Pětinásobného mistra světa kajakáře Josefa Dostála vedle sportu, rybaření baví i studium na České zemědělské univerzitě


Rychlostní kajakář Josef Dostál se vrátil z Kanady se zlatou medailí, kterou si vypádloval v neděli 7. srpna 2022 v  závodě na 500 metrů. V tu dobu již pětinásobný mistr světa krátce poté závodil ještě na dvojnásobné trati, ale v té si vybojoval páté místo.   

Jak říkám...

"Škoda, že jsem neměl delší čas odpočinku mezi oběma závody. Dopadl bych lépe a možná bych získal další medaili," prohodil Josef Dostál už v  Praze ve středu 10. srpna 2022 na setkání s novináři, fotografy a kameramany.Nyní vás čeká další šampionát mistrovství Evropy v Mnichově. Na jakých tratích tam budete závodit?


"Především sám nepojedu žádnou krátkou trať, ale už před světovým šampionátem jsme byli  domluveni, že při dobré formě bych rád závodil ve čtyřkajaku, který se ovšem beze mne na mistrovství světa probojoval až do finále. V něm se mu sice moc nedařilo, ale zřejmě šlo spíš o psychiku. V sestavě z MS  by měli zůstat Špicar, Šlouf, Havel a já bych měl vystřídat Zavřela. Snad budu přínosem a mým přáním je, aby se nám naše vystoupení vydařilo, abychom si v tomto složení rozuměli. Pokud se nám to podaří, tak i při velké konkurenci bychom mohli bojovat o medailové umístění. Jinak  bych ještě měl absolvovat závod na pět kilometrů. Ano  bude to na mezinárodní scéně poprvé, kdy se na této dálkové trati objevím. Do každého závodu vstupuju s cílem podat co nejlepší výkon a udělat vše pro vítězství. Tentokrát to spíš bude zábava. A protože na trénincích najezdím často deset i patnáct kilometrů, tak se dlouhé trati vůbec nebojím. Na startu však bude kolem třiceti vytrvalců, proto důležitá bude správná taktika, neboť v tomto kontaktním sportu hrozí i zranění. Vodní slalomáři říkají, že je to něco podobného jako jejich extrémní slalom. My jsme však na tom lépe, protože nemáme protivodu."

Vedle trénování a závodění pokračujete také ve vysokoškolském studiu?

"Studijní povinnosti si plním tak trochu pod taktovkou mé přítelkyně, výborné kajakářky Anežky Paloudové. Dělá ze mne lepšího člověka. Je neskutečně pozitivní, vlévá mi krev do žil a doslova mě nakopává do učení. Před čtyřmi lety jsem nastoupil studovat na České zemědělské univerzitě. A aktuální stav? Vstupuju do 2. ročníku a nepřeháním, když řeknu, že už se těším na další přednášky i učebnice."

To se klidně můžete coby letošní mistr světa a vysokoškolák dokonce stát i nejlepším sportovcem České zemědělské univerzity?

"Rád bych se do té soutěže přihlásil."


Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu? Více na facebookovém profilu webu SportovníListy.cz zde.(Petr Skála pro SportovníListy.cz. foto: Petr Skála)

Marek Prchal posiluje Slavii

5.2.2023 09:00:00

Deset let byl Marek Prchal spojován s volebními úspěchy Andreje Babiše, kterému k dominanci na české politické scéně výrazně dopomohla právě marketingová podpora manžela autorky populárních kuchař...