Městský soud v Praze Českou unii sportu a její zástupce očistil a zprostil obžaloby

Po více než čtyřech letech jsou Česká unie sportu, její předseda Miroslav Jansta a generální sekretář Jan Boháč nepravomocně očištěni od všech obvinění. V pátek 26. listopadu 2021 vynesl Městský soud v Praze verdikty, které největší sportovní spolek společně s oběma jejími zástupci zprostil obžaloby v celém rozsahu. Potvrdilo se tak, že veškeré počínání ČUS bylo v souladu s právem.

Jak říkám...

„Důkazy u soudu potvrdily, že naše jednání nebylo protizákonné a žaloba vůbec neměla být podána,“ prohlásil Miroslav Jansta, předseda České unie sportu.

Obvinění České unie sportu a jejích představitelů padlo v červnu roku 2017 a týkalo se rozdělování peněz z dotačního neinvestičního Programu III pro činnost sportovních organizací, který tehdy vypsalo ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Podle státního zástupce představitelé České unie sportu, byť jako členové Národní rady pro sport nebo expertní hodnotící komise, nebyli oprávněni vstupovat do běžícího dotačního řízení a bylo jim kladeno za vinu mimo jiné zjednání výhody v rámci veřejné soutěže a způsobení škody velkého rozsahu.  Jen Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy se přihlásilo se škodou ve výši přes miliardu korun.

Od té doby Česká unie sportu  vše trpělivě vysvětlovala. U soudu vystupovali také svědci z řad bývalých úředníků MŠMT, kteří potvrdili, že ministerstvo tou dobou skutečně nemělo nastavená pravidla na rozdělení peněz do sportu a právě od expertů očekávalo řešení.

Jak říkám...

„Stát prostřednictvím bývalé ministryně Kateřiny Valachové nezajistil férové a kompetentní rozdělení peněz, což se u soudu prokázalo. My jsme na to pouze upozornili a stát prostřednictvím státního zástupce nás za to chtěl potrestat,“ prohlásil Jansta.

Podle slov soudkyně k žádnému protiprávnímu jednání ze strany České unie sportu a jejich představitelů nedošlo. Přitom jak předseda Miroslav Jansta tak Jan Boháč, generální sekretář České unie sportu, si v posledních letech prošli velmi nepříjemnými momenty. A to jak v profesním, tak v osobním životě.

Jak říkám...

„Po sdělení obvinění jsem chtěl v čele České unie sportu  skončit, nikdy nezapomenu na to, jak se mě mí kolegové zastali a přesvědčili mě, ať tohle jednoznačně nedělám. Českou unii sportu  toto obvinění poškodilo, zároveň nás to interně velmi semklo,“ prohlásil Jansta, který i přes obvinění byl drtivou většinou v minulém roce opět zvolen do čela České unie sportu.

Celá tato kauza největší sportovní spolek v Česku na několik let negativně ovlivnila – v rámci jejich sportovních projektů pro veřejnost nemohla v předchozích letech navázat spolupráci s komerčními partnery.

Jak říkám...

„Počkáme na pravomocný rozsudek, pak budeme vyhodnocovat, zda budeme požadovat odškodnění. Zejména pak České unie sportu, protože jsme byli bezprecedentně poškozeni. Od začátku kauzy jsme vyšetřovatelům a státnímu zástupci předkládali stejné argumenty jako soudu. Bylo od začátku zřetelné, proč a jak to ve skutečnosti proběhlo. Mám za to, a ukazuje se, že soudní proces byl v našem případě zbytečný a stál daňové poplatníky spoustu peněz,“ prohlásil Jan Boháč, generální sekretář České unie sportu.

(Jiří Uhlíř, Česká unie sportu, SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)