Barbora Malíková (Virginia Tech) si ve finále ženské čtvrtky doběhla pro zlatou medaili! Famózní finiš na posledních 50 metrech přinesl české závodnici vytouženou druhou medaili z univerziády. Po bronzu z Chengdu dnes česká atletka přidává do své sbírky i medaili nejcennější! Čas šampionky v cíli byl 51,52.
Hned po zlatém závodu Báry Malíkové nastoupil do finále mužské čtvrtky absolvent ČZU Matěj Krsek. Český závodník svou kolegyni medailově nenapodobil, ale rozhodně se ve finále neztratil. S časem 45,84, který je jeho letošním maximem, obsadil konečné 5. místo.
Na 10km trati, která měla na programu jediný finálový závod, se představil Martin Zajíc (UTB). Český vytrvalec proběhl cílem v čase 29:27,49 a obsadil 14. místo.
Zuzana Cymbálová (ČVUT) nastoupila do prvního rozběhu na 400 m překážek. Závod jí ale nevyšel a s časem 57,74 doběhla až na 6. místě, což na postup do finále nestačilo. Celkově česká závodnice obsadila 16. místo. Ani Magdalena Šlapáková (UK) do finálového běhu neprošla. Ve svém semifinále doběhla jako 7. a čas 58,76 jí v konečném pořadí odsunul až na 22. pozici.
Česká závodnice Pavla Štoudková (MU) do finále běhu na 800 m nepostoupila. Ve svém rozběhu skončila na 3. místě s časem 2:03,16 a čekala na časy soupeřek v dalších dvou bězích. Hned druhý semifinálový běh byl ale rychlejší a Pavla věděla, že účast ve finále jí unikla. Její semifinálový čas nakonec stačil na celkové 12. místo.
Do rozběhů na 200 m dnes nastoupil i zástupce české sprinterské školy Tomáš Němejc (ZČU). Ve svém rozběhu obsadil s časem 21,14 druhé místo a hladce postoupil do zítřejšího semifinále (startuje se v 19:17). V celkovém hodnocení zapsal český sprinter 13. nejrychlejší čas.
Judistka Tereza Bodnárová si v kategorii do 52 kg došla až pro bronzovou medaili! V posledním dnešním souboji, který na ní čekal v podvečer, porazila Aydan Valiyevovou (AZE) na ippon a slaví bronz!
Z dvojice našich reprezentantů, kteří se dnes na tatami představili, se už od rána více dařilo právě bronzové medailistce Tereze Bodnárové. Jako první se postavila proti soupeřce z Kazachstánu, nad kterou zvítězila technikou wazari. Ve druhém kole si vyšlápla studentka FTVS na Tan Chloe Rui En ze Singapuru, kterou porazila na ippon. Ve čtvrtfinále pak narazila na Korejku Jang Seyun, se kterou naopak na ippon prohrála. Česká závodnice tak putovala do oprav, kde dostala šanci zabojovat o postup do boje o bronzovou medaili. V opravě nastoupila proti Nizozemce France van der Salm a i tu dokázala porazit na ippon a zajistila si postup do boje o bronz. V něm nakonec dokázala rozšířit českou medailovou sbírku na LSUH o další cenný kov.
Antonín Dvořáček (UK) nastoupil v kategorii mužů do 66 kg. Los mu v prvním kole přiřadil slovenského reprezentanta Timura Hrnčiaka, s nímž si český zápasník poradil bez zaváhání a zvítězil na ippon. Ve druhém kole pak vyzval Kazacha Nurkanta Serikabayeva, ale ten už byl nad síly českého judisty. Dvořáček prohrál na wazari a turnaj pro něj skončil.
Naši volejbalisté si připisují obrovský úspěch. Po vítězství nad Čínskou Tchaj-pejí 3:1 (20:25, 28:26, 25:17, 25:17) obsadili v mužském turnaji celkové 5. místo! Je to nejlepší výsledek českých univerzitních volejbalistů od roku 2009!
Čechům utekl první set, v němž hráči Čínské Tchaj-peje hráli velmi rychle a byli dobří v poli. Naši se snažili tlačit tvrdým podáním, ale riskovaný servis končil příliš často chybou. Ani odvrácení několika setbolů nepomohlo a set skončil 20:25. Ve druhém dějství Češi dlouho vedli, tlačili servisem a útokem. Rychlá hra Asiatů a naše chyby znamenaly drama až do konce. V závěru jsme odvraceli dokonce dvoubodové manko, ale po dorovnání a ztrátách na obou stranách se podařilo trojblokem zastavit smeč soupeře a zvítězit těsně 28:26. Průběh třetí sady už hovořil pro český tým, který odskočil především dobrou obranou stvrzenou body z útoku. Čtvrtý set byl do stavu 10:10 jak na houpačce, k obratu pomohl tvrdý servis, razantní útoky z výšky a výborná obrana na síti. Asijskému sokovi nepomohl v koncovce ani oddechový čas a čeští volejbalisté zápas dotáhli do vítězného konce 25:17. Univerzál Matouš Lank (UJEP) byl s 25 body jednoznačně nejlepším hráčem utkání zápas také zhodnotil: „Zápas byl náročnější, než jsme všichni očekávali. I když to nevypadalo, byl to hodně rovnocenný soupeř a jako všechny asijské týmy vynikali rychlostí, byli šikovní a výborní v poli." K zápasu i působení týmu v turnaji se v závěru vyjádřil i spokojený trenér Lubomír Vašina: „Pro nás to byl krásný zápas zakončený vítězstvím a pátým místem, což je neuvěřitelný úspěch. Hlavně mě těší, že jsme si nechali nejlepší výkon na závěr turnaje a myslím si, že si to tady kluci i my jako realizační tým užili.“
České basketbalistky musely po včerejší těsné porážce s Polskem po velmi krátkém odpočinku nastoupit do boje o 5. – 8. místo. Pavouk soutěže jim přisoudil soupeřky z Japonska. Naše hráčky bojovaly s únavou a měly problémy s pohyblivou hrou japonských basketbalistek. A jako včera naše hráčky nebyly úspěšné při střelách za 3 body. To znamenalo manko 8 bodů po první čtvrtině.
Ve druhé čtvrtině z českých hráček spadla únava, lépe bránily a dokázaly se konečně trefovat z větší vzdálenosti a snížily ztrátu o polovinu. Ke konci druhé čtvrtiny Japonky zakončovaly rychlé protiútoky, opět odskočily a vedly 37:30. Třetí čtvrtina byla ve znamení problémům na rozehrávce českého týmu, hráčky předržovaly míč, při nájezdech pod koš pak na ně čekala zformovaná obrana, proti které byl problém se prosadit. Před poslední čtvrtinou svítil na ukazateli stav 55:42 pro japonský tým.
Do ní vlétl český tým silou uragánu, desetibodovou ztrátu snížil na rozdíl 3 bodů a přinutil japonského trenéra si vzít timeout. Ten sice zastavil naši úspěšnou ofenzívu, ale neprobudil japonskou. Výsledkem bylo 5 minut bez jakéhokoliv bodu. Změnu přinesla až proměněná česká šestka, při dalším útoku akce za 4 body a vedení české týmu. Výborně fungoval náš téměř bezchybný obranný doskok, nedovolil Japonkám dostat se k druhým šancím. Japonky dokázaly bodovat až trojkou v poslední minutě (!), kdy náš tým měl dvacetibodovou šňůru. 4 vteřiny před koncem při našem vedení 3 body se české basketbalistky dopustily faulu při střele za 3 body. Japonská hráčka prokázala pevné nervy, všechny 3 hody proměnila a vyrovnala na 63:63. Česky ještě měly možnost poslední střely, ta ale byla neúspěšná.
V prodloužení se vedení přelévalo na obě strany, tentokrát před koncem vyrovnávaly naše hráčky. Japonky poslední akci nezakončily a za stavu 74:74 se šlo do druhého prodloužení. V něm už českým basketbalistkám docházely síly a nedařila se střelba trestných hodů, na rozdíl od našich soupeřek, které už další nastavení nepřipustily a vyhrály 84:77. České hráčky zaslouží velkou pochvalu za bojovnost a návrat do zápasu v poslední čtvrtině, kdy byly malý kousek od vítězství. Takto budou v pátek od 12:00 hrát zápas o 7. místo. Nejlepší střelkyní byla Monika Fučíková (ČZU) se 13 body.
Český akademický výběr mužů měl ve čtvrtfinále za soupeře reprezentanty Litvy. Začátek proběhl vzájemným oťukáváním, našim se dařily střely za 3 body. Dobrá muška ale Čechům nevydržela dlouho. Nedokázali bodovat dokonce 6 minut, měli problém se prosadit i z jasných pozic pod košem. Litevci se tak dostali do vedení, využívali rychlé protiútoky i volné střely za 3 body a vyhráli čtvrtinu 17:10. Češi pokračovali v útočném soužení, Litevci je trápili výbornou obranou, ve které využívali výškovou převahu. Ani s jejich kombinacemi a rychlým předáváním míče si nevěděli obhájci titulu rady. Trenér Bartoň si musel po devítibodové šňůře soupeře vzít rychlý timeout. Jeho efekt nepůsobil dlouho, naši se nedokázali prosadit přes těsnou soupeřovu obranu a Litevci proměňoval jeden rychlý útok za druhým. V poločase český tým prohrával 10:42.
Třetí čtvrtina přinesla spíše bojovný basketbal, s nepřesnostmi na obou stranách, střelecky však byli úspěšnější Litevci. Náskok postupně navyšovali, i když ubrali na rychlosti v ofenzívě. Před závěrečnou čtvrtinou prohrával český tým vysoko 32:63. Poslední část zápasu opět nezačala dobře, čeští trenéři si ve třetí minutě museli vzít další timeout. Domluva pomohla, z prvního útoku uspěli Češi po dlouhé době střelou za 3 body. Pokračovali vysunutým presinkem v obraně, díky kterému se český výběr dostal alespoň do dílčího vedení v poslední čtvrtině. V závěru oba týmy pod vlivem rozhodnutého stavu hráli basketbal nahoru dolů. Litevci nedali obhájcům žádnou šanci a po výhře 78:47 postupují do semifinále. Češi musí zítra do bojů o 5. – 8. místo, prvním soupeřem bude výběr Finska.
Poslední krok před medailovými boji čekal nasazené jedničky ve smíšené čtyřhře Karolínu Kubáňovou (OSU) a Jana Jermáře (OSU). V cestě jim stál čínský pár Zongyu Li a Linang Xiao. Češi začali naprosto skvěle, přes drobné zaváhání při podání Kubáňové, nedávali soupeřům šanci, dobře se doplňovali na síti a na příjmu také dominovali. Jermář navíc protivníky deptal svým podáním. Protože Kubáňové podání byla jediná hra, kterou Číňané v prvním setu získali, ujal se náš pár vedení 6:1. Začátek druhé sady byl ve znamení výborných her na podání, první vyrovnanou hrou byl až Jermářův servis. Ten si se složitou situací při shodě (hraje se systémem bez výhod) poradil a srovnal na 3:3. Za stavu 5:4 podával náš pár na vítězství a postup, odvrátil breakball a dostal se na shodu, která znamenala mečbol i breakball zároveň. Bohužel se pokračovalo, o osudu setu rozhodoval tiebreak. Ten začali lépe čínští tenisté, získali vedení 3:1, které si dokázali udržet a zápas dovedli do třetího setu, který se hraje jako supertiebreak. Prohraná zkrácená hra nezanechala na našich tenistech negativní stopu, od stavu 3:2 neprohráli ani míč, rozhodující sadu vyhráli 10:2 a postoupili do zítřejšího semifinále! Navíc s jistotou zisku minimálně bronzové medaile.
Jan Jermář přiznal po zápase, že vítězství je velká úleva, spolu s Karolínou věděli, že hrají dobrý tenis a také se od nich očekává, jako od nasazených jedniček, úspěch. Po prvním setu ustoupili od agresivní hry na returnu, v tiebreaku přišly 3 lehké chyby a musel rozhodovat supertiebreak. V něm podle Jermáře již nedali Japoncům šanci a těší se na zítřejší semifinále. Samozřejmě je touhou boj o zlato.
Ve čtvrtfinále turnaje útěchy narazil Victor Andres Sklenka (Idaho State Univeristy) na sedmého nasazeného Jonase Schära ze Švýcarska. Český tenista byl od začátku zápasu pod velkým tlakem, jeho soupeř výborně servíroval, nedával Sklenkovi šanci na výměny a naopak sám výborně returnoval. Přes poměrně slušně fungující podání se Sklenka neubránil prolomení servisu a vše vypadalo na jasný konec setu. Za stavu 5:4 se však Sklenka vzchopil, nenechal se zdeptat esy svého soupeře a povedlo se mu téměř nemožné. Jestliže za předcházející 4 hry na příjmu získal dohromady 4 body, nyní vzal soupeři servis a vrátil se do průběhu setu. Bohužel Švýcar okamžitě odpověděl stejnou mincí a sám posléze při vlastním podání ukončil první set v poměru 7:5. Sklenkovi se nepovedl začátek druhého setu, prohrál si hned svůj servis a pustil Schära do vedení. Následně odvrátil dva brejkboly a udržel možnost bojovat o zvrat v utkání. Sklenka měl nadále problémy s příjmem soupeřova podání, nedařilo se mu uhrát body ani z druhého servisu. Za stavu 3:4 se českému tenistovi povedlo získat podání švýcarského tenisty, stejně jako v prvním setu však následně svůj servis ztratil. Další obrat se českému reprezentantovi nepovedl a s LSUH se definitivně loučí po výsledku 5:7 4:6.
Eliminační souboje dnes absolvovali lukostřelci Matěj Špinar (Newton University) v reflexním luku mužů a Martina Zikmundová (ZČU + Emmanuel University) v kladkovém luku žen.
Matěj v prvním kole narazil na Mongolského soupeře, kterého dokázal porazit 6:4. Ve druhém kole ale nestačil na Belgičana Carbonettiho, prohrál s ním 3:7 a v celkovém hodnocení mu patří dělené 33. místo v konkurenci 86 lukostřelců.
Martina zvládla první kolo eliminace žen proti soupeřce z Malajsie a zvítězila 144:137. Ve druhém kole jí ale vystavila stopku Francouzka Lea Girlaut, se kterou Martina prohrála o pouhý bod v poměru 141:142. V konečném hodnocení 51 závodnic obsadila Martina dělené 17. místo.
Dnes se uzavírá program plavání na LSUH. Michal Judickij (UK) byl posledním českým zástupcem v plaveckých soutěžích. Dnes dopoledne absolvoval rozplavby 400m polohového závodu, který byl na LSUH jeho hlavním závodem, na který se chystal. A vyplatilo se! Díky 7. nejrychlejšímu času (4:21,54) postoupil do finále.
„Jsem spokojený, čtyřstovka polohovka se plavala těžce, ale tak to ráno většinou je. S časem jsem spokojený, jsem rád za postup do finále. Myslím, že večer to bude o dost lepší a těším se na to,“ prohlásil Michal ráno po rozplavbě.
Ve finále student filmových studí na Filozofické fakultě svůj čas z ranní rozplavby vylepšil na 4:19,76 a zopakoval své umístění z rozplaveb. V posledním individuálním závodě plaveckých soutěží na LSUH mu tedy patří konečné 7. místo.
Česká beachvolejbalová dvojice Matyáš Džavoronok a Tadeáš Trousil si Česká beachvolejbalová dvojice Matyáš Džavoronok a Tadeáš Trousil si výhrou posledního utkání ve skupině B nad sousedními Rakušany Klemen/Sponer 2:0 (21:13, 21:15) zajistili přímý postup do osmifinále turnaje!
Počasí v Německu už začíná mít pořádné beachvolejbalové parametry a slunce doprovázelo i dnešní zápas. To odstartovalo v duisburském Sportparku se zpožděním, protože předchozí souboje na centr kurtu se protahovaly. Pozdní start do utkání však naše hráče nerozhodil a od úvodních výměn diktovali tempo hry. Podařilo se jim hned zkraje soupeřům odskočit o 3 body a rakouský pár už do kontaktu po zbytek setu nepustili. Trousil proměnil hned první setbol smečí do rakouského hráče 21:15. Druhý set byl ve znamení sideoutů. Dobrými a přesnými útoky, esem a blokem donutili Češi protivníky vzít si time-out za stavu 10:6. Náskok opět navyšovali a pečlivou hrou dotáhli zápas do vítězného konce hned prvním proměněným mečbolem 21:15. V dnešním zápase si do statistik zapsal více bodů z útoku Tadeáš Trousil (UK) - 12 bodů, na blocích exceloval Matyáš Džavoronok (MU, 5 bodů) a k tomu přidal ještě 3 esa Trousil.
„Předvedli jsme opět dobrý výkon opět na servisu, potom ta obrana byla o to jednodušší. Zároveň jsme se dnes ani jeden necítili úplně nejlíp hlavně na příjmu. Myslím si, že to i bylo vidět v naší hře, protože normálně přijímáme lépe a máme lépe připravený útok,“ komentoval utkání Tadeáš Trousil. „Shodli jsme se po zápase, že jsme byli dneska nějací tuzí, takže jsme rádi za výhru. Teď už si užijeme volné odpoledne a připravíme se na ty nejdůležitější zápasy, které nás čekají zítra a pozítří,“ dodal Matyáš Džavoronok.
Také českým děvčatům se dnes podařilo zvítězit ve vyrovnaném utkání a postoupit do osmifinále z první příčky skupiny F. Plážové volejbalistky Julie Honzovičová a Kylie Neuschaeferová otočily vývoj utkání s nasazenou španělskou dvojicí Carro M/Izuzquiza z 0:1 na sety na výhru v tie-breaku 2:1 (18:21, 24:22, 15:10).
První set naše hráčky dlouho vedly, dobře servírovaly a Španělky se těžko prosazovaly. Jakmile začaly soupeřky ukrajovat dokonce pětibodový náskok Češek dobrými bloky a tvrdými útoky, nepomohl nám ani time-out, hra na druhou, výměna v poli a od vyrovnání za stavu 18:18 nás servisem Španělky zatlačily a nepustily děvčata už do hry (18:21). Druhá sada byla herně velice vyrovnaná a set spěl do dramatické koncovky, kde se hrálo na ztráty. Dlouhý tvrdý útok Honzovičové a následná chyba španělské hráčky na útoku pomohla Češkám zvrátit vývoj utkání a za stavu 24:22 se připravit na zkrácenou hru. V té s mírnou převahou začaly Češky a od změny stran za stavu 11:10 pro naše holky už Španělky nic nezmohly. Skvělý obrat v utkání zakončila Honzovičová přímým bodem z podání (15:10). Právě servis byl jedním z klíčových faktorů zápasu, Češky přímo ze servisu bodovaly pětkrát, jejich soupeřky naopak nakupily na servisu 12 chyb.
(sklen, sportovnilisty.cz; zdroj, foto: ČAUS)