Jak dlouho ještě potrvá největší krize českého sportu?

[ title]

České sportovní prostředí prochází krizí, jejíž rozsah nemá v novodobé české historii obdoby. Do konce letošního roku zbývají už jen necelé dva měsíce a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy dosud nerozhodlo o přidělení dotací v některých z deseti vyhlášených Programů podpory českého sportu na rok 2017.

Není stále rozhodnuto o přidělení státních prostředků ve velmi důležitém Programu IV, tedy o dotacích na údržbu a provoz sportovních zařízení, a částečně ani v Programu X, ze kterého jsou financovány sportovní akce pro veřejnost. V Programu IV dokonce MŠMT přistoupilo k nevídanému (a nepřípustnému) postupu tím, že v průběhu kalendářního roku, tedy v průběhu jednoho dotačního období, změnilo vyhlášená pravidla.

Až do letošního roku se ještě nikdy nestalo, aby v listopadu nebyly vyhlášeny programy na příští rok. MŠMT je tak, bohužel, jediným ministerstvem, které dosud nevyhlásilo programy na podporu nestátních neziskových organizací na rok 2018. Nikdo neví, jakou budou mít programy na rok 2018 strukturu, z ministerstva unikají neoficiální informace o spojování stávajících, či vytváření nových programů, nikdo však netuší, jakých oblastí se budou týkat, jak budou definováni oprávnění žadatelé, jaká budou pravidla pro čerpání státních dotací na podporu sportu apod.


V této nelehké situaci se v úterý 7. listopadu uskuteční v pražském hotelu Pyramida konference na téma Problematika financování sportu s ohledem na platné legislativní předpisy ČR a EU. Tuto konferenci pořádají dvě největší sportovní organizace u nás, Česká unie sportu a Sdružení sportovních svazů České republiky ve spolupráci s deníkem SportovníListy.cz. Nejvyšší zástupci českého sportu, MŠMT i další odborníci budou jednat nejen o problematice financování českého sportu, ale také o nařízení EU o ochraně osobních údajů, které vejde v platnost v květnu příštího roku a zásadním způsobem se promítne také do našeho sportu, stejně jako o otázkách souladu či nesouladu vyhlašovaných dotačních programů s naším spolkovým právem.

Všichni, kterým doopravdy záleží na rozvoji českého sportu, doufají, že se na této konferenci podaří najít alespoň nějaká východiska ze současné krize. Jako spolupořadatel této konference věříme, že nedoufají marně.

(pas,sportovnilisty.cz,foto:arch.)