Česko se rozloučilo s výjimečnou ženou, sportovní legendou Danou Zátopkovou

Dne 20. března 2020  se lidé, atleti, sportovci, kamarádi a přátelé naposledy rozloučili s atletickou legendou Danou Zátopkovou.

S cimbálovou muzikou a moravskými písničkami, které měla ráda, s čestnou vojenskou stráží a s úzkým okruhem hostů a přátel proběhlo rozloučení s olympijskou vítězkou Danou Zátopkovou, jednou z nejvýraznějších postav české sportovní historie. Obřad se konal ve strašnickém krematoriu, vzhledem k současným opatřením byl uzavřen pro omezený počet smutečních hostů a přímým přenosem jej přenášela Česká televize.


Jak říkám ...„Je mi to moc líto, že nebudu moc být přítomně s ní a blízko u ní, když bude probíhat rozloučení, jelikož paní Dana byla moje nejvíc. Měli jsme spolu 25 let krásné a čisté nejen sportovní přátelství! Vděčím jí za hodně, že mě při oštěpu udržela jako trenérka a i jako člověk. Vzpomeňte na ni za mě,“ napsal ve zprávě bývalý svěřenec Dany Zátopkové Miroslav Guzdek.

„Dana Zátopková byla duší nejen Českého klubu olympioniků, ale celého Českého olympijského výboru. Bude nám moc chybět. Chtěl bych velmi poděkovat všem, kdo se o ni starali a pomáhali jí,“ řekl Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru.

Olympijská vítězka z Helsinek 1952 a stříbrná medailistka z Říma 1960 zemřela ve věku 97 let v pátek 13. března 2020 brzy ráno. Až do posledních chvil sršela životní energií a humorem.

Jak říkám ...„Měla jsem fajn život. Měla jsem to štěstí, že jsem ho prožila podle svých představ,“ citoval její slova sportovní komentátor Štěpán Škorpil, který ve své řeči připomněl kariéru dvojnásobné mistryně Evropy i její výjimečnou osobnost.

„Dana byla srdcem i duší atletka a tomuto sportu zasvětila celý svůj život," řekl někdejší atlet František Fojt, další z blízkých přátel Dany Zátopkové, který ještě mluvil o její trenérské kariéře, schopnostech a o předávání zkušeností mladým sportovcům.

Obřadní síň ozdobily žluté květy, které měla Dana Zátopková v oblibě. Hold jí vzdala řada institucí, nechyběl ani věnec od prezidenta republiky Miloše Zemana. Stráž u rakve drželi vojáci z Čestné stráže AČR z Posádkového velitelství Praha, její oblíbené moravské písničky zahrál držitelce Olympijského řádu Vojenský umělecký soubor Ondráš.


„Slíbila jsem Daně, že její parte bude vyjímečné stejně tak, jak byla ona. Nakreslil ho a dle jejího textu  napsal se ctí a úctou Jan Saudek," okomentovala parte Dany Zátopkové, které bylo utajováno do začátku pohřbu, Ivana Roháčková z ASC Dukla..

Ve stojanu s oštěpy nechybělo koště, které Emil Zátopek manželce na její přání vyrobil z jejího zlatého olympijského oštěpu. V Helsinkách 1952 triumfovali oba v jeden den a vytvořili jeden z nejslavnějších sportovních párů světa.

Jak říkám ...„Dana by si přála, aby se na ni vzpomínalo s radostí, ne se smutkem,“ řekl v přenosu České televize plukovník Jaroslav Priščák, šéf ASC Dukla.

„Dana Zátopková byla vzácná žena. Motivovala generace atletů, spolu s Emilem je zapsána v historii světové atletiky, jejich jména budou vždycky zářit na atletickém nebi,“ uvedl Libor Varhaník, předseda Českého atletického svazu.

„Dana by si zasloužila plný sál hostů, ale to teď prostě není možné. Až pandemie skončí a budeme se moci scházet, proběhne zádušní mše v Břevnovském klášteře. A pak v září při běhu rodným krajem Emila Zátopka nachystáme uložení Daniných ostatků vedle Emila v Rožnově pod Radhoštěm," řekl Oldřich Svojanovský, předseda Českého klubu olympioniků.

Mezi hosty bylo několik olympijských medailistů a blízkých přátel Dany Zátopkové včetně Jarmily Kratochvílové. Dorazil také olympijský vítěz Milan Hnilička, předseda Národní sportovní agentury.


SportovniListy.cz napalyPřipomeňme si tuctem a ještě jedním snímkem legendární sportovkyni Danu Zátopkovou

Smutná zpráva: Zemřela olympijská legendární atletka Dana Zátopková ve věku 97 let

(ir, SportovniListy.cz, ASC Dukla, foto: Ivana Roháčková, ASC Dukla)