Anketě Českého atletického svazu Atlet roku 2017 jasně kralovali oštěpaři

Atleta roku opanovala podeváté Špotáková Atletickou královnou uplynulé sezóny se stala Barbora Špotáková před dalšími medailisty z MS Jakubem Vadlejchem a Petrem Frydrychem. Juniorkou roku se stala Michaela Hrubá. Objevem roku je Barbora Malíková a trenérské ocenění získal Jan Železný.

Barbora Špotáková se radovala  z vítězství v této anketě již podeváté v kariéře, když ji kralovala nepřetržitě šestkrát za sebou v letech 2007-2012 a následně zvítězila i v letech 2014 a 2016. V tomto ohledu je tedy rekordmankou Atleta roku. Letošní prvenství jí vynesl hlavně zisk zlaté medaile na mistrovství světa v Londýně. Bylo to jediné české zlato na atletickém vrcholu sezóny 2017. Bára však po celou sezónu prokazovala skvělou formu. Výkonem 68.26 figuruje na druhém místě letošních světových tabulek za Chorvatkou Kolakovou. Tento pokus byl jejím nejdelším od roku 2012. V září se pak v Curychu radovala ze zisku své páté diamantové trofeje.

"Musím říct, že toto vítězství na Atletovi roku je pro mě tím nejcennějším. Zvlášť v tomto roce bylo nesmírně těžké se dostat jen první desítky, protože si myslím, že tato sezóna byla velmi úspěšná nejen pro mě, ale i pro řadu našich dalších atletů. Na mistrovství světa se opět ukázalo, že Londýn je pro mě opravdu osudovým stadionem," uvedla pro svazový web Bára Špotáková.

Jakub Vadlejch má za sebou životní sezónu a druhé místo v Atletovi roku je pro něj maximem. Mezi elitní desítku se dostal poprvé v loňském roce a skončil pátý. V průběhu sezóny 2017 prokazoval vyrovnanou a hlavně vysokou výkonnost, když se na mítincích Diamantové ligy umisťoval pravidelně na předních příčkách. Zatím největšího kariérního úspěchu pak dosáhl na světovém šampionátu v Londýně, kde si dokázal posunout hodnotu osobního maxima na 89.73, za což si na krk pověsil stříbrnou medaili. Ve finále Diamantové ligy v Curychu pak dokázal obhájit své loňské prvenství v tomto nejprestižnějším atletickém seriálu.

"Tento rok byl pro mě opravdu zlomový. Podařilo se mi získat první velkou medaili a mám krásnou ženu, takže se mi takový rok bude jen těžko překonávat. Jsem rád, že se mi na sobě podařilo zapracovat jak po psychické stránce, tak i v oštěpařské technice. To jsou hlavní příčiny toho, že tato sezóna byla tak úspěšná," nechal se slyšet student České zemědělské univerzity Jakub Vadlejch.

Pomyslné stupně vítězů doplnil další skvělý oštěpař a svěřenec Jana Železného Petr Frydrych. Ten prožil v letošním roce opravdové znovuzrození. I když se v průběhu sezóny hledal. Svou formu načasoval na správný moment. Na poslední chvíli dokázal splnit limit pro start na mistrovství světa, kde si ve finálovém závodě po sedmi letech vylepšil osobák na 88.32 a získal tak pro českou atletiku další oštěpařský cenný kov, tentokrát bronzový. Pro Petra je to první medaile z velké mezinárodní akce.

"Tato sezóna byla rozhodně mou životní. I když ze začátku nebyla příliš povedená, tak vše nakonec dopadlo skvěle. Zatím bylo mým maximem desáté místo ze světového šampionátu, takže bronz z Londýna je jednoznačně mým největším kariérním úspěchem. Nesmírně si cením i třetího místa v této anketě. Každé umístění v elitní desítce atletů této země se počítá," řekl třetí oštěpař  na MS v Londýně.