Smutná zpráva. Zemřel bývalý předseda Klubu českých turistů a politik Jan Stráský

Klub českých turistů s lítostí oznámil, že  ve středu 6. listopadu 2019  v Praze ve věku 78 let zemřel poslední československý premiér, krizový ministr na ministerstvech dopravy a zdravotnictví, ale také předseda Klubu českých turistů a ředitel  Správy NP a CHKO Šumava  Jan Stráský.

Stráský patřil mezi politiky, kteří vedli Československo a následně po rozdělení i Českou republiku. Podílel se na ekonomické transformaci země po roce 1989.  Kromě funkce předsedy federální vlády v roce 1992 zastával mimo jiné i pozice ministra zdravotnictví nebo dopravy, které se sportem a s turistikou mají rovněž něco společného.

S  řadou bývalých ministrů byl i po odstoupení z politiky dlouho v kontaktu. Před pár lety se v určitých věcech neshodl například s Václavem Klausem, s nímž se znal ještě před listopadem 1989.

„Ale nyní jsou naše vztahy opět dobré a věřím, že tomu tak zůstane,“ uvedl před lety v médiích. Stejně jako se před změnou politických poměrů v roce 1989 poznal s Klausem, byl už i tehdy v kontaktu se současným prezidentem Milošem Zemanem.

„V některých výrocích si sice počíná možná trochu neobratně, ale on se chová stejně jako předtím, než byl prezident. A lidé si ho sami zvolili. Navíc má podle mě v řadě věcí pravdu,“ citovala Jana Stráského před lety media.

Tehdy, když mu bylo v roce 2015 pětasedmdesát let, bývalý politik přiznal, že už  politiku sledoval  z povzdálí. Žil  v Libínském sedle na Prachaticku a hlavním koníčkem pro něj byla stále turistika.

Ve funkci předsedy Klubu českých turistů byl od 23. dubna 2006 do 6. dubna 2014 a to ještě v té době určitou dobu od 14. února 2011 do  30. června 2012 byl  i  ředitelem  Správy NP a CHKO Šumava.

Jan  Stráský, který  právě na Štědrý den slavil své narozeniny, se významně zapsal i do řízení sportu zejména turistiky.

Nakonec pro turistiku udělal Jan Stráský během svého  života tolik záslužných činů, že po odchodu z funkce předsedy byl zvolený čestným předsedou letos 130 letého Klubu českých turistů.

Je nám smutno. Odešel milovník a znalec Šumavy, bard turistiky a poslední premiér  Československa Jan Stráský. Čest jeho památce.

(ps, SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)