Panenka: Aby ragby bylo u nás více populárnější, museli by lidé znát lépe ragbyová pravidla


Populární fotbalista, mistr Evropy z roku 1976 Antonín Panenka se na jaře roku 1979 nenadále objevil jako divák na ligovém ragbyovém utkání v Praze v Troji. Přišel se sice jen podívat, jak hraje ragby jeho bratr,ale po skončení utkání byl ragbisty vyzvaný, aby ukázal, zda-li dovede proměnit trestný kop i se šišatým míčem.  Podařilo se mu to a Panenkův kop proletěl nad břevnem mezi tyčemi. 

"Takových trestných kopů jsem dal ve fotbale s kulatým míčem stovky a zatímco ragbisté by se radovali, mne vyčítali, že jsem přestřelil branku," prohlásil tehdy pro deník Mladá fronta.

Slavný fotbalista Antonín Panenka se čtvrté zářijové úterý v Praze v hospodě U Pivrnce  zúčastnil naražení  a ochutnávky  piva Gambrinus První chmel pro Dny českého piva. Sud narazil sice sládek pivovaru Gambrinus Pavel Zítek, ale za dohledu slavných „sudiček“, které popřály pivu z čerstvého chmele hodně spokojených milovníků dobrého piva. Sudičkou byl slavný český fotbalista Antonín Panenka.

Díváte se v televizi na MS v ragby?

"Vím, že probíhá MS v ragby a díval jsem se na část jednoho přenosu. Je to dynamická hra, kterou v hledištích sledují desetitisíce diváků. Ti ovšem vědí, o co při tom ragby jde. Myslím si, že nestačí, aby diváci věděli jen, že hráčům jde o položení míče do brakoviště, ale oni by měli znát i další podrobnosti z pravidel. Měli by  tu hru náležitě chápat. U nás fotbalová pravidla zná kdekdo, zato ragbyová málokdo. Proto by se měl zlepšit komentář ragbyových utkání, aby po dvou, třech, deseti přenosech ragbyová pravidla pochopil také kdekdo."

Ragby a fotbal, co mají i nyní společného?

"Obě hry se zrodily ve stejné  kolébce  v Anglii. Z tehdejšího fotbalu vzniklo  ragby a je úžasné, že obě hry, ačkoliv se výrazně už od sebe liší, jsou právě na Britských ostrovech, ale i ve Francii stejně populární. Jinak je tomu u nás, kde fotbal má stále nejvíce hráčů v zemi a fotbalová utkání sledují tisíce příznivců. Možná, že právě probíhající MS v ragby pomůže i českým ragbistům k popularitě jejich hry v této zemi."Sportovnilisty & Českeragby.cz již napsaly tyto ohlasy ...

Jansta: Ragby je úžasný sport a dívat se něj je stejný zážitek jako sledovat basketbal
Ladislav Jakl: Vím, že ragby není sport pro manekýny a simulanty


Sportovnilisty & Českeragby.cz již napsaly o MS v ragby ...

Nový Zéland začal obhajobu titulu výhrou před rekordní návštěvou
Japonští ragbisté na MS od roku 1991 nevyhráli až do soboty 19. září 2015, kdy porazili JAR
Ragbisté Anglie v úvodním utkání MS v ragby vyhráli nad Fidži 35:11
Začíná ragbyové sváteční šestinedělí ...

Kdyby se hrálo MS v ragby už před padesáti lety, tak jej Československo hrálo
Rugby World Cup je největší sportovní událost roku 2015! Nevěříte?


(ps, Sportovnilisty.cz & Českeragby.cz, Foto: Petr Skála)