Věra Růžičková jediná sportovkyně, která převzala na Hradě medaili za zásluhy

[ title]
Prezident republiky Miloš Zeman udělil 28. října 2016 jako jediné sportovkyni v rámci výročí tohoto svátku Medaili Za zásluhy gymnastce a člence brněnského Sokola Věře Růžičkové za zásluhy o stát v oblasti sportu a výchovy. Paní Věře blahopřála následně ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová.

Ještě před udělením medaile Za zásluhy držitelce olympijské medaile z Londýna pohovořil o důležitosti a sokolských kořenech prezident Miloš Zeman.

"Druhý, či spíše druhá z vyznamenaných zase navazuje na jiný kořen a jinou tradici naší státnosti, a to na sokolské hnutí. Jsem rád, že mohu předat vyznamenání představitelce sokolského hnutí, která se významnou měrou podílela na obnově sokolského hnutí u nás. Sokolové již před první světovou válkou tvořili páteř českých společenských organizací, které pomáhaly k národnímu sebeuvědomění a jejich význam se objevil i v roce 1919, kdy se zbraní v ruce bránili vznikající Československo před maďarskou invazí na Slovensku. Během první republiky pak sokolové nesmírnou měrou přispěli k národní hrdosti, například formou všesokolských sletů," zdůvodnil vyznamenání předané následně Věře Růžičkové prezident České republiky.

"Blahopřeji gymnastce Věře Růžičkové, která včera z rukou prezidenta republiky převzala státní vyznamenání Medaili za zásluhy v oblasti sportu. Věru Růžičkovou znám osobně a v několika případech jsem měla tu čest s ní jako ministryně školství spolupracovat. Paní Věro, přeji Vám hodně zdraví do dalších let a budu se těšit na spolupráci," napsala na facebook, z něhož citát převzal stranický web ČSSD, ministryně pocházející  z této politické strany Kateřina Valachová.

"Mrzí mě, že nebyl oceněn žádný učitel. Učitelé se zasloužili nejen o získání naší státnosti posilováním našeho národního uvědomění ve školách, ale i o její udržení, často za cenu života. Na našich školách s úctou a respektem vzpomínáme na učitele, kteří byli zavražděni pro obhajobu našeho národa, jazyka vědění a svobody nacistickým režimem. Vědění je ta nejsilnější "zbraň" každého člověka. To je to, co máme a musíme našim dětem předat. Učitelé tak činí každý den. Neměli bychom na to zapomínat," dodala ministryně školství, mládeže a tělovýchovy.

(ps,SportovníListy.cz & Prvnízprávy.cz, foto: Petr Skála)