Běžkyně na lyžích Petra Nováková vybojovala bronz na mistrovství světa do 23 let!

[ title]
První medaili má na kontě česká běžecká výprava na mistrovství světa lyžařů do 23 let v Rumunsku. O bronzový úspěch se v závodě na 10 km klasickou technikou postarala Petra Nováková, která dokonce bojovala o zlato, když na všech třech mezičasech vedla. Dvě soupeřky se před ní dostaly až na posledních 2,5 kilometrech.

„Jsem strašně ráda za medaili, je to pro mě úspěch! Samozřejmě jsem pokukovala po zlaté, tři čtvrtiny závodu jsem na něj jela. Ale já vím, že mám ty začátky rychlé, a i když se snažím jet s větší rezervou, tak jsem stejně na konci pomalejší. Jsem strašně ráda za bronz a doufám, že ve čtvrtek to vytáhnu ještě výš,“ vyhlíží dvaadvacetiletá česká reprezentantka před posledním startem na MS – závodem na 10 km volně.

Petra Nováková rozjela závod skvěle a na všech mezičasech figurovala se startovním číslem 11 na první pozici, která jí patřila i po průjezdu zbytku startovního pole.

„Mně se jelo fakt parádně, nepřepálila jsem to. Ten konec samozřejmě každého bolí, ale myslím, že jsem tam spíš ztrácela z kopce, než že by mi docházelo a nemohla bych. Je to tady náročné v tom, že tu není moc sněhu, trať se nahazuje a strašně rychle to odtává. Takže je to hrozně těžké pro servis, který samozřejmě dělá maximum.“

O zlato přišla Petra Nováková až v poslední čtvrtině závodu, kdy se před českou reprezentantku dostaly dvě její soupeřky – Ruska Šedová a Němka Carlová. I tak byla Nováková se třetím místem spokojená. „Medaile je medaile, jsem strašně ráda, že mám něco hmatatelného, že to není jen výsledek na papíře, ale že mi bude viset doma,“ radovala se po dojezdu.

V prvním distančním závodě si Petra Nováková spravila chuť po předchozím sprintu, ve kterém figurovala na 21. příčce. V kvalifikaci přitom obsadila výborné 6. místo.

„Já byla strašně naštvaná, protože jsem chytla takovou blbou rozjížďku. Neodstartovala jsem úplně nejlíp, do kopce jsem se tam zase dostala, ale za Němku, která jela tak zvláštně, že nás všechny soupeřky dojely a já si to pak v jedné zatáčce nepohlídala, holky se tam draly zuby nehty. Takže jsem spíš ztratila v taktice, než že bych nemohla. Byla jsem fakt naštvaná, protože jsem doufala, že i tam budu bojovat o umístění do 6. místa. Ale dneska jsem si to zase trochu vybrala zpátky,“ usmívala se jednička české ženské reprezentace v letošní sezoně.

Další dvě české závodnice, Petra Hynčicová a Andrea Klementová, skončily na 32., respektive 36. místě. Mezi muži do 23 let startovalo v závodě na 15 km klasicky kvarteto Čechů, z nichž si vedl nejlépe Petr Knop, který obsadil velmi dobrou 13. příčku. Distanční závod klasickou technikou  čeká ještě juniory, dalším startem bude čtvrteční bruslařský závod. Juniory pak o víkendu čekají ještě štafety.


Mistrovství světa juniorů a do třiadvaceti let v klasickém lyžování
RASNOV(Rumunsko) 23. února 2016

Zrcadlo výsledků
Běh na lyžích ženy do 23 let - 10 km klasicky ... 1. Šedovová (Rus.) 28:49,4, 2. Carlová (Něm.) -13,1, 3. Nováková -17,0, ...32. Hynčicová -3:20,9, 36. Klementová (všechny ČR) -4:16,9.

(ps, SportovniListy.cz, foto: Petr Skála)