Králem Valašky 2017 je Jan Kopecký z továrního týmu Škoda Motorsport

[ title]
Mistrovsky zahájil novou sezonu loňský český šampion Jan Kopecký z továrního týmu Škoda Motorsport. S navigátorem Pavlem Dreslerem porazili ve Škodě Fabia R5 o minutu a jedenáct sekund Václava Pecha s Petrem Uhlem, kteří startovali o posledním březnovém víkendu na letošní Valašské rallye s vozem Ford Fiesta R5.

Rozdílem jediné vteřiny prohráli stříbrný věnec Jan Černý s Petrem Černohorským, kteří nastoupili s Fabií R5 jako vítězové.

"Chtěli jsme skončit na stupních, a to se nám podařilo, ale teď jsme s Petrem Černohorským určitě smutní. Když se na to podíváme zpětně, je to úspěch. Celou soutěže jsme jeli s Vencou, někde i s Honzou, když to tak půjde dál, budu spokojen. V poslední sekci nám bohužel pravděpodobně odešlo ložisko na levém předním kole. Už na Kopřivnici bylo chování auta divné, ale přičítal jsem to přehřátým gumám. Ale pak problém gradoval, podlamovalo se nám kolo, propadal se brzdový pedál, přestala brzdit ruční brzda, každé brzdy byly problémem, do jakékoli pravé zatáčky jsme nevěděl, co mohu čekat, co se stane. Naštěstí jsme v cíli," poznamenal pod rampou prvního českého mistráku loňský premiant jednodenní rallysprintové Valašky Černý.Nepatrný náskok proti tomu potěšil Václava Pecha: "Měli jsme tady anglického technika, protože je auto nové. Stále dolaďoval programy, ale na Kopřivnici nastavil něco, co přefukovalo pop-off ventil a auto špatně akcelerovalo. Proto přišla ztráta na Honzu Černého. Museli jsme situaci řešit a přešli na jiný program. Tím se výkon vozu vrátil do normálu, auto fungovalo nejlépe z celého dne. Pak jsme někde trefili sud, ale ten vůbec nebyl součástí retardéru, takže se u nás objevila penalizace chybně. V závěru jsme jeli, jak jsme nejlépe uměli, ale nemyslel jsem na to, že bychom mohli ještě Honzu stáhnout. Jsem moc rád za tento vzájemný souboj o druhé místo, kterým Valaška gradovala. Protože jsem začal fiestu v některých pasážích více využívat, musím být s výsledkem spokojený."

Soutěž s oficiálním názvem JANČA – 36. Valašská rally Valmez uspořádal bez problémů JRTR pro s.r.o. spolu s ÚAMK.

Převaha mladoboleslavské posádky narůstala každou rychlostní zkouškou a z celkového počtu dvanácti se Kopeckému nepodařilo zvítězit jen při prvním nedělním průjezdu oblíbené Bystřičky. "Prohra na Bystřičce určitě nemrzí, není smyslem vyhrávat všechny erzety, naší prioritou je celkový výsledek v cíli," uvedl před druhou nedělní sekcí Kopecký.

Na trůn nesmírně populární Valašky se vrátil po pěti letech, kdy se tato soutěž konala jako dvoudenní naposledy.

"Potěšilo nás, že jsme letos vedli od první rychlovky do poslední. Drželi jsme tempo a vyvarovali jsme se chyb. Pro nás se vše vyvíjelo skvěle, vedli jsme od první zkoušky až do poslední. Dokázali jsme vyhrát na domácí půdě a pokračujeme v naší tříleté vítězné české sérii. Pro nás probíhala Valaška naprosto ideálně, neměli jsme žádné problémy, vše fungovalo a perfektně jsme se svezli. Za to patří velký dík i Pavlovi," hodnotila česká soutěžní jednička. "Složitější to bude už na Šumavě. Tam zná Venca dokonale každý metr tratě a v minulosti jsem s ním na ní taky prohrával…," uzavřel Kopecký.

Zlín 26. března 2017

Valašská rallye, první závod seriálu mistrovství České republiky v automobilových soutěžích

1. Kopecký, Dresler (Škoda Fabia R5) 1:30:57,8, 2. Pech, Uhel (Ford Fiesta R5) -1:11,1, 3. J. Černý, Černohorský (Škoda Fabia R5) -1:12,1, 4. Dohnal, Ernst (Ford Focus WRC) -2:01,1, 5. Odložilík, Tureček (Ford Fiesta R5) -3:04,5, 6. M. Vlček, Žáková (Ford Fiesta R5) -3:22,7, 7. J. Szeja, M. Szeja (Pol./Ford Fiesta R5) -3:30,9, 8. Tlusťák, Vybíral (Škoda Fabia R5) -4:25,4.

Průběžné pořadí TrueCam MČR: 1. Kopecký 60, 2. Pech 46, 3. J. Černý 41, 4. Dohnal 29, 5. Odložilík 23, 6. M. Vlček 22.

(ps, ÚAMK, SportovníListy.cz, foto: Zdeněk Sluka)