Festival ocenil dokument Století Miroslava Zikmunda a další filmy o sportu a dobrodružství

Grand Prix Mezinárodního festivalu outdoorových filmů získal v Praze režisér Petr Horký za celovečerní dokument Století Miroslava Zikmunda.

Vítězný snímek se v kinech objevil loni v září. Přiblížil osudy slavného cestovatele, kterého s Jiřím Hanzelkou spojilo 110 tisíc kilometrů cest, 8,5 milionu prodaných knih v jedenácti světových jazycích, čtyři celovečerní filmy a 147 televizních dokumentů.

SportovniListy.cz byly na místě děje ...

Putovní přehlídka outdoorových filmů se konala v roce 2015 potřinácté. Od 9. října 2015 navštívila 46 měst včetně slovenských, uvedla 95 soutěžních a sedm nesoutěžních snímků z více než dvou desítek zemí. Podle organizátorů ji bez doprovodných programů navštívilo kolem 40 tisíc diváků.

Při slavnostním předávání cen, které proběhlo druhou prosincovou sobotu v Praze,  mezi předávajícími osobnostmi  byli i slavní sportovci jako například kajakářka a dvojnásobná olympijská vítězka Štěpánka Hilgertová, akrobatický pilot Martin Šonka, horolezci Marek Holeček a Klára Poláčková a nechyběl ani cestovatel Jiří Kolbaba.

"Letos jsme s ní najeli 17 tisíc kilometrů," řekl její ředitel Jiří Kráčalík, za jehož asistence byla na slavnostním  večeru v pražském kině Lucerna předána i další ocenění.

V sekci sportovních filmů zvítězil snímek Dvě minuty mého života, jehož režisér Karel Jonák téměř dva roky doprovázel reprezentantku v alpském lyžování Šárku Strachovou. Z vítězství v kategorii horolezeckých filmů se radoval tvůrce devítiminutového snímku Sevřené hrdlo na Gerlachu Aleš Nenička. Zachytil v něm dramatické chvíle amatérských lezců, kteří podcení nebezpečí hor.

V kolekci děl s vodní sportovní tematikou porota na prvním místě odměnila Rakušana Wilanda Pinsdorfa za čtyřminutový snímek Zpět na Teahuppo. Natočil ho na Tahiti, kam se vydala brazilská surfařka Maya Gabeirová poté, co tam ve vlnách v roce 2011 málem přišla o život.

Z cestopisů zvítězil snímek režiséra a scenáristy Michala Gálika Na křídlech divokých koní. Autor vyjel za nimi až do Mongolska, jediného místa, kde divocí koně Převalského opět žijí ve volné přírodě.

Německý filmař Adrian Goiginger zachytil v rakouských Alpách boj dvou profesionálních freeriderů (lyžařů ve volném terénu) s lavinou ve snímku Klang der Stille. Dostal za to Zvláštní cenu za odvahu při natáčení v extrémních podmínkách.

Zvláštní ocenění za amatérský film dostal Karel Šindelář za alternativní dokument o životě v New Yorku.

"Vzhledem ke vzrůstající kvalitě je stále těžší vybírat soutěžní filmy. Letos jsme nezařadili některé snímky, které by bez problémů v předchozích letech do soutěže prošly," komentoval výsledky předseda poroty Antonio Pedro Nobre. Podle něj její členové oceňují filmařskou kvalitu i příběh. Přičemž to, co divák vidí, je téměř ze sta procent realita.

(ps, SportovniListy.cz, foto: Petr Skála)