Český volejbalový Moneyball: Lvi Praha využívají revoluční aplikaci zpracovávající herní data


Detailní sledování herních činností, úspěšnosti nebo nalézání skrytých předností u konkrétních hráčů. To všechno umožňuje aplikace SmartVolley, která revolučním způsobem využívá matematické modely ve sportu. Už několik měsíců se technologická novinka testuje v extraligovém týmu Lvi Praha.
A úspěšně. Vždyť Lvi Praha v současné době se drží ve špičce soutěže a klepou na dveře Final four Českého poháru.

S novinkou seznámila zástupce médií čtveřice  mužů z klubu Lvi Praha, která o projektu ví nejvíce: předseda klubu  Tomáš Janeček, matematik a realizátor projektu Vojtěch Herrmann, sportovní ředitel a trenér Tomáš Pomr a kapitán pražského ligového týmu Jiří Král.

SportovniListy.cz byly na místě děje ...
Jak říkám ...„Rádi bychom naši aplikaci nabídli profesionálním klubům po celém světě. Obsahuje velké inovace, které mohou komukoli pomoct,“ uvedl Tomáš Janeček, hlavní iniciátor projektu SmartVolley a předseda Lvů Praha.

V profesionálním sportovním prostředí se staly standardem. Datové analýzy, které pomáhají trenérům před utkáním, ale také v jeho průběhu. Odhalují slabiny soupeřů či přednosti jednotlivých hráčů. Vypočítávají úspěšnost... Ve volejbale se naučily kluby pracovat s programem Data Volley, který využívá drtivá většina celků i reprezentací.

Jak říkám ...„My jsme za více než rok vyvinuli aplikaci, která možnosti datové analýzy posouvá o několik levelů výše,“ prohlásil podnikatel Tomáš Janeček.

Na projektu SmartVolley pracují tři matematici, tři vývojáři a pak trenéři Lvů Praha. Co umí lépe oproti konkurenci?

Jak říkám ...„Vytvořili jsme matematický model, který simuluje a zpracovává herní výměny s předem určenými parametry. Například si lze navolit hráče na hřiště, fázi utkání, základní část nebo play-off a další parametry. Kluby tak získají mnohem více informací,“ vylíčil Vojtěch Herrmann, data scientist s tím, že aplikace může pomoci trenérovi při zvolení účinného plánu.

„Naše umělá inteligence je naprogramovaná tak, aby rozuměla volejbalu a jeho zákonitostem. Při správné interpretaci výstupů umožňuje stanovit optimální herní strategii, a to jak obecně, tak i proti konkrétnímu soupeři. Například: ne proti každému je efektivní využívat za každou cenu důrazný servis,“ vysvětlil Vojtěch Herrmann.

Inspirací pro vývoj aplikace se stal film Moneyball mapující úspěch baseballového týmu, který nakoupil podceňované hráče podle matematických výpočtů a vytvořil rekord v počtu po sobě jdoucích vyhraných zápasů. I tohle SmartVolley umí.

Jak říkám ...„Naše podrobné simulace zpracovávají herní výměny a na základě nich vypočítáváme jednotlivým hráčům ratingy. Díky tomuto modelu můžeme do týmu vybrat hráče s nejlepším poměrem cena/výkon,“ dodal data scientist Vojtěch Herrmann.

Volejbaloví Lvi Praha aplikaci využili už při skautování letošních posil. A ty se povedly!

Jak říkám ...„Díky SmartVolley jsme se mohli zaměřit na dílčí herní kvalitu, kterou potřebujeme v týmu posílit. Mohli jsme například na post smečaře dát přednost silnějšímu útočníkovi s vynikajícím útokem a servisem před skvěle přijímajícím smečařem se slabším útokem. A takhle jsme si při skládání týmu hráli,“ popsal využití programu Tomáš Pomr, sportovní ředitel a trenér pražského týmu.

„Naším cílem je Final four Českého poháru. V extralize se chceme co nejdříve zařadit do top čtyřky a brzy zaútočit na nějakou z medailí,“ zdůraznil cíle pražského prvoligového týmu Tomáš Pomr.

„Naším cílem je, aby se prodej licencí za aplikaci stal do budoucna jedním ze silných zdrojů financování klubu. Pokud si udržíme kvalitu na špičkové úrovni, tak bychom mohli mít dlouhodobý úspěch,“ prohlásil Tomáš Janeček, který do projektu SmartVolley investoval  několik milionů korun.

(ps, SportovniListy.cz, foto: Petr Skála)