Not BAD! Český badminton má novou tvář a chce hráče na olympiádě


Co odpovídá každý na otázku – jak se píše slovo badminton? Jako bad boy/girl (zlý kluk/holka). Rebelský a hlavně svěží, moderní. Takto se chce prezentovat Český badmintonový svaz, který začátkem roku změnil svoji grafickou podobu.

Jak říkám...

„Smyslem je zaujmout logem a identitou, která začne vytvářet příběhy. Zažívá jich při badmintonu mnoho nejenom profesionál, ale také rekreační hráči, jejichž počet u nás raketově roste,“ prohlásil Petr Koukal, předseda svazu.

V letošním roce stojí před velkou výzvou – dostat českého hráče na olympijské hry v Tokiu. Šanci mají čtyři elitní badmintonisté: Kateřina Tomalová, Tereza Švábíková, Milan Ludík a Adam Mendrek. Za novým logem stojí Triple Bang Agency a tvořilo se několik měsíců. Hlavním smyslem bylo prezentaci badmintonu v České republice zmodernizovat a nastavit cool a „rebelskou“ komunikační linii.

Jak říkám...

„Hledali jsme výrazný a hravý symbol, který půjde rozpracovat do dynamické identity. Vyslali jsme tím signál, že se badminton profesionalizuje a že na to jdeme hravou cestou,“ tvrdil Tomáš Urbánek, předseda marketingové komise badmintonového svazu.)

„V současné době nám sice několikanásobně stoupá počet rekreantů, což mě těší. Ale zároveň potřebujeme přilákat mladší generaci, která se bude chtít v badmintonu prosadit. Doteď je to často spíše koníček pro ty děti, které nebaví jiné sporty. To chceme změnit,“ prohlásil Koukal, který se stal v polovině loňského roku nově zvoleným předsedou.

A za tu dobu nastavil například základy systému práce s talentovanou mládeží přes krajská nebo republiková centra.

Jak říkám...

„O mladé hráče, kteří se hodlají přes badminton rozvíjet, bude skvěle postaráno. To vidím jako jedno z našich hlavních poslání,“ doplnil Koukal.

Boj o OH? Češi jsou zatím těsně pod čarou. Zároveň svaz podporuje profesionální hráče, a to například tím, že v tréninkovém centru pro ně připravil zázemí, aby mohli společně trénovat. Letošní cíl je jasný – dostat minimálně jednoho českého reprezentanta na olympijské hry v Tokiu. Například česká jednička Kateřina Tomalová se nachází od vysněné mety jen pár míst.

Jak říkám...

„Ale některé hráčky oznámily konec kariéry, jedna zase nesplní přísná kritéria národního olympijského výboru. Postup je tak určitě reálný,“ tvrdila Tomalová, která je na provizorním žebříčku dvaačtyřicátá, když  pro olympiádu je zatím rezervováno 38 míst. .

„Bude to boj až do konce. Pokusím se hrát jakýkoliv turnaj, který půjde. Zkusím odcestovat i do Asie," dodala Kateřina Tomalová. 

Z jedné země postupuje na olympiádu pouze jeden hráč, pakliže jeden z nich není v top 5 světového žebříčku. O pár míst ve světovém žebříčku za Tomalovou (125.) je reprezentační kolegyně Tereza Švábíková (128.).

Jak říkám...

„Pro mě je důležité, aby se vůbec rozjely kvalifikační turnaje, což kvůli pandemii není jisté. A chtěla bych se na ně připravit co nejlépe,“ řekla Tereza Švábíková, která  převážně trénuje v Dánsku.

„V minulém roce jsem se zaměřila hlavně na kondičku, což se velmi vyplatilo. Cítím se na kurtu mnohem lépe,“ dodala.

Pro zvýšení šancí postupu na letní olympijské hry je klíčové se dostávat na turnajích co nejvýše. První kvalifikační akce se konají začátkem března, čas mají badmintonisté do konce dubna.

Jak říkám...

„Plánuji se zúčastnit čtyř nebo pěti turnajů,“ plánoval Milan Ludík, který je jako česká jednička aktuálně na žebříčku na 128. místě, ale pro olympiádu je prvním či druhým náhradníkem.

„Nebo možná posledním postupujícím. Kousek za mnou je však nejlepší Švýcar, přede mnou zase Polák. Bude to hodně napínavé a rozhodne se až ke konci,“ popsal Ludík, který se bude připravovat hlavně v Plzni.

Společně s ním plánuje trénovat domácí dvojka Adam Mendrek, který je na 155. místě světového žebříčku.

Jak říkám...

„Šance nejsou už tak velké, jako v minulém roce. V současné době jsem tak čtrnáctý pod čarou. Ale mohou se mi povést dva nebo tři turnaje a olympiádě se přiblížím. Klíčové je dojít minimálně do čtvrtfinále. Rád bych objel všechny evropské, které se započítávají do kvalifikace,“ dodal Adam Mendrek, který několik sezon hrál prestižní německou ligu a připravoval se v národním centru v Mülheimu.

Posledními zástupci českého badmintonu na olympijských hrách byl Petr Koukal, který v brazilském Riu skončil v základní skupině, stejně jako Kristina Gavnholt.

Jak říkám...

„Všichni naši elitní reprezentanti mají šanci uspět a věřím, že se podaří minimálně jednomu vybojovat určitý počet bodů, který zaručuje účast na OH,“ tvrdil Petr Koukal, předseda svazu.

Mistrovství Česka v květnu 2021 v Praze

Součástí olympijské kvalifikace bude také březnové mezinárodní mistrovství České republiky v Brně. Turnaj kategorie International Seriese se bude hrát od 18. do 21. března 2021.

Jak říkáM...


„Očekáváme nadstandardní zahraniční účast. Doufáme, že už nás nebude limitovat koronavirová pandemie. Společně s Českou unií sportu nebo s Národní sportovní agenturou usilujeme o to, aby se badminton mohl hrát také v nejpřísnějším pátém stupni protiepidemického systému. Nevidíme hrozbu přenosu zvlášť u badmintonu, kde jsou dva hráči daleko od sebe, mnohá centra jsou navíc velmi dobře provzdušněná s vysokým stropem,“ míni Koukal.

Kvůli vládním opatřením se doposud se nerozjela extraliga, které se zúčastní řada kvalitních zahraničních hráčů. V květnu 2021 by se měl také uspořádat domácí šampionát, a to v atraktivních prostorech O2 Univerzum v Praze.

(ju, SportovnÍListy.cz,   Český badminton,  foto: Český badminton)