli tři vlastní mlýny, a navíc po nich soupeř kopal úspěšně proměněné trestné kopy. Myslím si, že právě toto  hodně ovlivnilo mysl hráčů.  Anglický útok se tak nemohl ani předvést, protože neměl žádné míče. Jsem z výsledku a hlavně ze hry Angličanů trochu zklamaný, neboť jsem Angličanům věřil, že se předvedou ve stejném stylu jako proti Novozélanďanům, ale nedošlo k tomu. Jižní Afrika se za předvedený výkon ve finále stala zaslouženě mistrem světa," řekl pro ragbyový magazín Českéragby.cz legendární ragbista Eduard Krützner senior.

Nu a co se z toho plyne?  Angličané tak po porážce od Jihoafričanů nepřivezou domů Pohár Webba Ellise, který v roce 1823 měl ragbyový prvek nesení míče předvést na školním hřišti města, jehož název byste neuhodli. Stalo se tak ve městě Rugby. 

Evropa uspěla ve finále MS jen jednou, když se v roce 2003 stali dosud jedinými šampiony ze severní polokoule právě Angličané.

Příští mistrovství světa se uskuteční za čtyři roky v roce 2023  ve Francii.





  Jokohama  2. listopadu 2019



Mistrovství světa - finále

Jižní Afrika  - Anglie 32:12 (12:6)
Body: Pollard 22, Mapimpi a Kolbe po 5 - Farrell 12.

Konečné pořadí:  1. Jižní Afrika, 2. Anglie, 3. Nový Zéland, 4. Wales, 5. - 8. Austrálie, Francie, Irsko a Japonsko.


Přehled vítězů mistrovství světa v ragby



1987 (Austrálie a Nový Zéland): Nový Zéland
1991 (Velká Británie a Francie): Austrálie
1995 (JAR): Jihoafrická republika
1999 (Wales): Austrálie
2003 (Austrálie): Anglie
2007 (Francie): Jihoafrická republika
2011 (Nový Zéland): Nový Zéland
2015 (Velká Británie): Nový Zéland
2019 (Japonsko): Jihoafrická republika

Mistry světa se stali třikrát ragbisté Nového Zélandu a Jižní Afriky, dále dvakrát ragbisté  Austrálie a jednou ragbistě Anglie * Zastoupení světadílů si už sečtěte sami.




(ps, SportovníListy.cz & Českéragby,cz, obrázky: koláže z televizní obrazovky nebo je sestavil ps)