Český fotbal a lední hokej ztratily legendu – zemřel Rudolf Baťa

[ title]
Fotbalová asociace ČR uveřejnila na svém webu druhý srpnový čtvrtek velmi smutnou zprávu. Ve čtvrtek 10. srpna 2017 zemřel ve věku 89 let Rudolf Baťa.

Někdejší excelentní hokejový rozhodčí po skončení kariéry ve svých padesáti letech následně bezmála 40 let pracoval pro fotbal – jako vrcholný funkcionář fotbalové asociace a také pražské Sparty.

Rudolf Baťa se narodil 4. září 1927 ve Zlíně, vystudoval strojní fakultu VUT v Brně  a šestadvacet  let pracoval jako konstruktér a projektant v ČKD v Praze. Po tuto dobu byl velice uznávaným hokejovým rozhodčím, pískal na dvou olympijských hrách (Sapporo 1972 a Innsbruck 1976) a na šesti mistrovstvích světa, řídil i sérii zápasů mezi výběrem NHL a Sovětským svazem. V padesáti skončil s aktivní činností rozhodčího a zároveň začala nová etapa jeho sportovního života.

V roce 1978 se stal generálním sekretářem fotbalového svazu, tuto funkci zastával devatenáct let a loučil se po stříbrném EURO 1996 v Anglii. Patřil k našim nejznámějším funkcionářům v rámci Evropy, postupně byl členem tří komisí Evropské fotbalové unie. Zařadil se mezi osobnosti světového fotbalu, kterým se dostalo cti převzít vyznamenání UEFA nazvané „ORDRE DU MÉRITE“.

"Díky svým diplomatickým schopnostem, jazykovému vybavení a optimistické veselé povaze si vysloužil na mezinárodním poli přezdívku „Rudi aus Prag“. Tato značka otevírala dveře napříč fotbalovou Evropou a někdy řešila i zapeklité problémy…," píše se v nekrologu uveřejněném na webu FAČR.

Fotbalová asociace jej jmenovala čestným generálním sekretářem s možností navštěvovat zasedání výkonných výborů. V roce 2002 mu bylo uděleno nejvyšší fotbalové vyznamenání Cena dr. Václava Jíry a v roce 2014 byl uveden do Síně slávy českého fotbalu.

Pro asociaci pracoval příležitostně i v době, kdy své zkušenosti a znalosti uplatňoval ve službách pražské Sparty. V září 2016 byl například vedoucím výpravy fotbalové jedenadvacítky na důležitém kvalifikačním utkání v Belgii. Na slavnostním obědě, pořádaném při této příležitosti belgickou asociací a pořádajícím městem Lovaň, doslova očaroval hostitele svým šarmem, výřečností a vahou své osobnosti.

Je rovněž držitelem i čistě nefotbalových ocenění. Český klub fair play při Českém olympijském výboru  jej ocenil hlavní cenou za celoživotní postoj ve sportu a  v roce 2014 byl uveden i  do síně slávy českého hokeje.

Za téměř čtyřicet let v roli fotbalového funkcionáře a desítky let mezi hokejisty zažil několik generací vynikajících hokejistů a fotbalistů. Získal nespočet sportovních přátel, kterým nyní bude všem chybět.

"Fotbalová asociace České republiky vyjadřuje všem pozůstalým upřímnou soustrast. Rudi, nikdy nezapomeneme!" píše se na závěr nekrologu uvedeném na webu FAČR
(ps, FA ČR, SportovníListy,cz, foto: Petr Skála)
Fotbalová liga se přerušuje

Fotbalová liga se přerušuje

22.7.2018 09:00:00

Nečekané prázdniny dostávají fanoušci nejpopulárnější kolektivní hry. Sotva se roztočila kola nového ročníku Fortuna ligy, přišel zcela nečekaný problém. Skupina předních českých lékařů, včetně ...