Česku schází fotbaloví rozhodčí. Fotbalová asociace ČR rozjela nábor pro 2 tisíce nových sudích

V Česku aktuálně působí 4020 fotbalových rozhodčích. To je ale příliš málo. Fotbalová asociace ČR se proto rozhodla odstartovat kampaň, jejímž cílem je oslovit sportovně založené nadšence, kteří mají tento sport v srdci a chtějí mu pomoci.

Jak říkám...
„Rozhodčí jsou součástí fotbalu, bez nich prostě nemůžeme hrát,“ prohlásil šéf Fotbalové asociace ČR Martin Malík, podle něhož by bylo potřeba až sedm tisíc mužů a žen s píšťalkou.

Pro nové rozhodčí jsou připraveny zajímavé bonusy, například v podobě pravidelného vzdělávání, případně zařazení do Akademie rozhodčích, v níž by byli vedeni zkušenými instruktory a mentory.

Jak říkám...
„Kdo se chce dostat jako rozhodčí v profesionálním fotbale na vrchol, nebo dokonce působit na mezinárodní úrovni, měl by začít kariéru rozhodčího v mladém věku, tak kolem dvaceti let. Ti nejschopnější se mohou už před dovršením třicítky objevit na listině pro domácí nejvyšší soutěže,“ nastínil Martin Malík.

„Hledáme sportovně založené fotbalové nadšence, kteří mají fotbal pod kůží a chtějí být jeho součástí. Pokud nemůžete fotbal z jakýchkoli důvodů hrát, tohle je cesta, jak u něj zůstat,“ dodal předseda ze všech sportů dosud nejpočetnější  sportovní asociace v Česku, jejíž cílem je nyní posílit řady rozhodčích a vytvořit novou generaci sudích.

Asociace je připravena investovat do jejich rozvoje a pomoci jim v jejich postupu v rámci fotbalových soutěží.


Rozhodčí musí být připraveni nejen teoreticky, ale i po fyzické stránce, nutností je dokonalá znalost pravidel, maximální koncentrace a psychická odolnost. Novým kandidátům by navíc mělo být minimálně 15 let. Pokud  máte o rozhodování zájem, tak registrační formulář určený pro nové uchazeče naleznete  na pro tyto účely zřízením webu  chcipiskat.cz.


(ju, SportovníListy.cz, foto: Jiří Růžička)