Gabriela Koukalová je Sportovkyní roku 2017 a nejlepším týmem reprezentace v malé kopané

Slavnostní vyhlášení výsledků novinářské ankety Sportovec roku 2017 proběhlo 21. prosince 2017 v pražském hotelu Hilton Prague.

Deset nejlepších sportovců, tři nejúspěšnější kolektivy, trojice nejnadanějších juniorů a Sportovní legenda převzali svá ocenění v přímém televizním přenosu vysílaném na programu ČT1, který moderoval Libor Bouček. Slavnostní večer doplnilo hudební vystoupení Davida Kollera, Tonyi Graves a Terezie Kovalové.

V 59. ročníku odborné ankety Sportovec roku, vyhlašované Klubem sportovních novinářů, přispělo svými hlasy celkem 217 žurnalistů. Celý projekt organizačně zajišťovala stejně jako po  20 let předtím agentura BPA sport marketing.

Titul Sportovec roku 2017 získala Gabriela Koukalová, mistryně světa a vítězka dvou disciplín Světového poháru v biatlonu. Novou královnu českého sportu korunoval předseda Klubu sportovních novinářů Zdeněk Pavlis společně s Jozefem Pribilincem, olympijským vítězem a dvojnásobným držitelem ocenění Sportovec roku.

V nejlepší desítce se objevilo pět zástupkyň něžného pohlaví a obsadily následující příčky. Za první Koukalovou získala druhé místo mistryně světa v hodu oštěpem Barbora Špotáková. Třetí příčku vybojovala tenistka Karolína Plíšková. Dále následovala, na celkově pátém místě, všestranná snowboardistka a lyžařka Ester Ledecká. A šesté místo získala rychlobruslařka Martina Sáblíková.

Čtvrtou příčku obsadil mistr světa ve veslování Ondřej Synek, který byl současně nejlepším mužem v anketě Sportovec roku 2017.  Sedmé místo patří sportovnímu lezci Adamu Ondrovi.  Osmou příčku získal kajakář Josef Dostál. Devátou pozici obsadil další rychlostní kanoista Martin Fuksa. A desátou příčku získal oštěpař Jakub Vadlejch, stříbrný medailista z MS.

Sportovními legendami se stali házenkáři z MS roku 1967.

Nejlepším kolektivem roku 2017 se stala reprezentace ČR v malém fotbalu. Druhou příčku získali fotbalisté SK Slavia Praha. Bronzový stupínek vybojovali hokejisté HC Kometa Brno.

V juniorské kategorii, kterou vyhlašuje Nadace České sportovní reprezentace, se na děleném prvním místě umístila Michaela Hrubá společně s Filipem Nepejchalem. Míša je aktuální mistryní Evropy v atletice juniorů do 20 let. Filip mimo jiné mistr světa juniorů ve vzduchové pušce a mistr Evropy v libovolné malorážce. Třetí místo obsadila vodní slalomářka Antonie Galušková, juniorská mistryně světa v kajaku jednotlivců.

Házenkáři z MS roku 1967

Padesát let uplynulo od triumfu československých házenkářů na mistrovství světa. Po dvou bronzech a dvou stříbrných finálových pokusech (jednou dokonce po prodloužení) o usednutí na světový trůn se to ve Švédsku konečně na popáté podařilo. Dvanáctého ledna roku 1967 začala ve švédském Göteborgu cesta československých házenkářů za jejich snem. V prvním zápase skupiny D porazili Francii 25:10 (10:2), o den později ve Falköpingu tým Tuniska 23:10 (13:4)    a za dva dny v Helsingborgu Dánsko 24:14 po poločase 13:7. Ve čtvrtfinále pak viděli švédští diváci pohromu favorizovaných domácích házenkářů 11:18 (3:9). Čechoslováci potom 19. ledna zvítězili v semifinále nad Rumunskem a oplatili tak úřadujícím mistrům světa porážku ze semifinále v Praze. Třetí finálový příběh měl konečně šťastné rozuzlení. 21. ledna roku 1967 se ve švédském městě Västerås stali šampióny po vítězství nad Dánskem 14:11 (8:8).

(ps, sportovecroku.cz, SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)