Antonín Panenka: Sledováním MS ve fotbale jsem zjistil, že mu nerozumím

[ title]
Antonín Panenka jako známý bývalý československý fotbalista a reprezentant, mistr Evropy z Bělehradu 1976 a členem prestižního Klubu ligových kanonýrů, který se proslavil rozhodující proměněnou penaltou ve finále ME v Bělehradě, byl mezi čtyřmi sportovci, kteří se stali tvářemi nové odstartované ankety Největší momenty 100 let českého sportu.

SportovníListy.cz byly na místě děje...
Při té příležitosti  slavný fotbalista pohovořil k probíhajícímu MS ve fotbale, které nyní dospělo do  semifinále.

Jak hodnotíte  probíhající mistrovství světa?
"Přijde mi, že všechny týmy hrají opatrně. Je to takový fotbal starých pánů. Radši než dopředu pošlou balon do stran, je to taková vyčkávaná. Připomíná to styl, kterým hraje Barcelona, a ten už je podle mě zastaralý a moc se fanouškům už líbit nebude. Samozřejmě padly nádherné góly, ale těch krásných akcí, které by mě opravdu potěšily, už moc není.

Co říkáte na zavedení videorozhodčího?

"Musím se přiznat, že to moc nepodporuji. Snad by se mělo video použít jedině v případě, jestli míč přešel brankovou čáru. Ale řešit ofsajdy, penalty, to si myslím, že by mělo zůstat v kompetenci rozhodčího a rozhodnout to na hřišti."

V hodně zápasech  rozhodovaly o výsledku až pokutové kopy. Jak zatím hodnotíte penaltové střelce?

"Většina hráčů to pálí  po zemi a to je pro gólmany takových kvalit, jací jsou na MS,  jednodušší, zvláště když skočí na správnou stranu. Všechny penalty, které střelci kopli výše, skončily v bráně. Ale chápu, že to občas nevyjde, ten nápor na psychiku je obrovský. Hráč to může na tréninku trefit klidně stokrát za sebou, ale v zápase prostě selže."

Počet penalt na mistrovství oproti dřívějším letům dramaticky stoupl. Líbí se vám to?

"Přispělo k tomu právě to video, ale na můj vkus hráči padají na zem velmi ochotně. Samozřejmě, že při sprintu stačí drobný kontakt a spadnete, ale v řadě případů padají úplně zbytečně. Napadá mě třeba Mandžukić, to je chlap jak hora, a je pořád na zemi. V jednom kuse. Takoví hráči by to měli ustát."

Nemrzí vás, že váš "dloubák" zkusil pouze Rus Smolov, a navíc neúspěšně?

"Je mi to vcelku jedno, jestli to zkusí obloučkem, ale samozřejmě, že mě to vždycky potěší, když se to někomu povede. Ale jak už jsem říkal, střelci to mají těžké, gólmani se zlepšují, navíc často vybíhají daleko před čáru."

Neměly by se ty penalty opakovat?

"Objektivně ano. Když je gólman metr a půl před čárou, tak je to prostě porušení pravidel. Převážná část penalt by se ale měla opakovat. Byl by to sice pěkný zápřah na nervy, speciálně pro hráče, ale mně se to také stalo. Hráči takových kvalit by to stejně měli zvládnout."

Víte, kdo celý šampionát vyhraje?

"Já s postupem času zjišťuju, že fotbalu přestávám rozumět, protože všechny týmy, které jsem tipoval, že by mohly vyhrát, už vypadly. Zase na druhou stranu jsem rád, že se tak daleko dostali Belgičané a Chorvaté, ty jsem pasoval jako černé koně. Ale z těch čtyř týmů, které zbývají, si netroufám tipovat. Všechny čtyři týmy na to mají, největší sílu mají podle mě Belgičané a Francouzi.," uzavřel rozhovor Antonín Panenka.

Hovoříme spolu v rámci vyhlášení zahájení ankety Největší momenty českého sportu. Pro koho budete hlasovat v dekádách?

"Týmové úspěchy nechci porovnávat, ale největší individuální výkon podle mého názoru předvedl pan Emil  Zátopek. Vyhrát tři zlaté medaile na jedné olympiádě, to byl mimořádný výkon. Ale to je jen můj názor, ať se každý rozhodne podle sebe."SportovníListy.cz rovněž uveřejnily:Už teď můžete hlasovat o největší momenty 100 let českého sportu


(ps, SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)